Dan Alexa respiră ușurat după partida cu 5 goluri câștigată la Târgu Jiu: ”Aveam nevoie de această victorie.” FC Brașov a egalat la puncte Viitorul Pandurii

Mircea OGLINDOIU 09 Oct. 2022, 01:30 Liga 2

Condusă în două rânduri la Târgu Jiu, FC Brașov a reușit, sâmbătă, să câștige cu scorul de 3-2 meciul cu Viitorul Pandurii și a urcat pe locul 11 în clasamentul Ligii 2.

A fost cea de-a treia victorie din acest campionat pentru echipa antrenată de Dan Alexa, care, după succesul din etapa a 9-a, continuă să spere la play-off.

FC Brașov a revenit de două ori și la al treilea ei gol la Târgu Jiu a preluat conducerea și a câștigat

Începutul partidei de la Târgu Jiu a fost favorabil gorjenilor, care au deschis scorul prin Denis Brînzan, cu un șut din întoarcere, după un corner de pe partea dreaptă de atac, executat de Alex Dulca. Diogo Izata a egalat în minutul 25, când a reluat în plasă, din 7 metri, balonul respins în față de Opric, la lovitura liberă executată de Rareș Lazăr. Brașovenii s-au văzut din nou conduși, în minutul 28, când Claudiu Dragu a marcat din penalty, cu un șut puternic pe sub portarul Micu, după ce Dodoi fusese faultat în săritură de Burlacu.

Înainte de pauză, FC Brașov a egalat din nou, tot după o gafă a lui Opric, care a scăpat în plasă balonul reluat cu capul de Andrei Marc.

În partea secundă, Claudiu Dragu a avut cea mai mare ocazie a partidei, când ratat ținta din poziție centrală, după ce scăpase singur cu portarul Micu, în minutul 57. Golul victoriei a fost adus de Adi Chică-Roșă, care a marcat cu un șut sub transversală, în minutul 74, la scurt timp după ce fusese introdus pe teren de antrenorul Dan Alexa.

Adus în vară de la Buzău pentru a fi decisiv în atac, Chică-Roșă a reușit în a noua etapă primul său gol în campionat pentru FC Brașov, un gol de trei puncte.

Dan Alexa, după succesul cu Viitorul Pandurii: ”Vreau ca echipa să crească. Obiectivul meu e play-off-ul”

S-a încheiat 3-2 și FC Brașov a egalat la puncte Viitorul Pandurii, dar are avantajul golaverajului mai bun, 8-8 față de 9-10.

”Un meci frumos pentru spectatori (n.r. – au fost aproximativ 100 de spectatori în tribunele stadionului Municipal). Chiar dacă am început meciul de la 0-1, am controlat prima repriză și am impus ritmul jocului. Viitorul a încercat să ne surprindă pe contraatac. Am avut șansă la acea situație a lui Dragu, care a scăpat singur cu Micu, după o greșeală a defensivei noastre. O victorie importantă pentru noi. Avem nevoie de victoria asta, mai ales că am întâlnit o echipă care a arătat surprinzător de bine în acest început de campionat. Obiectivul, din momentul în care am venit la Brașov, e play-off-ul. Este destul de greu, dar vreau în primul rând ca echipa asta să crească și vedem pe parcurs ce va fi. Ne-a lipsit șansa în anumite meciuri, am fost defavorizați și de arbitraj în cinci jocuri!”, a declarat Alexa, la finalul jocului de la Târgu Jiu.

FC Brașov în meciul cu Viitorul Pandurii: Micu – Marc, Fustar (cpt.), Tud. Oltean – M. Burlacu (Chică-Roșă 69′), Vas. Constantin, R. Lazăr, Diogo Izata (Kirilenko 83′), Dumbravă – Cociș (Spătaru 69′), Angelov (Joao Amorim 83′). Rezerve neutilizate: D. Mutu – Lambrinoc, Mitrov, Negrean, Mbombo.

Cu 12 puncte acumulate în nouă meciuri, FC Brașov ocupă locul 11, fiind la patru puncte de ultima clasată pe locurile de play-off, FK Miercurea Ciuc. Etapa viitoare, a 10-a, echipa lui Dan Alexa va juca pe teren propriu chiar cu ciucanii, vineri, de la ora 16:00.