Umilință pentru România U20 în partida cu Norvegia U20, din Elite League. La pauză era ”doar” 0-2

Andrei PASCU 17 Oct. 2023, 14:12 Naționale

România U20 a fost umilită în al doilea meci din această lună, din Elite League, luni, contra Norvegia U20. Elevii lui Costin Curelea, după ce au trecut cu 2-0 de Anglia U20, pe teren propriu, acum au cedat în duelul contra nordicilor, scor 0-5!

Omul amicalului a fost Jesper Gregersen, care a marcat două goluri în prima repriză. Mijlocașul este legitimat la echipa Start, din Norvegia.

România U20, eșec categoric contra Norvegia U20, scor 0-5

Jesper Gregersen a marcat în minutele 19 și 42 și a stabilit scorul pauzei, 2-0. În partea secundă adversarii românilor au mai punctat în minutele 50, prin Oskar Sivertsen, 64, prin Bryan Fiabema, și 66, prin Bryan Fiabema.

Selecționerul Costin Curelea a mizat și pe jucători din Liga 2 în acțiunea din această lună. Au fost luați portarul David Dincă (CSM Slatina, opt meciuri în Liga 2), fundașii Botond Gergely (FK Miercurea Ciuc, patru meciuri), Sergiu Rimovecz (CSM Reșița, opt meciuri), Alexandru Șuteu (Unirea Dej, opt meciuri) și Tudor Oltean (Ceahlăul Piatra Neamț, trei meciuri), și atacantul Valentin Dumitrache (Gloria Buzău, șase meciuri și două goluri).

Dintre aceștia, doar Șuteu a rămas pe banca de rezerve și nu a evoluat în duelul cu nordicii.

• România U20, în amicalul cu Norvegia U20: Borbei (Dincă 81′) – Sîrbu (Oltean 46′), Duțu (Gergely 54′), Rimovecz, Strata – David (Pandele 69′), Szilagyi (Martinovic 69′), Radaslavescu (Andrei 54′) – Musi (Bodișteanu 46′), Trică (Dumitrache 54′), Sfaiț (Dănuleasă 69′)
    Rezerve neutilizate: Popa – Șuteu

România U20, locul 4 în Elite League

Sunt alte două meciuri pentru Costin Curelea ca selecționer, România U20 participând, pentru al treilea sezon consecutiv, în Elite League. În competiție mai sunt prezente Cehia, Germania, Italia, Polonia, Norvegia, Anglia și Portugalia.

Primele dueluri cu Costin Curelea au fost cele din luna septembrie, 2-0 cu Cehia U20 și 1-2 cu Portugalia U20. În acest moment, tricolorii au 6 puncte în patru meciuri și sunt pe locul 4, dar următoarele două clasate, Polonia U20 și Portugalia U20, au 4 puncte respectiv 3 puncte, dar și un meci mai puțin.

Pe locul 1 se află Germania U20, cu 8 puncte, iar pe locul 2 se clasează Italia U20, cu 7 puncte.

Lotul complet convocat de Costin Curelea:

PORTARI: Robert Popa (FCU Craiova FC), Alexandru Borbei (US Lecce / Italia), David Dincă (CSM Slatina)

FUNDAȘI: Tony Strata (Ajaccio FC / Franța), Dan Sîrbu (Farul Constanța), Botond Gergely (FK Miercurea Ciuc), Ștefan Duțu (CS Afumați), Sergiu Rimovecz (CSM Reșița), Gabriel Dănuleasă (Farul Constanța), Alexandru Șuteu (Unirea Dej), Tudor Oltean (Ceahlăul Piatra Neamț)

MIJLOCAȘI: Alexandru Musi (Petrolul), Ștefan Bodișteanu (SC Oțelul Galați), Andrei Pandele (FCSB), Eduard Radaslavescu (FCSB), David Gabriel (FC Botoșani), Doru Andrei (FC Voluntari), Andres Sfaiț (US Salarenitana / Italia), Cristian Mihai (UTA Arad), Szabolcs Szilagyi (Vasas Budapesta / Ungaria), Vlasti Martinovic (Gloria Bistrița Năsăud)

ATACANȚI: Atanas Trică (Universitatea Craiova), Valentin Dumitrache (Gloria Buzău)