România U19 s-a calificat la EURO! Toți cei șapte jucători din Liga 2 au fost pe teren în victoria cu Croația U19

Răzvan STÎNGĂ 26 Mar. 2022, 19:41 Liga 2

România U19 s-a calificat la EURO 2022! Tricolorii pregătiți de Adrian Văsîi au câștigat partida cu Croația U19, cu scorul de 2-1, dar au beneficiat și de remiza din celălalt meci al grupei, dintre Islanda și Georgia. Astfel, tricolorii și-au asigurat biletele pentru turneul final din Slovacia.

România U19 s-a calificat la EURO 2022!

Andreas Chirițoiu, fotbalistul Unirii Constanța, a fost din nou decisiv pentru România U19, la fel cum s-a întâmplat și în partida trecută, cu Georgia U19 (scor 5-1). El a deschis repede scorul, în minutul 10. Rezultatul la pauză a fost însă egal, Croația U19 revenind aproape de ultimul sfert de oră.

Adversarii au punctat în minutul 28, prin Spelijak. Tricolorii au forțat victoria și și-au adjudecat-o după minutul 70. În minutul 73, România U19 a beneficiat de o lovitură de la 11 metri, iar Rareș Ilie, jucătorul Rapidului, a transformat.

S-a terminat 2-1 pentru selecționata sub 19 ani a României, care și-a asigurat primul loc în grupă cu o etapă rămasă de disputat. În celălalt meci al grupei, Georgia U19 și Islanda U19 au remizat, scor 1-1.

Toți cei șapte jucători din Liga 2 au jucat

Jucătorii din Liga 2 convocați pentru acest turneu, șapte la număr, au jucat toți: Alexandru Pantea (FC Hermannstadt) a fost integralist, Andreas Chirițoiu (Unirea Constanța) a jucat până în minutul 59, Sergiu Pîrvulescu (Petrolul) s-a aflat pe teren până în minutul 76, Botond Gergely (FK Miercurea Ciuc) a fost introdus în minutul 76, Andrei Pandele (Metaloglobus) a fost integralist, Albert Hofman (Universitatea Cluj) a fost schimbat în minutul 76, iar Doru Andrei (Politehnica Timișoara) a fost introdus pe teren în minutul 46.

• România U19: Popa (cpt.) – S. Pîrvulescu (Gergely 76′), Coubiș, Dănuleasă, Pantea – Pandele, Mihai (Popescu 28′) – Hofman (Andrei 46′), Ilie, Andronache – Chirițoiu (R. Tănasă 59′);

România U19 încheie Turul de Elită cu Islanda U19

În ultima etapă a grupei, România U19 va juca împotriva Islandei U19, iar Georgia U19 va întâlni Croația U19.

În urma Turului de Elită, la EURO vor mai merge, alături de România U19, câștigătoarele celorlalte șase grupe. Acestora li se va alătura țara gazdă, Slovacia. Turneul final va avea loc în perioada 18 iunie – 1 iulie 2022.

Partida integrală dintre România U19 și Croația U19, scor 2-1