Experiența și-a spus cuvântul. Athletico Floreasca și GVD, pe plus

Mihai Andries 22 May. 2014, 14:00 București

Prima etapă a grupei I a play-off-ului Capitalei a adus marți două dueluri interesante pe „Florea Dumitrache”. În meciul de debut, veteranii GVD-ului, cu patru jucători peste 40 de ani în primul 11, au dat lovitura și au câștigat cu 2-1 duelul cu Electrica. Liderul sezonului regulat al seriei Sud a condus la pauză cu 1-0 prin reușita lui Moraru și a lăsat impresia că nu poate pierde victoria în fața unei echipe în care decanii de vârstă au fost Tom Cristea (50 de ani), Silvian Dobre și Adrian Oprișan (ambii 47 de ani).

Andronache – antrenor la Juniorul, jucător la GVD

Intrarea lui Andronache a dinamizat jocul GVD-ului, iar jocul de pase al liniei de mijloc, și nu numai, a dat peste cap echipa adversă. Nu puține au fost momentele în care pasele au fost din prima, iar cei de la Electrica au fost prinși pe picior greșit. E drept, când ai în teren jucători precum Mozacu, Sorin Bucuroaia, Ciortea sau Silvian Dobre, nici nu e greu. Așa că golul egalării a venit în cele din urmă, după mai bine de o oră de joc, după un penalty scos de Bucuroaia și transformat de Pruteanu. Fazele au curs spre poarta lui Mechereș, care a fost salvat de trei ori de bară, la șuturile lui Waldman, Zeciu și Ciortea. Inevitabilul s-a produs în minutul 87, când Mozacu a pătruns pe stânga și a înscris cu un șut plasat, aducând victoria echipei sale.

Ca un element de culoare, Andronache (44 de ani) este totodată și antrenorul celor de la FC Juniorul, echipă calificată și ea în play-off, dar care joacă în grupa de pe Romprim. Tinerii săi elevi s-au calificat ieri în semifinale, acolo unde sunt șanse să se dueleze chiar cu GVD, la care joacă antrenorul lor

Voluntari II, egal cu Athletico, dar eșec la penaltyuri

În al doilea meci al zilei, satelitul Voluntariului a sperat că va intra în avantaj la pauză, după ce au deschis scorul pe final de repriză prin Vasile Mihai. Din păcate, Floreasca a egalat prin Vesela, la un corner la care portarul ilfovenilor a fost mai preocupat să își certe un coechipier. Repriza secundă a fost una de foc, după ce elevii lui Mihai Iatan au fost muștruluiți la pauză și de șeful Academiei din Voluntari, veteranul Mircea Rădulescu, coborât pe teren la pauză. Voluntariul chiar a și marcat de două ori, dar de fiecare dată golul a fost anulat corect de brigada de arbitri, așa că fluierul de final a adus cele două echipe în fața punctului cu var, pentru a stabili cine va avea ieși pe plus în caz de egalitate în clasamentul final al grupei.

Din păcate pentru ilfoveni, jucătorii de la Athletico au avut nervii mai tari și au transformat toate penaltyurile, în timp ce fiul lui Șumudică a trimis pe lângă bară, fiind de ajuns pentru a le da o șansă plus celor din Floreasca în cursa pentru accederea în semifinale. Azi are loc etapa a doua cu derbyul dintre GVD și Athletico Floreasca, programat la ora 17:30

ELECTRICA – GVD 1-2 (1-0) Moraru / Pruteanu (pen), Mozacu

ELECTRICA: Mechereș – P. Ciobanu, G. Stoica, L. Anghel, D. Petrache, S. Ionescu, Ad. Barbu, Doncea (cpt.), Gață, A. Moraru, Mitroi
Rezerve: Luiceanu – Duminică, Tescu, Gânfăleanu, Talpan, V. Crăciun, Troie
Antrenor: Marcel Matei

GVD: Vlăsceanu – Neferoiu, Clement, Oprișan, T. Cristea – Waldman – Pruteanu, R. Ciortea, S. Bucuroaia, S. Dobre – Mozacu (cpt.)
Rezerve: Niță, G. Stan, Andronache, Șt. Vlad, I. Stan, Dumitrașcu, Zeciu

FC VOLUNTARI II – ATHLETICO FLOREASCA 1-1 (1-1) V. Mihai / Vesela
Penalty-uri: 1-1 Spătaru, 2-2 Dragne, 2-3 Șumudică (ratare), 3-4 Al. Radu / 0-1 G. Alexandrescu, 1-2 Manciu, 2-3 Gherbezan, 2-4 Al. Gheorghe, 3-5 Paraschiv

FC VOLUNTARI II: G. Șerban – C. Toader, M. Stanciu, Al. Ghiță, Dragne – Spătaru, M. Tudorică, Vuk, V. Mihai – Lapteș, Al. Radu. Au mai jucat Șumudică, Clătinici, Copoeru
Rezerve nefolosite: Kerestes, Bratu, I. Vasile, Sokmen
Antrenor: Mihai Iatan

ATHLETICO FLOREASCA: Buceceanu – Ienciu, Dorlan, Al. Gheorghe, C. Matei – Sultănescu – G. Alexandrescu, Vesela, Brînză – Dr. Florea. Au mai jucat Joița, D. Florea, Gherbezan, Paraschiv
Rezerve nefolosite: Pricop, D. Gheorghe, Mocanu
Antrenor: Ștefan Dumitrache