Coșmar în Albania! România U21 a condus cu 2-0 până în ultima jumătate de oră, dar s-a întors în țară fără punct. Un fotbalist din Liga 2 a fost integralist

Răzvan STÎNGĂ 12 Sep. 2023, 21:59 Naționale

România U21 a trăit o seară de coșmar marți, 12 septembrie, în debutul preliminariilor EURO 2025! Tricolorii pregătiți de Daniel Pancu au cedat cu 2-3 contra Albaniei U21, în deplasare, după ce au condus cu 2-0.

România U21 a avut avantaj pe tabelă până în ultima jumătate de oră, dar a încasat trei goluri și s-a întors în țară fără punct.

România U21, eșec cu Albania U21, scor 2-3

Naționala României sub 21 de ani spera la victorie, chiar dacă la pauză a fost un rezultat de egalitate, scor 0-0. A început în forță repriza a doua, cu două goluri în 13 minute, dar apoi a încasat trei goluri și a pierdut.

Constantin Grameni, jucătorul campioanei României, Farul Constanța, a deschis scorul în minutul 46, iar Andrei Borza, fundaș legitimat la Rapid, a făcut 2-0 în minutul 58. Duelul, care a avut loc pe Elbasan Arena, s-a transformat într-o seară de coșmar pentru România U21, încasând gol după gol în ultima jumătate de oră.

Stiven Shpendi, legitimat în Italia, la Empoli, a redus din diferență în minutul 62, iar Medon Berisha, de la Lecce, a restabilit egalitatea în minutul 71. Gazdele și-au trecut în cont victoria în minutul 89, când a marcat Adrion Pajaziti, de la Fulham.

Din Liga 2, doar Cristian Ignat a jucat în Albania U21 – România U21

Portarul Alexandru Roșca (CSC Șelimbăr) și fundașul Cristian Ignat (CS Mioveni) au fost jucătorii din Liga 2 care au primit convocări de la Daniel Pancu. Doar apărătorul a fost pe teren, integralist.

• România U21: Sava – Pantea, Ignat, M. Ilie, Borza –Corbu, Vulturar (Cîrjan 89’), Grameni (Filip 75’) – Mazilu, L. Munteanu (cpt.) (Burnete 67’), R.Ilie (R. Pop 75’)
  • Rezerve neutilizate: Borbei, Amzăr, Akdag, Danciu, Sîrbu

România U21 întâlnește Armenia U21 în etapa următoare

România U21 a debutat, astfel, în preliminariile Campionatului European din 2025, unde a fost repartizată în Grupa E, alături de Elveția, Finlanda, Albania, Muntenegru și Armenia. Următorul duel va fi cel cu Armenia U21, de pe teren propriu, programat la jumătatea lunii octombrie.

• Portari: Răzvan Sava (CFR Cluj), Alexandru Borbei (Lecce / Italia), Alexandru Roșca (CSC Șelimbăr);
  • Fundași: Alexandru Pantea (FCSB), Dan Sârbu (Farul), Cristian Ignat (CS Mioveni), Răzvan Pașcalău (Lecce / Italia), Umit Akdag (Goztepe / Turcia), Matei Ilie (Padova / Italia), Andrei Borza (Rapid ), Costin Amzăr (Dinamo);
  • Mijlocași: Marius Corbu (Akademia Puscas / Ungaria), Robert Filip (CFR Cluj), Constantin Grameni (Farul), Cătălin Vulturar (Lecce / Italia), Cătălin Cîrjan (Rapid), Rareș Pop (UTA), Rareș Ilie (Lausanne / Elveția), Alexi Pitu (Bordeaux / Franța);
  • Atacanți: Adrian Mazilu (Farul), Louis Munteanu (Farul), Rareș Burnete (Lecce / Italia).