Cu Bănel Nicoliță pe teren, CS Făurei a câștigat la scor în ultima etapă și s-a reinstalat în fruntea clasamentului

Marius ANGHEL 12 Sep. 2016, 13:02 Ligi județene
Cu Bănel Nicoliță pe teren,** CS Făurei a câștigat la scor în ultima etapă și s-a reinstalat în fruntea clasamentului

Partida de la Tudor Vladimirescu dintre Pandurii și CS Făurei a depășit ca joc și spectaculozitate nivelul Ligii a IV-a în prima repriză, iar scorul la pauză, 2-2, reflectă acest lucru. În repriza a doua s-a jucat cu sens unic, spre poarta apărată de Aramă, iar portarul gazdelor a primit trei goluri, dar a parat cel puțin tot atâtea mingi pe care scria gol.

Cu Bănel Nicoliță pentru prima dată în primul unsprezece, CS Făurei a câștigat la scor la Tudor Vladimirescu, 5-2 și a preluat șefia clasamentului. Formația vizitatoare s-a văzut condusă în minutul 4, când Bardaș a faultat în calitate de ultim apărător, iar gazdele au transformat penalty-ul acordat prin Fătu. Au urmat o serie de ratări ale echipei vizitatoare, însă după primul sfert de oră scorul era favorabil oaspeților după o „dublă” semnată de cel mai bun jucător de pe teren, Vlad Omer. Oaspeții au gafat în apărare în finalul primei reprize, Dan Andrieș a profitat și a stabilit scorul primelor 45 de minute, 2-2, iar Pandurii visau la o surpriză. Minunea nu s-a petrecut, la șapte minute de la reluare Pungă i-a adus pe oaspeți în avantaj apoi pe lista ratărilor la CS Făurei și-au trecut numele Stelian Nicoliță, cel care în minutul 57 a ratat un penalty, iar în minutul 63 nu s-a descurcat singur cu Aramă, apoi Pungă și Bănel Nicoliță, la șutul acestuia din urmă, portarul Aramă a avut un reflex care i-a uimit pe cei 200 de spectatori prezenți la acest joc.

După o cursă personală, Vlad Omer a marcat pentru 4-2, iar în primul minut de prelungire al reprizei secunde Cosmin Ion a stabilit scorul final, 5-2, pentru CS Făurei, iar cu această victorie formația lui Bănel Nicoliță acumulează 10 puncte și revine pe primul loc în Liga a IV-a Brăila.