România U20 a pierdut și amicalul cu Anglia U20. Șase din opt jucători din Liga 2 convocați, pe teren

Andrei PASCU 11 Sep. 2024, 17:11 Naționale

România U20 a disputat marți, 10 septembrie, al doilea meci amical din cadrul acțiunii din această lună, după 2-3 cu Germania U20. De această dată a evoluat în Anglia, dar și acest duel a fost pierdut, scor 0-2.

Întâlnirea avut loc pe Stadionul Edgeley Park – Stockport.

România U20, eșec în amicalul cu Anglia U20

Anglia U20 a marcat câte un gol pe repriză și a tranșat întâlnirea cu selecționata noastră, pregătită de Costin Curelea. A deschis scorul Dane Scarlett, în minutul 33, iar rezultatul final a fost stabilit de Louie Marsh, în minutul 77.

Selecționerul Costin Curelea a trecut pe listă, pentru această acțiune, opt jucători din Liga 2. Este vorba de Ștefan Lefter (portar, Corvinul Hunedoara), Denis Oncescu (portar, CFC Argeș), Paul Toroc (portar, CSM Slatina), Ionuț Pop (fundaș, Corvinul Hunedoara), Mario Tudose (fundaș, CFC Argeș), Alexandru Șuteu (fundaș, FC Voluntari), Robert Bădescu (fundaș, CS Mioveni) și Denis Rența (mijlocaș, CSM Focșani).

Doar Paul Toroc și Ionuț Pop nu au prins minut în partida din Anglia.

• România U20, contra Anglia U20: Ștefan Lefter (Denis Oncescu 90′) – David Maftei (Omar El Sawy 83′), Răzvan Pașcalău, Matteo Duțu (Mario Tudose 90′), Alexandru Șuteu  – Răzvan Jalade (Alin Boțogan 70′) , Denis Rența (Andrei Florea 83′), Ștefan Bană (Andrei Dorobanțu 70′), Eduard Radaslavescu (Robert Bădescu 45′),Alexandru Musi (cpt.) (Adrian Caragea 70′) – Rareș Burnete (Alexandru Stan 83′).
  • Rezerve neutilizate: Paul Toroc, Ionuț Pop, Andres Șfaiț, Andrei Dorobanțu

Lotul complet convocat de România U20 pentru acțiunea din septembrie:

Portari: Ștefan Lefter (Corvinul Hunedoara), Denis Oncescu (CFC Argeș), Paul Toroc (CSM Slatina);
Fundași: David Maftei (Oțelul Galați), Andrei Dorobanțu (Unirea Slobozia), Matteo Duțu (AC Milan / Italia), Ionuț Pop (Corvinul Hunedoara), Răzvan Pașcalău (Dinamo București), Mario Tudose (CFC Argeș), Alexandru Șuteu (FC Voluntari), Robert Bădescu (CS Mioveni);
Mijlocași: Denis Rența (CSM Focșani), Robert Jalade (FC Sevilla / Spania), Andrei Florea (Juventus Torino / Italia), Antonio Bordușanu (Dinamo București), Andres Șfaiț (Salernitana / Italia), Eduard Radaslavescu (Farul Constanța), Alexandru Musi (FCSB), Ștefan Bană (Universitatea Craiova), Omar El Sawy (Rapid București), Adrian Caragea (Dinamo București);
Atacanți: Rareș Burnete (Lecce / Italia), Alexandru Stan (FC Buzău).