Chiajna III și Termo s-au calificat în semifinalele play-off-ului București

Mihai Andries 30 May. 2013, 03:28 București
Chiajna III și Termo s-au calificat** în semifinalele play-off-ului București

Marți au avut loc, pe stadionul Romprim, ultimele două meciuri ale grupei a doua a play-off-ului Ligii a IV-a București. Finalul a fost unul pe măsura evenimentelor petrecute până atunci în această grupă, Comprest și Chiajna III infirmând calculul hârtiei și învingând la limită pe Athletico Floreasca, respectiv Termo. Elevii lui Claudiu Georgescu au avut o primă repriză incredibilă, lovind de patru ori defensiva echipei din Floreasca, dar primele două goluri au fost contestate de gazde. La primul, marcat din penalty, s-a contestat locul în care s-a produs faultul în urma căruia s-a dat lovitura de pedeapsă, „atleticii” susținând că a fost în afara careului. În schimb, la cel de-al doilea, s-a cerut henț la o preluare în faza premergătoare golului. Echipa din nordul Capitalei a revenit după pauză, fiind la un pas de 4-4, după ce i-a fost un penalty în prelungiri, care ar fi fost al treilea al ei, după ce Paraschiv le-a transformat pe celelalte două.

VEZI IMAGINI DE LA COMPREST – FLOREASCA 4-3

Fluierul de final a consemnat scorul de 4-3 pentru Comprest, care ar fi dus echipa în semifinale dacă Termo (foto, galben) scotea măcar un egal cu Concordia III (foto, verde). Ceea ce nu s-a întâmplat, pentru că ilfovenii au învins cu 3-2 după un meci cu multe peripeții. Chiajna III a condus de fiecare dată, însă la pauză a fost 1-0, Jugăstreanu transformând un penalty pe final de repriză. Mitrea a restabilit egalitatea după doar o oră de joc, însă Ionuț Badea a dus scorul la 2-1 cu un sfert de oră înainte de final. Un henț al lui Alexe a restabilit egalitatea pentru că Termo a punctat de la punctul cu var prin Ciortescu și se părea că liderul grupei va merge în semifinale alături de Comprest. Dar, în prelungiri, Victor Militaru a marcat după excelenta centrare a lui Jugăstreanu și Chiajna III a învins cu 3-2, asigurându-și calificarea în semifinale. Asta pentru că atât Comprest, cât și Chiajna III au avut același număr de puncte la final, dar echipa lui George Burtea a avut avantajul meciului direct și a mers mai departe, alături chiar de învinsa Termo.

VEZI IMAGINI DE LA CHIAJNA III – TERMO 3-2

Iată și echipele de start ale celor două tabere:

Chiajna III: M. Florea – M. Alexe, Dinișel, Fl. Iordan (cpt.), I. Badea, A. Cristea, V. Militaru, I. Frățilă, A. Militaru, A. Mărgărit, Jugăstreanu. Rezerve: Huzui – Fl. Florea, Vișinoiu, Dogaru. Antrenor George Burtea

Termo: Bratu – Ș. Roșu, Zaincovschi, S. Dragnea, Căt. Ion, Ciortescu (cpt.), Buzu, Mitrea, I. Dumitru, M. Gheorghiță, Cr. Daia. Rezerve: Mirică – R. Anghel, Corlan, Murgeanu, Hîrtescu. Antrenori Marius Oprea și Felix Ilie

Sursa: IlfovSport