Zece pentru Delta!

Mihai Andries 13 Nov. 2013, 15:34 Ligi județene

Cei care erau aproape de Stadionul „Cozma Zaiț” puțin după miezul zilei de duminică au grăbit pasul către arenă. Atunci, la 12.02, o galerie a izbucnit în urale. Numai că era cea a Pescărușului Sarichioi, oaspeții marcând printr-un ciudat procedeu – cap?, gât?, umăr? – al lui Hristodorof, după un corner executat de pe partea stângă.

Câteva faze confuze au precedat golul egalizator, când Gîrleanu, pus în poziție favorabilă pe culoar, a șutat decisiv pe lângă portar. Vreo câteva zeci de secunde au mai trecut până când gazdele au ajuns în avantaj, de data aceea Postelnicu plecând vertiginos printre fundașii adormiți pe linia Pescărușului și marcând lejer. Activul și inspiratul Gîrleanu putea mări diferența (min. 17), după o preluare profesionistă, cu pieptul, din mișcare, și o minge lobată care a lovit transversala.

delta 2013 pescarusul doi 300x224 Fotbal, Liga a IV   a: Zece pentru DeltaOaspeților li se acordă o lovitură de pedeapsă, în min. 20, după o fază cel puțin discutabilă. Vârful Ștefan Ciobanu, cunoscut tulcenilor, s-a străduit la o „scăriță” (sau ceva asemănător?), dar balonul a ajuns fix în brațele portarului Deltei. Cum ocaziile sunt… ranchiunoase, formația finanțată de Consiliul Județean Tulcea marchează trei minute mai târziu: Pantelie execută o lovitură directă din colțul careului, pe lângă zid, portarul e surprins, mingea ricoșează în fața porții, unde exasperantul Cazacu are prezența de spirit de a o împinge, de la un metru, în plasă: 3-1. Până la pauză, Delta face 4-1: fază șnur pe partea dreaptă, Frățilă trimite pas în careu, Pantelie pune latul. Cu patru minute înainte de finalul primei părți, gazdele mai nimeresc o dată bara transversală a celor din Sarichioi.

După reluare… potopul. Delta înscrie de încă șase ori, ceea ce nu înseamnă că oaspeții au dezarmat. Numai Trucă, într-un interval de două minute, a ratat două oportunități mari, trimițând din poziții de „unu la unu” fie pe lângă stâlp, fie peste transversală…

Brigada formată din Stoian, Mândrilă și Poalelungi a greșit de mai multe ori, enervând pe rând, în faze vitale, conducătorii ambelor echipe. „Mă așteptam să câștige Delta 2013. Dar nu credeam ca o formație mare pentru Liga a IV -a să fie ajutată atât de mult de arbitri! A fost «împinsă» până acolo de unde s-a descurcat și singură… Păcat!”, a declarat cel mai… vital suporter al Pescărușului Sarichioi, primarul Vitali Finoghen.

Marcatori: Hristodorof/ Pantelie (4), Cazacu (3), Gîrleanu (2), Postelnicu.