Lideri din nou, prin dubla lui Curtuiuș!

02 Apr. 2012, 14:55 Campionat

Gloria Bistrița a câștigat categoric, scor 4-0, cu Mureșul Deva și redevine lider în seria a II-a.

Cu oaspeții apărându-se pe două rânduri și fără nicio intenție ofensivă, Gloria a avut o misiune mai grea decât se aștepta. Bistrițenii lui Manea au dominat categoric dar n-au prea reușit să desfacă apărarea de puști a oaspeților. Cu mijlocași fără idei, cu Silvășan neinspirat și defazat total în fața porții, Gloria a oferit un joc anost, cu multe pase în lateral și în spate. Tudose (`9) și Feher (`18) irosesc două ocazii bune de gol iar Silvășan ratează incredibil din 7 metri (`22), Golul vine târziu, abia în minutul 35, când Predescu reia plasat, la colțul lung, o pasă venită de la Silvășan, pe partea dreaptă (1-0). Anton și Cafasso mai ratează două ocazii până la pauză și Gloria intră la cabine cu avantaj minim.

La reluare, Manea se încăpățânează să-l țină în teren pe Silvășan, care devine ratangiul de serviciu, irosind încă două mari ocazii de gol: în portar din patru metri, de la colțul scurt (51) și cu capul pe lângă, din 6 metri (58). Antrenorul Gloriei forțează cu Marius Curtuiuș în locul lui Feher și jocul devine mai viu în atac. După o torpilă a lui Costache ce face 2-0, minutul 65 avea să aducă golul de 3-0, înscris de marcatorul de serviciu al Gloriei, Curtuiuș, care în învinge pe Apostol cu un șut pe jos, din interiorul careului.

Finalul de meci mai consemnează debutul lui Vlăduț Peica, juniorul de 17 ani, în echipa Gloriei și meciul părea terminat. În minutele de prelungire, Curtuiuș reușește dubla, înscriind din 3 metri și stabilind scorul final.

Gloria Bistrița-Mureșul Deva 4-0 și, profintând de victoria la doar un gol a Timișoarei la FC Olt (2-1), bistrițenii trec pe primul loc, la golaveraj.

Gloria Bistrița: Lăzăreanu; Peteleu, Năstase, Tudose (Stan -73), Costache – Feher (Curtuiuș – 57), Mărginean – Anton, Predescu (Peica – 77), Cafasso – Silvășan
Mureșul Deva: Apostol; Vârtic, Geaca, Apostol, Predesc, Dutciuc, Ciparidis (Buda -80), Stan (Cărtoiu – 75), Ungur (Igna -60), Dan, Plavitiu

Arbitri: Teodora Albon (Cluj-Napoca), Carmen Morariu, Tunyogy Ferencz. Rez: Cl. Ștefănuț. Observatori: Iosif Vigu, Traian Marchiș

Articol și foto: Sportul Bistrițean