Deja s-a dus motivația? Cu calificarea la EURO asigurată, naționala sub 19 ani a României a făcut act de prezență cu Islanda U19 și a pierdut rușinos

Andrei PASCU 29 Mar. 2022, 16:12 Liga 2

Naționala sub 19 ani a României a pierdut ultimul meci de la Turul de Elită, din Croația. Cu calificarea la EURO deja asigurată, tricolorii au cedat în partida cu Islanda U19, scor 0-3. La pauză, nordicii aveau deja 1-0, iar celelalte două goluri le-au reușit în partea secundă.

România U19, 0-3 cu Islanda U19 în ultimul meci de la Turul de Elită

România U19 nu a mai forțat în acest meci, deși până la urmă un astfel de eșec rămâne în C.V.. O înfrângere la trei goluri diferență cu siguranță afectează moralul, iar lipsa motivației poate fi o problemă foarte mare la această categorie de vârstă, chiar dacă prezența la Campionatul European era deja bifată.

Tricolorii sub 19 ani au încasat primul gol de la Hoti, în minutul 19, același jucător care avea să facă 2-0 în partea secundă, în minutul 60. Scorul final, 3-0 pentru Islanda U19, a fost stabilit de Sigurgeirsson, în minutul 72.

Șase din șapte jucători din Liga 2, pe teren cu nordicii

Din Liga 2 au jucat aproape toți jucătorii convocați: Alexandru Pantea (FC Hermannstadt) a fost integralist, Andreas Chirițoiu (Unirea Constanța) a intrat pe teren în minutul 58, Botond Gergely (FK Miercurea Ciuc) a fost integralist, Andrei Pandele (Metaloglobus) a jucat până în minutul 73, Albert Hofman (Universitatea Cluj) a intrat în minutul 73, iar Doru Andrei (Politehnica Timișoara) a intrat în minutul 35.

Singurul care nu a evoluat nici măcar un minut a fost Sergiu Pîrvulescu (Petrolul), care a rămas pe banca de rezerve.

• România U19: Mitrovic – Coubiș, Gergely, Dănuleasă (Amzăr 58′),  Pantea –Pandele (Sîrbu 73′), Popescu – Bodișteanu (Chirițoiu 58′), Radaslavescu (Andrei 35′), Ilie (cpt.) – L. Andronache (A. Hofman 73′);
    Rezerve neutilizate: R. Popa –  S. Pîrvulescu, Tănasă, L. Mihai.

România U19 merge la EURO!

În precedentele meciuri de la Turul de Elită din Croația, România U19 a învins în primă fază Georgia U19, scor 5-1, după care a trecut de naționala gazdelor, scor 2-1.

Clasamentul final al grupei:

1. România U19 – 6 pct.
  2. Islanda U19 – 4 pct.
  3. Georgia U19 – 4 pct.
  4. Croația U19 – 4 pct.

În urma Turului de Elită, la EURO vor mai merge, alături de România U19, câștigătoarele celorlalte șase grupe. Acestora li se va alătura țara gazdă, Slovacia. Turneul final va avea loc în perioada 18 iunie – 1 iulie 2022.