România U18 a fost executată pe final, la Buftea, de Moldova U18! Ion Marin a folosit șase jucători legitimați la cluburi din Liga 2

Marius ANGHEL 11 Sep. 2023, 14:30 Diverse

După victorie, eșec! Naționala U18 a României a pierdut la scor al doilea amical desfășurat împotriva reprezentativei similare a Moldovei.

Dacă sâmbătă, 9 septembrie, pe stadionul Daco-Getica din București, jucătorii lui Ion Marin s-au impus cu scorul de 2-0, luni, 11 septembrie, românii au încasat-o cu scorul de 2-4 de la același adversar.

România U18 a pierdut amicalul de la Buftea cu Moldova U18

De această dată, confruntarea amicală dintre selecționatele U18 ale României și Moldovei a avut loc la Centrul Național de Fotbal Buftea.

Oaspeții au condus din minutul 14, când a marcat Chabaan, iar românii au reușit să egaleze până în pauză, prin David Păcuraru (36), dar și să intre în avantaj, spre final, când a punctat Jason Vescan-Kodor (72). Numai că basarabenii au avut reacție imediată și au marcat de trei ori în nouă minute, câștigând, astfel, cu 4-2. Au înscris Antonciuc (73, 76) și Perciun (82).

Selecționerul Ion Marin a început acest test cu trei jucători convocați de la echipe din Liga 2: Matei Marin, Alexandru Brumă și Răzvan Florea, toți de la Steaua. În repriza secundă au mai intrat Alexandru Ureche (FK Miercurea Ciuc), Bogdan Bacalu (Ceahlăul) și Mario Preda (Progresul Spartac).

România U18 în eșecul cu Moldova U18: Rafael Munteanu (Matei Goga 46) – Alin Chinteș, Darius Fălcușan (Alexandru Ureche 46), Matei Marin (Tommaso Nistor 67), Alexandru Brumă (Bogdan Bacalu 46) – David Păcuraru, Paul Ciupei (Luca Nagy 59), Luca Szimionaș (Tudor Pojar 59), Răzvan Florea (Mario Preda 46) – Ioan Vermeșan (cpt.)(Jason Vescan-Kodor 46), Ianis Tarbă (Ionuț Cercel 46).

Primele teste pentru generația care e calificată din oficiu la EURO U19

FRF informează că aceste două jocuri cu Moldova U18 au fost primele meciuri de pregătire pentru generația care va reprezenta România la Campionatul European U19 din 2025, unde țara noastră este calificată direct din postura de țară gazdă.

Lotul convocat de selecționerul Ion Marin pentru această acțiune:

• portari: Rafael Munteanu (Farul Constanța), Matei Goga (Universitatea Craiova)
  • fundași: Alin Chinteș (Universitatea Cluj), Tommaso Nistor (S.P.A.L Ferrara / Italia), Darius Fălcușan (Empoli / Italia), Matei Marin (Steaua), Bogdan Bacalu (Ceahlăul Piatra Neamț), Alexandru Ureche (FK Miercurea Ciuc), Alexandru Brumă (Steaua)
  • mijlocași: David Păcuraru (Farul Constanța), Luca Szimionaș (Hellas Verona / Italia), Ionuț Cercel (Farul Constanța), Răzvan Florea (Steaua), David Matei (Steaua), Paul Ciupei (CFR Cluj), Mario Preda (Progresul Spartac), Ianis Tarbă (Celta Vigo / Spania), Tudor Pojar (Universitatea Cluj)
  • atacanți: Jason Vescan-Kodor (Lecce / Italia), Luca Nagy (Universitatea Cluj), Ioan Vermeșan (Hellas Verona / Italia)