Termo dramă în Colentina

Mihai Andries 13 Jun. 2012, 13:44 București

Orgolii mari, caldură și mai mare, spectatori mulți și mai ales „spioni” de la Câmpina, acolo de unde vine adversara Bucureștiului la barajul pentru Liga a III-a – acestea au fost coordonatele finalei Capitalei care s-a disputat ieri după amiază pe arena Juventus din București. Niciuna dintre cele două finaliste, Termo și Chitila, nu a vrut să dea totul din start, lăsând impresia că nu vor ca spionii prahoveni să afle tot.

O singură ocazie majoră am consemnat în prima repriză, atunci când șutul lui Hârtescu din lovitură liberă s-a scurs milimetric peste transversala lui Alecu. Era minutul 23 și până la finalul reprizei nu am mai avut parte decât de un șut de la distanță al lui Nicolau, ușor reținut de Bratu, plus un balon scurs prin fața porții celor de la Termo și bâlbâit de Zaincovschi spre disperarea propriilor coechipieri.

Bratu, greu de învins de Marinescu!

Repriza a doua a început cu ilfovenii lui Petruș Pârvu la cârma jocului, cu extrema stângă Nicu în centrul atenției prin driblingurile sale. După un șut puțin peste al masivului Munteanu de la Termo, a venit replica Chitilei prin ghinionistul Marinescu. După ce a avut două goluri anulate în semifinala cu Romprim, nici acum atacantul ilfovenilor nu a avut mai mult noroc. După o oră de joc, Bratu a scos de sub transversală balonul trimis de Marinescu, pentru ca la cornerul ce a urmat același jucător să trimită puțin pe lângă bară. Ocazia meciului avea să vină în minutul 75 de la același Marinescu, decarul albilor trimițând incredibil mingea în bara laterală, iar apoi aceasta a revenit în careul mic, la portarul Bratu. Același Bratu a intervenit salvator și în minutul 85 în fața atacantului Chitilei, balonul respins de masivul portar ajungând la Nicolau, care a șutat aiurea

Termo – Bratu, 0-1!

Din păcate, ultima paradă a lui Bratu în fața lui Marinescu a venit când scorul era deja 1-0 pentru Chitila din cauza unei erori incredibile a portarului echipei bucureștene. Fatidica gafă a venit în minutul 80, la o lovitură liberă de pe dreapta atacului ilfovean. Un balon în careu, la care au sărit Bratu și Cristofor, a fost bâlbâit în aer de uriașul goalkeeper și, din mâinile acestuia, a zburat în poarta goală spre disperarea celor de la Termo! A fost un autogol nedrept pentru prestația de ieri a lui Bratu, care și-a îngropat fără să vrea echipa. După cum comentau și spectatorii, mai bine primea gol la bara lui Marinescu și nimeni nu ar fi avut ce să îi reproșeze. Fluierul de final a adus o explozie de bucurie în tabăra Chitilei, care va juca pe 20 iunie la Ștefănești, împotriva Unirii Câmpina, meciul de baraj pentru accederea în Liga a III-a.

AS TERMO 1 BUCUREȘTI – FC CHITILA 0-1 (0-0) G. Bratu (80 – autogol)

Termo: G. Bratu – Slav (90+2 B. Popa), Murgeanu, S. Dragnea, Doscan – L. Mitrea, Hîrtescu (cpt.), A. Rusu, Zaincovschi (55 Jegh) – Șt. Munteanu, C. Niculae. Antrenor Marian Silea. Rezerve nefolosite: I. Antonescu – I. Dumitru, Aguciu, M. Silea

Chitila: N. Alecu – M. Militaru, Comșa (cpt.) (63 G. Manea), Cristofor, P. Iordache – Val. Dincă, Pisău (70 Arsenie), Boancă, L. Nicu – B. Nicolau (88 Grigoroșcuță), Vl. Marinescu. Antrenor Petruș Pârvu. Rezerve nefolosite: Tudora – Fl. Barbu, M. Sabou