Ceahlăul, egală cu prim-divizionara Poli Iași, într-un amical jucat la Piatra Neamț. Echipa lui Pustai a condus până aproape de final

Narcis POHOAȚĂ 22 Mar. 2024, 18:41 Liga 2

Profitând de întreruperea campionatului, Ceahlăul Piatra Neamț a disputat vineri, 22 martie 2024, un amical pe propriul teren cu formația din primă ligă Politehnica Iași.

Cele două echipe au terminat la egalitate, scor 1-1 (0-0), golurile fiind marcate de Azdren Llullaku, în minutul 50, respectiv de Robert Ion, în minutul 79.

Remiză între Ceahlăul și Poli Iași, într-un meci amical disputat sub Pietricica

După o primă repriză echilibrată, încheiată fără gol, nemțenii au deschis scorul în minutul 50, prin Azdren Llullaku.

Căpitanul Ceahlăului a combinat la marginea careului cu Alexandru Buziuc și a șutat din prima, de la 16 metri, poziție centrală, cu dreptul, în dreapta lui Silviu Lung jr., al cărui plonjon a fost inutil.

După gol, Poli Iași a pus stăpânire pe joc și a controlat repriza secundă.

Robert Ion a restabilit egalitatea pentru ieșeni, în minutul 79, cu un șut plasat, de pe linia careului de 16 metri, poziție centrală, iar în afara golului Poli a irosit câteva mari ocazii prin Sergiu Buș, Robert Ion, Bettaieb și Allanzinho. Acesta din urmă a șutat în stâlpul din stânga al porții apărate de Anastase, cu un minut înainte de golul egalizator înscris de Robert Ion.

Ceahlăul: Barna – Pedro Albino, Taraduda, Core, D. Benga – Jalbă, Forizs – M. Savu, Neicuțescu, Llullaku – Buziuc
Au mai jucat în repriza a doua: Anastase – Tud. Oltean, Bacalu, Al. Anton, P. Petre, Petkov, Cortelezzi
Antrenor: Cristian Pustai

Poli Iași: Sil. Lung (Ailenei 46, Niga 67) – Martac (Camilo 46), Fl. Ilie (Katanec 46), Marchioni (Bouhenna 46), Condurache (R. Ispas 30, D. Ciobanu 60), Saghiri (Bordeianu 46), Jatoba (Farcaș 46), A. Roman (Rob. Ion 46), Kabran (Bettaieb 46), Harrison (Buș 46), Vl. Ilie (Allanzinho 46)
Antrenor: Leo Grozavu

Ceahlăul începe pe teren propriul play-out-ul Ligii 2. Pentru Poli Iași urmează încă un derby al Moldovei în play-out-ul SuperLigii!

Ceahlăul și Poli Iași s-au întâlnit ultima dată într-un amical în septembrie 2023, tot sub Pietricica, iar atunci nemțenii s-au impus cu 3-2 (1-1), prin golurile marcate de Matija Katanec (autogol) și Azdren Lullaku (2), respectiv Jakub Vojtus și Andrei Gheorghiță (din penalty).

Ceahlăul, despărțită ieri de Marius Constantin, va juca în play-out-ul Ligii 2, unde începe de pe locul 1 Grupa A, cu 31 de puncte, fiind deja matematic salvată de la retrogradare.

În prima etapă din play-out, echipa nemțeană joacă acasă, sâmbătă, 30 martie, de la ora 11:00, cu Metaloglobus București (locul 3, 26 puncte).

Poli Iași a jucat deja primul meci din play-out-ul SuperLigii, pierzând la Galați derby-ul Moldovei cu SC Oțelul (locul 5, 20 puncte), scor 0-1. Este pe locul 6 din 10, cu 17 puncte, iar în etapa a 2-a va întâlni, tot în deplasare, FC Botoșani (locul 10, 11 puncte), într-un alt meci derby al zonei.