Voluntari, lider cu motoarele la Maxim

Mihai Andries 15 Nov. 2014, 19:25 Campionat
Voluntari,** lider cu motoarele la Maxim

La 33 de ani și jumătate, Florin Maxim trăiește o a doua tinerețe la Voluntari, acolo unde a ajuns la începutul lui 2013, atunci când echipa se afla în eșalonul trei și a fost la un pas de retrogradare. Experimentatul fundaș stânga ară meci de meci kilometri de teren și deranjează defensivele adverse fie cu centrările sale ideale, fie cu torpilele care pleacă din bocancul său. Azi, pe terenul din Pipera, Maxim a mai făcut o victimă, pe ACS Berceni, învinsă cu 4-0 la capătul unui meci în care fostul jucător al Sportului și Farului a punctat o dată și a dat și două pase de gol.

Doar un gol în primul mitan, dar unul de pomină

Prima repriză a fost una destul de echilibrată, dar fără ocazii mari de gol. Totuși, tabela a arătat 1-0 înainte de intrarea la cabine, după ce gazdele au deschis scorul în minutul 43, printr-o execuție superbă a lui Călințaru. Acesta a trimis un șut lobat din colțul careului de 16 metri, păcălindu-l pe portarul celor de la Berceni, Andreescu, prost plasat. Tot în prima repriză, oaspeții au rămas fără căpitanul Pădurețu, care s-a accidentat și a fost înlocuit de brazilianul Orlando, cel care a marcat runda trecută pentru Berceni, la debutul său la echipă. Noul căpitan al celor de la Berceni a devenit Epaminonda Nicu, fostul fotbalist de la Unirea Urziceni.

Maxim, marcator și servant

Gazdele și-au majorat avantajul în startul reprizei secunde, în minutul 51, atunci când Maxim a executat perfect o lovitură liberă de la aproximativ 18 metri. Odată cu acest al doilea gol, meciul s-a dezechilibrat total, gazdele de la FC Voluntari dominând categoric partida. O mare ocazie de gol a fost irosită în minutul 55, atunci când Cioranu a avut o intervenție providențială în fața lui Voduț, scăpat spre poartă. Suporterii celor de la Voluntari au cerut penalty, dar arbitrul a acordat, corect, corner. Același Voduț a dus scorul la 3-0 în minutul 64, când a reluat cu capul, la colțul scurt, în urma unui corner bătut de același maxim. Scorul final a fost stabilit în minutul 78, când proaspăt intratul Deac a îndeplinit o formalitate din fața porții, în urma unei acțiuni personale a aceluiași Maxim. Cea mai mare ocazie a oaspeților a venit spre finalul partidei, în minutul 87, atunci când Orlando Da Costa a șutat în bara transversală, de la 20 de metri, dar la 4-0, nici că a mai conta.

S-au dus la șapte puncte de locul 2

Deși a fost foarte frig și un vânt puternic, aproximativ 250 de suporteri au asistat la partida din această dimineață, inclusiv „ultrașii” celor de la FC Voluntari, care și-au susținut zgomotos favoriții pe toata durata meciului. Efortul acestora a fost răsplătit după fluierul de final al centralului, atunci când s-a aflat că principala rivală, Academica Argeș, a fost învinsă de Gloria Buzău. În acest context, echipa antrenată de Ilie Poenaru s-a distanțat în fruntea clasamentului la șapte puncte față de fosta FC Clinceni

FC VOLUNTARI   4
ACS BERCENI    0

Marcatori: Călințaru ”43, Maxim ”51, Voduț ”64, G. Deac ”78

Hânțescu – S: Moga, S. Rădoi (cpt.), C. Achim, Fl. Maxim – B. Barbu, Lircă (E. Stan ”62) – C. Roșu (G. Deac ”77), M. Ene (Ad. Bălan ”66), Călințaru – Voduț
Rezerve neutilizate: B. Vieru – B. Vasile, Mitache, M. Tudorică
Antrenor: Ilie Poenaru

Andreescu – Ciuică, C. Sandu, Cioranu (Al. Marin ”63), Cr. Ionescu – E. Nicu, Pădurețu (cpt.) (Orlando ”41), Al. Radu, C. Mihai – Ettien, Al. Nistor (G. Ghinea ”76)
Rezerve neutilizate: Raț – V. Ștefan, Al. Pătrașcu, B. Mărunțelu
Antrenor: Ion Prună

Stadion: „Niță Pintea” (Voluntari); Spectatori: 250; Arbitru: Ionuț Coza (Cernica); Asistenți: Cătălin Teodor (Brăila) și Joszef Peter  (Sfântu Gheorghe); Jucătorul meciului: Florin Maxim