Rapid pierde la Clinceni și coboară în clasament: „Soarta meciului s-a decis în minutul 47”. Sucevenii laudă echipa lui Laszlo Balint

Marius ANGHEL 09 Nov. 2015, 16:00 Campionat
Rapid pierde la Clinceni și coboară în clasament:

Rapid CFR s-a întors cu mâna goală de la Clinceni, acolo unde a evoluat în etapa a 12-a a ligii secunde. Sucevenii au cedat cu 2-0 la capătul unui joc destul de echilibrat și au coborât patru poziții în clasament, până pe locul 6, ultimul care asigură prezența în play-off.

Gazdele au deschis scorul în minutul 18, când, în urma unei cursive acțiuni de atac, mingea a ajuns la ex-dinamovistul Mușat, care a înscris din 8 metri, cu un șut puternic, la colțul scurt. Sucevenii au amenințat și ei poarta adversă prin Negru, Enciu și Semeghin, însă execuțiile acestora au rămas fără rezultat.

Oaspeții puteau să restabilească egalitatea chiar în debutul părții secunde, însă arbitrii au închis ochii la hențul clar, comis în propria suprafață de pedeapsă, de fundașul central al ilfovenilor, Patriche. Până la urmă, golul al doilea avea să cadă tot în poarta lui Niga, în minutul 83, când tânărul D. Benzar, jucător împrumutat de la Steaua, a înscris cu un șut imparabil, de la 18 metri.

„Cred că soarta meciului s-a decis în minutul 47, atunci când apărătorul gazdelor, care avea deja un cartonaș galben, a jucat mingea cu mâna în suprafața de pedeapsă. Probabil că dacă arbitrii ar fi luat decizia impusă de regulament în acea fază, alta ar fi fost soarta partidei. Una peste alta, n-am făcut un meci rău, dar am avut în față cea mai bună echipă cu care ne-am confruntat în actualul sezon. Din păcate, reușim foarte greu să băgăm mingea în poartă, cu toate că ne creăm destule ocazii de gol. Ori, fără să înscrii, e greu să te întorci cu puncte din deplasare”, a declarat antrenorul principal al Rapidului, Bogdan Tudoreanu.

Pentru suceveni urmează acum două meciuri importante pe teren propriu, împotriva unor contracandidate în lupta pentru calificarea în play-off. Astfel, miercuri, pe 11 noiembrie, sucevenii vor primi vizita formației Dunărea Călărași, urmând ca sâmbătă, 14 noiembrie, „alb-vișiniii” să dea piept cu Dacia Unirea Brăila, joc contând pentru prima etapă din retur.

FC ACADEMICA CLINCENI  2
RAPID CFR SUCEAVA           0

Mușat ’18, D. Benzar ’82

H. Iancu – G. Matei, A. Nițu (cpt.), R. Patriche, Mușat – V. Olariu, Al. Neagu (V. Budeanu ’86) – Cr. Matei, Bruno Martins (Antohi ’27), D. Benzar – Bujor (Kuku ’75)
Rezerve neutilizate: A. Matei – M. Dragomir, Vențer, R. Bardu
Antrenor: Laszlo Balint

Niga – D. Bălan, C. Ferariu, S. Ciobanu, Semeghin – Golofca, Sfrijan, Aeroaiei (Jitariuc ’65), Vrabie (G. Apostol ’65) – M. Negru, M. Enciu (Ed. Sandu ’46)
Rezerve neutilizate: Ct. Pascal – Sava, Gheorghiciuc, Velescu
Antrenor: Bogdan Tudoreanu

Stadion: Arena 1 (Clinceni); Arbitru: Mihai Amorăriței (Câmpina); Asistenți: Adrian Ionescu (Târgoviște) și Cristian Voicu (Focșani).