Egal cu goluri pentru România U18 în ultimul amical din Spania. Cinci jucători legitimați la cluburi din Liga 2 au prins minute în testul cu Norvegia U18

Andrei PASCU 25 Mar. 2024, 13:24 Naționale

Selecționata României sub 18 ani a reușit să termine cu o remiză ultima partidă de verificare programată în cadrul stagiului de pregătire de la Marbella (Spania). Tricolorii pregătiți de Ion Marin au scos un 2-2 contra selecționatei similare a Norvegiei, după ce au condus cu 1-0 și apoi au fost conduși.

În prima partidă din Spania, România U18 a cedat cu 0-1 contra Suedia U18.

România U18, remiză în amicalul cu Norvegia U18

Naționala noastră a deschis scorul la 20 de minute de la startul partidei de verificare, prin Luca Szimionaș (Hellas Verona / Italia). La pauză rezultatul a fost egal, 1-1, pentru că nordicii au marcat chiar în minutul 45, prin Anders Borseth.

În minutul 70 Norvegia U18 a intrat în avantaj, prin Fredrik Andraa, dar România U18 a egalat șapte minute mai târziu. Reușita lui Emanuel Marincău (FSV Mainz 05 / Germania) a stabilit scorul final, 2-2.

Din cei șase fotbaliști legitimați la formații din Liga 2 convocați, cinci au fost pe teren. Doar portarul Mate Simon (FK Miercurea Ciuc) nu a jucat, dar au prins minute fundașii Matei Marin (Steaua), Alexandru Ureche (FK Miercurea Ciuc), Hussein Shehait (Steaua), și mijlocașii David Matei (Steaua) și Răzvan Florea (Steaua).

Parte și el din lotul deplasat în Spania, portarul Codruț Sandu, legitimat la echipa LPS HD Clinceni, din Liga 3, a fost integralist în partida cu Norvegia U18.

• România U18: Sandu – Alexe, Fălcușan (cpt.), Marincău (Ureche 78′), Shehait (Călugăr 46′) – Irimia (David 46′), Lăpădătescu (Marin 46′), Szimionaș (Florea 68′) – Păcuraru (Tarbă 46′), Pop (Vermeșan 68′), Dănciuțiu (Maeschi 82′).
    Rezerve neutilizate: Simon.
    Jucători indisponibili: Cercel, Cepoi

Lotul României U18 pentru acțiunea din Spania:

Portari: Codruț Sandu (LPS HD Clinceni), Mate Simon (FK Miercurea Ciuc )

Fundași: David Alexe (FCSB), Ionuț Cercel (Farul), Matei Marin (Steaua), Darius Fălcușan (Empoli / Italia), Alexandru Ureche (FK Miercurea Ciuc), Emanuel Marincău (FSV Mainz 05 / Germania), Hussein Shehait (Steaua), Răzvan Călugăr (Universitatea Cluj)

Mijlocași: David Păcuraru (Farul), Rareș Maeschi (ACS Sport Team București), Luca Szimionaș (Hellas Verona / Italia), Robert Lăpădătescu (Universitatea Craiova), David Matei (Steaua), Răzvan Florea (Steaua), Octavian Cepoi (Rapid ), Alexandru Irimia (SC Dinamo), Ianis Tarbă (Celta Vigo / Spania)

Atacanți: Ioan Vermeșan (Hellas Verona / Italia), Erik Pop (Karlsruher SC / Germania), Vlad Dănciuțiu (US Sassuolo / Italia)