Pătulea a salvat Farul de la înfrângere în prelungiri

05 Apr. 2012, 17:10 Campionat
Pătulea a salvat Farul** de la înfrângere în prelungiri

FC Farul a reușit ieri să continue seria rezultatelor pozitive din retur, întorcându-se cu un punct de pe terenul Astrei II. „Marinarii” au avut un start prost de partidă la Giurgiu, lucru de care gazdele au știut să profite la maxim și au deschis scorul în minutul 4, prin Gafița. Deschiderea scorului le-a dat aripi jucătorilor de la Astra II, iar asta avea să se vadă din nou pe tabela de marcaj în minutul 27, atunci când Florea a punctat din nou pentru gazde și a făcut ca tabela să arate 2-0, scor păstrat până la finalul primei părți.

Muștruluiți serios la pauză de Viorel Tănase, fotbaliștii constănțeni s-au trezit din letargie și au ieșit mult mai motivați pe teren, fapt care i-a ajutat să revină în joc la numai 20 de minute de la reluare, după reușita de excepție a lui Robert Neagoe. Impulsionați de pe margine de antrenor și coechipieri, jucătorii de la Farul au continuat să pună presiune pe apărarea adversă, care avea să cedeze din nou atunci când nimeni nu se mai aștepta. În cel de-al doilea minut al prelungirilor, golgheterul constănțenilor din această ediție de campionat, Adrian Pătulea, a izbutit să egaleze și să aducă „marinarilor” un punct nesperat.

În urma acestui rezultat, FC Farul rămâne pe locul 8 în clasamentul Seriei I al ligii a II-a, cu 27 de puncte.

ASTRA GIURGIU – FARUL CONSTANȚA 2-2 (2-0)
Gafița (4), M. Florea (26) / R. Neagoe (67), Pătulea (90+2)

Gavrilaș – C. Gheorghe (cpt.), Bănaru (’72 Prunescu), Moroiță, S. Constantin – Fl. Achim, Rotaru, Ochia, M. Florea (’78 V. Dinu I) – Gafița, Fertea
Antrenor: Ioan Tătăran
Eliminare: Prunescu (90+1) – două galbene

G. Curcă (cpt.) – L. Dobre, Stegaru, Sipovic, Sascău (’46 R. Neagoe) – A. Neagoe (’29 V. Badea), Buzea – Husein (’58 C. Miron), I. Pană, Ivanovici – Pătulea
Antrenor: Viorel Tănase

Etapa viitoare (sâmbătă 7 aprilie), FC Farul va juca pe teren propriu în compania formației FC Botoșani.

Sursa: Cuget Liber