Naționala României sub 17 ani a pierdut primul meci de la Turul de Elită, contra Țara Galilor U17. Pe teren s-au aflat un jucător din Liga 2 și unul Liga 3

Andrei PASCU 20 Mar. 2024, 19:02 Naționale

România U17 a început și ea cu o înfrângere Turul de Elită din cadrul preliminariilor EURO. La fel ca România U19, care a cedat cu 0-2 întâlnirea cu Turcia U19, selecționata sub 17 ani, pregătită de Nicolae Roșca, s-a văzut învinsă de Țara Galilor U17 cu scorul de 1-2.

Turul de Elită se desfășoară în România, iar jocul cu galezii a avut loc la Centrul Național de Fotbal Buftea. În celălalt meci al grupei, care s-a disputat la Chiajna, Suedia U17 a învins Bulgaria U17 cu 2-1.

România U17, eșec la debutul la Turul de Elită, 1-2 cu Țara Galilor U17

Naționala noastă a fost condusă încă din minutul 24, iar la pauză adversarii aveau 1-0. A doua repriză a fost începută bine de Țara Galilor U17, care s-a desprins pe tabelă din minutul 56. România U17 a revenit în joc în minutul 72, când a marcat David Popa (FCSB), dar până la urmă nu a fost reușit nici măcar un rezultat de egalitate.

Astfel, selecționata lui Nicolae Roșca trebuie să învingă în următoarele partide pentru calificarea la Campionatul European, să treacă de Suedia U17 și Bulgaria U17.

Tricolorii sub 17 ani, obligați să învingă Suedia și Bulgaria

Din lotul naționalei noastre fac parte și trei jucători din ligile inferioare, doi din Liga 2 și unul din Liga 3, Diego Burlacu (FC Bacău- Liga 3), Yanis Pîrvu (CFC Argeș) și Mario Iordan (Steaua).

Burlacu a intrat pe teren în minutul 61, Pîrvu a fost introdus tot în minutul 61, iar Iordan a fost rezervă neutilizată.

• România U17, în partida cu Țara Galilor U17: Ungureanu – Gașpar, Ioniță, Dumitra, Techereș – Petculescu (Pîrvu 61’), Laszlo, Toma – Popa, Doicaru (Somandru 73’), Stoian (Burlacu 61’).
    Rezerve neutilizate: Radu – Ilaș, Iordan, Cotor, Racu, Tomșa.

Clasamentul grupei după o etapă:

1. Suedia U17 – 3 puncte
  2. Țara Galilor U17 – 3 puncte
  3. Bulgaria U17 – 0 puncte
  4. România U17 – 0 puncte

Naționala tricoloră are următorul meci sâmbătă, 23 martie, contra Bulgaria U17, iar grupa va fi încheiată contra Suedia U17, marți 26 martie.

La turneul final vor merge locurile 1 din cele opt grupe ale Turului de Elită, dar și cele mai bune șapte locuri 2. EURO U17 va fi găzduit de Cipru și va avea loc în perioada 20 mai – 5 iunie.

Lotul României U17 pentru Turul de Elită din cadrul EURO 2024:

Portari: Bogdan Ungureanu (Rapid), Riccardo Radu (Juventus | Italia), Mihai Răcășan (CFR Cluj)

Fundași: Ștefan Ioniță (Salernitana | Italia), Florin Gașpăr (Universitatea Craiova), John Dumitra (Farul), Eduard Cotor (Vfl Osnabruck | Germania), Andrei Racu (Atalanta | Italia), Alin Techereș (Universitatea Cluj), Narcis Ilaș (Lazio | Italia)

Mijlocași: Iustin Doicaru (Farul), David Popa (FCSB), Diego Burlacu (FC Bacău), Matyas Laszlo (FCSB), Mihai Toma (FCSB), Robert Petculescu (Universitatea Craiova), Alexandru Stoian (Farul), Yanis Pîrvu (CFC Argeș), Troy Tomșa (Sassuolo | Italia)

Atacanți: Eric Somandru (Farul), Mario Iordan (Steaua)