Manșa tur a barajului de promovare în Liga 3 | Rezultatele celor 20 de jocuri. ”Satelitul” celor de la ”FC U” Craiova a pierdut. CS Peciu Nou a obținut cel mai clar succes, dar și Olimpia Satu Mare a câștigat la scor

Marius ANGHEL 17 Jun. 2023, 20:12 Liga 4

Manșa tur a meciurilor de baraj pentru promovarea în noul sezon de Liga 3, ediția 2023-2024, a avut loc astăzi, sâmbătă, 17 iunie 2023, de la ora 18:00. Returul se va disputa peste o săptămână, pe 24 iunie, de la ora 17:30.

Cele 41 de județe și Bucureștiul au fost repartizate în șapte regiuni a câte șase echipe fiecare, regiuni deja cunoscute și folosite și în edițiile trecute. În data de 2 februarie 2023, FRF a tras la sorți și a stabilit cele trei dueluri din fiecare regiune, 21 în total.

• În Liga 3, sezonul 2023-2024, vor promova cele 21 de câștigătoare ale jocurilor de baraj.

Victoria Horia nu are CIS, iar Viitorul Curița a promovat la ”masa verde” în Liga 3

Nici în acest an nu se vor disputa toate cele 21 de baraje. Dacă în vara trecută au avut loc doar 19, de această dată au loc 20.

Reprezentanta județului Neamț, Victoria Horia, nu îndeplinește criteriile de participare, fiindcă nu are Certificat de Identitate Sportivă (CIS), astfel că adversara pe care ar fi trebuit să o întâlnească, Viitorul Curița, campioana județului Bacău, a promovat la ”masa verde” în Liga 3.

Formația campioană a județului Bacău se autointitulează pe Facebook Viitorul Onești, denumire pe care dorește să și-o ia în mod oficial din sezonul viitor.

Recolta Dănceu (Mehedinți) – CS Socodor (Arad) 0-2
Meciul a fost întrerupt în minutul 47, la scorul de 0-2, după ce arbitrul a fost lovit de un jucător al echipei gazdă. Partida va fi decisă la ”masa verde”, cu 3-0 pentru CS Socodor.

Victoria Gugești (Vrancea) – Axiopolis Cernavodă (Constanța) 1-4

Returul va avea loc pe terenul echipei oaspete în manșa tur.

În urma abrogării principiului avantajului golului marcat în deplasare la jocurile eliminatorii disputate în dublă manşă, în situaţia în care, după disputarea celor două jocuri, egalitatea se menţine (la puncte și golaveraj), jocul retur se va prelungi cu două reprize a câte 15 minute. Ulterior, dacă și după prelungiri echipele sunt la egalitate, atunci se trece la executarea loviturilor de departajare.