România U20 a pierdut pe final partida cu Portugalia U20. A condus din minutul 1, dar a căzut când mai erau cinci minute. Toți jucătorii din Liga 2 și Liga 3, pe teren

Andrei PASCU 13 Sep. 2023, 11:41 Naționale

România U20 a copiat România U21 și a cedat în fața naționalei Portugaliei U20 după ce a condus. Dacă naționala sub 21 de ani a pierdut cu 2-3 contra selecționatei similare a Albaniei, tricolorii pregătiți de Costin Curelea au fost învinși cu 1-2.

România U20 a condus la pauză, a menținut avantajul până în ultimele cinci minute de timp regulamentar, moment în care a căzut și a înregistrat înfrângerea.

România U20 a pierdut amicalul cu Portugalia U20, scor 1-2

Singurul jucător din Liga 3 convocat pentru această acțiune, Ștefan Duțu (CS Afumați), a marcat încă din startul confruntării, în minutul 1. România U20 părea că va obține o nouă victorie, după cea cu Cehia U20, de la Târgoviște, scor 2-0, de zilele trecute, dar pe final a căzut și a pierdut la un gol diferență.

Au marcat pentru iberici, în partida care a avut loc la Santarem, marți seară, Herculano Nabian, în minutul 86, și Nuno Felix, în minutul 90+8.

Au evoluat toți jucătorii convocați de Costin Curelea, din ligile inferioare, pe lângă Ștefa Duțu din Liga 3, mai fiind convocați următorii jucători din Liga 2: Ștefan Lefter (portar, Corvinul Hunedoara, patru meciuri în acest sezon de Liga 2), David Dincă (portar, CSM Slatina, cinci meciuri în Liga 2), Sergiu Pîrvulescu (fundaș, Gloria Buzău, trei meciuri în Liga 2), Sergiu Rimovecz (fundaș, CSM Reșița, cinci meciuri în Liga 2), Dorin Pop (fundaș, Corvinul Hunedoara, trei meciuri în Liga 2), Alexandru Șuteu (fundaș, Unirea Dej, cinci meciuri în Liga 2), Robert Sălceanu (fundaș, Gloria Buzău, patru meciuri în Liga 2), Aurelian Ciuciulete (mijlocaș, Unirea Dej, două meciuri în Liga 2), Alin Boțogan (mijlocaș, Chindia Târgoviște, cinci meciuri în Liga 2).

• România U20, contra Portugalia U20: Popa – Strata, Duțu, Rimovecz, Pîrvulescu – Szilagyi (Dănuleasă 90+2′), Ciuciulete (Boțogan 73′), Mihai – Musi (Andrei 60′), Trică (Cojocaru 60′), Bodișteanu (Sfaiț 60′).

Lotul României U20 pentru amicalele cu Cehia U20 și Portugalia U20:

• Portari: Robert Popa (U Craiova 1948 SA), Ștefan Lefter (Corvinul Hunedoara), David Dincă (CSM Slatina)
  • Fundași: Sergiu Pîrvulescu (Gloria Buzău), Tony Strata (Ajaccio FC / Franța), Gabriel Dănuleasă (Farul), Sergiu Rimovecz (CSM Reșița), Dorin Pop (Corvinul Hunedoara), Alexandru Șuteu (Unirea Dej), Robert Sălceanu (Gloria Buzău), Ștefan Duțu (CS Afumați)
  • Mijlocași: Aurelian Ciuciulete (Unirea Dej), Tudor Lucaci (CFR Cluj), Cristian Mihai (UTA), Szabolcs Szilagyi (Vasas Budapesta / Ungaria), Eduard Radaslavescu (FCSB), Alin Boțogan (Chindia Târgoviște), Andres Șfait (US Salernitana / Italia), Alexandru Musi (Petrolul), Doru Andrei (FC Voluntari), Ștefan Bodișteanu (SC Oțelul)
  • Atacanți: Atanas Trică (Universitatea Craiova), Ionuț Cojocaru (Petrolul).

Costin Curelea s-a aflat la debut pentru România U20

Au fost primele meciuri pentru Costin Curelea ca selecționer, România U20 participând, pentru al treilea sezon consecutiv, în Elite League. În competiție mai sunt prezente Cehia, Germania, Italia, Polonia, Norvegia, Anglia și Portugalia.

Următoarea acțiune pentru tricolorii sub 20 de ani va avea loc în octombrie, la 12 octombrie, cu Anglia U20, pe teren propriu, și cu Norvegia U20, la 16 octombrie, în deplasare.