În Dolj a început returul

Mihai Andries 05 Nov. 2012, 15:12 Ligi județene

Prima etapă a returului Ligii a IV-a Dolj a conținut și un derby, la Podari întâlnindu-se două aspirante la play-off și evident la promovare, FC Podari și Prometeu Craiova. Gazdele antrenate de Victor Naicu nu au reușit să-și ia revanșa după eșecul din debutul sezonului, terminând la egalitate, 1-1 cu „pompierii” lui Sișoe. Tâmplaru în minutul 7 a deschis scorul, dar veteranul „Bulină” Luță a egalat peste o jumătate de oră, iar gazdele nu au mai reușit să reintre în avantaj până la final, deși au evoluat în ultimele 20 de minute cu un om în plus, după eliminarea portarului Poenaru de către centralul Constantinescu, după proteste la adresa asistentului Marcu. Pentru gazde au evoluat: Al. Barbu – Stoian, Sodoleanu, Istudor, Mateiță (74 Cimpoeru) – Niță, Pârvu (71 Crângoiu), G. Ionescu, Crușoveanu (46 Dumbra) – Preda (63 Telea), Tâmplaru, în timp ce „pompierii de serviciu” au fost: Poenaru – Crețu (20 Gae), G. Șerban, Preduț, Țăpârlan (13 Dinu) – Duculescu, Chiliman, Ghiță, Vătu – Al. Luță (86 Enache), Corcoveanu (71 B. Matei). De împiedicarea reciprocă a urmăritoarelor a profitat Dunărea Calafat, care s-a desprins după succesul la scor de neprezentare contra Progresului Segarcea. Se anunță însă cea mai acerbă luptă pentru accederea în play-off și câștigarea acestuia de când a fost introdus acest sistem, pentru poziția a patra concurând aprig Ișalnița și Filiașiul, ambele câștigătoare în runda de deschiderea a părții a doua a campionatului. Rezultatele etapei a 15-a: FC Podari – Prometeu Craiova 1-1, CSJ Știința U Craiova – Viitorul Cârcea 1-2, Recolta Ostroveni – FC Leamna 4-2, Dunărea Calafat – Progresul Segarcea 3-0, Energia Craiova – Dynamik Craiova 3-6, Amaradia Melinești – CSO Filiași 3-4, CS Ișalnița – Avântul Pielești 3-0. Școala de Fotbal GP a stat.