Neagoe, supărat pe Hîrsu

01 Mar. 2009, 14:24 Campionat

Gafa portarului de 36 de ani a stricat debutul lui Eugen Neagoe la FC Drobeta. În minutul cinci, Dorin Hîrsu a scăpat balonul centrat de Borza, iar fundașul Szilagyi, pe fază, a deschis scorul, spre indignarea celor peste 1000 de mehedințeni înghesuiți în stadionul „Victoria” din Vânju Mare. La pauză, antrenorul echipei severinene l-a schimbat pe veteranul lotului și l-a introdus între buturi pe juniorul din Republica Moldova, Dan Pânzaru, care s-a achitat bine de sarcini la singura ocazie avută de clujeni în partea secundă.

Presiunea exercitată de gazde în repriza secundă a dus la marcarea golului egalizator, izbutit de noua achiziție Marius Ene. Fostul atacant al Progresului București a trimis din șapte metri sub transversală, iar până la finalul jocului oltenii au alergat în zadar după golul de trei puncte. „Din punctul meu de vedere, acest rezultat este un eșec. Am început meciul de la 1-0 pentru Universitatea Cluj. Asemenea greșeală la un portar cu o experiență mare este nepermisă. Efectiv le-a dat pasă adversarilor. Păcat că n-am câștigat acest joc”, a spus Neagoe, după ce echipa sa a ratat posibilitatea de a egala la puncte liderul Unirea Alba-Iulia, învinsă la Oradea.