România U20, înfrângere rușinoasă cu Germania U20, după ce a condus cu 2-0! Șase jucători din Liga 2 s-au aflat pe teren

Andrei PASCU 06 Sep. 2024, 12:04 Naționale

Tricolorii sub 20 de ani evoluează în competiția amicală Elite League U20 și dispută două partide puternice în acțiunea din luna septembrie, cu Germania U20 și cu Anglia U20, aceasta din urmă pe 10 septembrie, de la ora 21:00, în deplasare.

Duelul cu nemții a avut loc joi, 5 septembrie, de la ora 19:00, la Arad, consemnând o înfrângere pentru România U20, scor 2-3, deși a condus cu 2-0!

România U20, înfrângere cu 2-3 contra selecționatei similare a Germaniei

România U20 a început bine amicalul cu Germania U20 și chiar a avut avantaj de un gol la pauză, iar din minutul 50 a condus cu 2-0! A deschis scorul pentru selecționata lui Costin Curelea atacantul Rareș Burnete (legitimat în Italia, la Lecce), în minutul 25. Avantajul de pe tabelă s-a dublat la cinci minute de la startul părții secunde, când Alexandru Musi (FCSB) a marcat de la 11 metri.

Apoi, Germania U20 a revenit și a reușit să marcheze trei goluri la rând, pentru un succes de la un punct surprinzător. La numai trei minute după golul lui Musi a punctat Ilyas Ansah, iar egalitatea s-a restabilit în minutul 79, în urma reușitei lui Dzenan Pejcinovic.

Scorul final, 3-2 pentru oaspeți, a fost stabilit în minutul 87, atunci când Ansah a făcut dubla.

Șase din jucătorii din Liga 2 convocați, pe teren în amicalul cu Germania U20

Selecționerul Costin Curelea a trecut pe listă, pentru această acțiune, opt jucători din Liga 2. Este vorba de Ștefan Lefter (portar, Corvinul Hunedoara), Denis Oncescu (portar, CFC Argeș), Paul Toroc (portar, CSM Slatina), Ionuț Pop (fundaș, Corvinul Hunedoara), Mario Tudose (fundaș, CFC Argeș), Alexandru Șuteu (fundaș, FC Voluntari), Robert Bădescu (fundaș, CS Mioveni) și Denis Rența (mijlocaș, CSM Focșani).

În afara portarilor Paul Toroc și Denis Oncescu, ceilalți șase fotbaliști din Liga 2 convocați s-au aflat pe teren, parte din primul 11 sau introduși pe parcurs.

• România U20, contra Germania U20: Ștefan Lefter – David Maftei, Matteo Duțu (Mario Tudose 90′), Ionuț Pop, Alexandru Șuteu (Robert Băduescu 90′) – Cătălin Vulturar (Andres Șfaiț 61′), Răzvan Jalade (Răzvan Pașcalău 82′), Ștefan Bană (Denis Rența 61′), Antonio Bordușanu (Eduard Radaslavescu 61′), Alexandru Musi (cpt.) (Andrei Florea 82′) – Rareș Burnete (Alexandru Stan 82′).
    Rezerve neutilizate: Paul Toroc, Denis Oncescu – Omar El Sawy, Andrei Dorobanțu, Adrian Caragea

Costin Curelea, impresii după eșecul de la Arad

La finalul partidei, la conferința de presă, Costin Curelea a pus pe seama lipsei minutelor de la echipele de club eșecul. Selecționerul a transmis, însă, că vrea să rămână cu aspectele pozitive lăsate de tricolorii sub 20 de ani:

Vreau să rămân cu imaginea pozitivă. Din păcate, lipsa minutelor este cea mai mare problemă. Nu putem duce efortul mai mult decât am făcut-o. Implicarea, cât s-a putut… au făcut un meci foarte bun.

E frustrant că am pierdut, dar, repet, vreau să rămân cu imaginea primelor minute în care am dominat Germania. Am crezut și am sperat că-i putem învinge. Mă așteptam să facem un joc bun, să marcăm. Am greșit la primul gol, l-am luat repede, ne-a luat puțin valul”.

Pentru România U20 urmează al doilea meci amical programat în cadrul acestei acțiuni. Pe 10 septembrie va întâlni Anglia U20, în deplasare, de la ora 21:00, pe Stadionul Edgeley Park – Stockport.

Lotul complet convocat de România U20 pentru acțiunea din septembrie:

Portari: Ștefan Lefter (Corvinul Hunedoara), Denis Oncescu (CFC Argeș), Paul Toroc (CSM Slatina);
Fundași: David Maftei (Oțelul Galați), Andrei Dorobanțu (Unirea Slobozia), Matteo Duțu (AC Milan / Italia), Ionuț Pop (Corvinul Hunedoara), Răzvan Pașcalău (Dinamo București), Mario Tudose (CFC Argeș), Alexandru Șuteu (FC Voluntari), Robert Bădescu (CS Mioveni);
Mijlocași: Denis Rența (CSM Focșani), Robert Jalade (FC Sevilla / Spania), Andrei Florea (Juventus Torino / Italia), Antonio Bordușanu (Dinamo București), Andres Șfaiț (Salernitana / Italia), Eduard Radaslavescu (Farul Constanța), Alexandru Musi (FCSB), Ștefan Bană (Universitatea Craiova), Omar El Sawy (Rapid București), Adrian Caragea (Dinamo București);
Atacanți: Rareș Burnete (Lecce / Italia), Alexandru Stan (FC Buzău).