Rezultatele turului IV al Cupei: trei mari surprize după meciurile de marți. Juventus, UTA și Dunărea Călărași sunt out din competiție

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 04 Oct. 2016, 13:16 Actualizat: 05 Oct. 2016, 18:19 Stiri
Rezultatele turului IV al Cupei: trei mari surprize după meciurile de marți.   Juventus, UTA și Dunărea Călărași sunt out din competiție

Zece dintre cele 18 meciuri ale turului IV al fazei naționale a Cupei României, ediția 2016/2017, sunt programate să se desfășoare marți, 4 octombrie, deși inițial doar opt dintre ele ar fi trebuit să aibă loc la această dată. Partida Juventus – Clinceni a fost mutată mai devreme, la fel și Dinamo II – Dunărea Călărași, care va începe de la ora 13:00, mai din timp față decât restul, care au startul la ora 14:30.

Alte cinci jocuri sunt programate să se desfășoare miercuri, de la ora 14:30, în timp ce ultimele două au loc joi, de la aceeași oră.

După cum se poate observa mai jos, Metalurgistul Cugir e cea mai norocoasă echipă. Clubul din Alba care s-a calificat în acest tur după ce pierdea cu 9-0 la ACS Fotbal Comuna Recea, dar câștiga la „masa verde” fiindcă adversarii au făcut patru schimbări, va trece în 16-imile competiției fără să joace, deoarece în acest tur FRF a pus-o să joace cu FCM Baia Mare, echipă care s-a desființat. Astfel, Metalurgistul Cugir va câștiga pentru a doua oară consecutiv la „masa verde”.

Dintre echipele care activează acum în Liga 2 se regăsesc în turul IV doar 19 dintre ele, după ce Metalul Reșița a fost eliminată încă din turul II. Foresta Suceava, Unirea Tărlungeni și CS Afumați au jucat și în turul III, acolo de unde au obținut calificarea mai departe.

Turul IV al Cupei are în alcătuire 18 meciuri formate din 19 echipe din Liga 2, 14 din Liga 3, 2 din Liga 4 (CS Păulești și Internațional Bălești) și una care s-a desființat (FCM Baia Mare).

Între cele 17 meciuri care vor avea loc, în patru se întâlnesc direct echipe din campionatul Ligii 2: ASU Poli cu Șoimii, Sepsi cu FC Brașov, Juventus cu Clinceni și Afumați cu Berceni.

Meciurile din acest tur se dispută într-o singură manșă, eliminatorie. În caz de egalitate după 90 de minute de joc se dispută prelungiri și, dacă egalitatea persistă, se execută lovituri de departajare.

  • Tragerea la sorți a programului 16-imilor se va efectua joi, 6 octombrie, de la ora 18:00, în sala „Nicolae Dobrin” a Casei Fotbalului.

 

Programul turului al patrulea al Cupei României:

marți, 4 octombrie, ora 14:30
JUVENTUS BUCUREȘTI (B) ACADEMICA CLINCENI (IF) 0-2
Stadion: Juventus (București);
Arbitru: Bogdan Dumitrache (București); Asistenți: Cristian Ionuț Măndită (Tunari) și Ionuț Traian Neacșu (București).

â–ºJuventus: Fila – Al. Vasile, R. Alecsandru, Beța, Carabela, Băjenaru, Ilin (cpt.), Călințaru, Stoenac, Chipirliu, Măd. Mihăescu
Rezerve: Brie – Il. Morariu, Bustea, Val. Dima, Fl. Cazan, Al. Nica, Buhăescu
Antrenor: Daniel Oprița

â–ºAcademica: Fl. Matache (cpt.) – Butean, R. Crișan, M. Marin, Perju, C. Gheorghe, Ad. Udrea, C. Predescu, A. Gojnea, Antohi, Lemnaru
Rezerve: Crivăț – Andr. Nițu, Fota, Cocîrlă, M. Coman, Vențer, Chebac
Antrenor: John Ene

â–ºMin 51 0-2 Gojnea are o acțiune personală în flancul stâng, centrează în careu și Valentin Lemnaru înscrie simplu cu o lovitură de cap din 8 metri

â–ºMin 12 0-1 Valentin Lemnaru trage necruțător din stânga în vinclul colțului scurt al porții lui Fila

ASU POLI TIMIȘORA (TM) – ȘOIMII PÂNCOTA (AR) 6-1
Stadion: Știința (Timișoara);
Arbitru: Szabolcs Kovacs (Carei); Asistenți: Bogdan Gireadă și Ioan Alexandru Corb (ambii din Oradea).

â–ºASU Poli: Gkakos – P. Niță, Telescu (cpt.), Bilia, Stefanovici, Măd. Stancu, Ghinescu, Băban, Țugui (P. Peter 72), Teuț (Dănăricu 56), Băbăuță (Neamțu 62)
Rezerve neutilizate: Al. Mitrea – Birău, Șt. Blănaru, Mărgărit
Antrenor: Sorin Brîndescu

â–ºȘoimii: Horvath – Stelitano, Vulpe, Țugulescu, Ursoi, D. Bogdan, C. Farcaș, Andrei Pătrașcu, I. Ianc, Diamond, Stoichițoiu
Rezerve: Al. Oprea – Taider, Copilescu, D. Lung, Murakami
Antrenor: Nikola Jovanic

â–ºMin 75 6-1 Dănăricu pătrunde pe dreapta, trece de doi adversari, îi pasează lui Neamțu, acesta prelungește la Ghinescu, iar de aici mingea ajunge la Denis Băban, care scutură plasa

â–ºMin 73 5-1 Bogdan Dănăricu scapă singur cu Horvath, îl depășește pe portar și marchează în poarta goală

â–ºMin 71 4-1 Gentaro Murakami reduce din diferență

â–ºMin 61 4-0 Denis Lung, intrat pe teren la pauză, îl agață în propriul careu pe Niță. Același Patrick Niță își asumă execuția și marchează

â–ºMin 52 3-0 Cătălin Bădăuță reușește hat-trick-ul din pasa aceluiași Ghinescu

â–ºMin 24 2-0 Ghinescu îi așează lui Cătălin Bădăuță și vârful timișorenilor reușește „dubla”

â–ºMin 11 1-0 Birău bate un corner și Cătălin Bădăuță deschide scorul cu o lovitură de cap ce îl învinge pe Horvath

AEROSTAR BACĂ‚U (BC) FORESTA SUCEAVA (SV) 0-1
Stadion: Aerostar (Bacău);
Arbitru: Claudiu Ștef; Asistenți: Balint Albu și Cosmin Bojan (toți din Târgu Mureș).

â–ºAerostar: Dornescu – C. Blănaru, Belecciu, Mihăeș (cpt.), I. Huțanu – Rz. Strat – Padovei (Vântu ’78), Chirilă, Scânteie (Honea ’58), Artenie (Oanea ’69) – Tudorache
Rezerve neutilizate: M. Crăciun – Rz. Istrate, Al. Istrate, Hâncu
Antrenor: Mihai Ionescu

â–ºForesta: Hînțăscu – Mihălăchioae, A. Mutu, Masella, Drugă – Aeroaie (Cerlincă 55), Dumitriu, Rz. Avram, Căinari – Bujor (Bg. Rusu 62), M. Matei (cpt.)(Dănilă 70)
Rezerve neutilizate: Niga – Semeghin, Vl. Stănescu, Strugariu
Antrenor: Cristian Popovici

â–ºMin 72 0-1 Cornel Căinari șutează plasat la colțul lung la o fază confuză în careul Bacăului

NUOVA MAMA MIA BECICHERECU MIC (TM) – UTA BĂ‚TRÂNA DOAMNĂ‚ (AR) 2-1
Stadion: CFR (Timișoara);
Arbitru: Răzvan Lădar (Oradea); Asistenți: Ciprian Fiter (SânMartin) și Rareș Lakatos (Oradea).

â–ºBecicherecu Mic: Ciui – Matiș, Stancu, Albert (Dragu 82), Sturz – Ponce, Zurbagiu, Toma, Rebenciuc, Ciobanu – Zoran Radu
Rezerve neutilizate: Culda – Pricop, Croitoru
Antrenor: Cosmin Stan

â–ºUTA: Al. Barna – Polgar, Filaret, Celea, Burla – Cr. Costin, Gârbiță (Ungurianu 64), Jorza (Covaci 46), M. Vlad – Andor, D. Copil
Rezerve neutilizate: Mara – , Wild, Copaci, Stahl, Toma,
Antrenor: Roland Nagy

â–ºMin 90+2 2-1 Cristian Costin reia în plasă de la 13 metri cu exteriorul o centrare de pe stânga a lui Ungurianu

â–ºMin 76 2-0 Contraatac al timișenilor, Matiș pătrunde spre careu, așteaptă venirea din spate a lui Heriberto Ponce, îi pasează pe culoar, iar acesta trimite cu exteriorul din 12 metri, pe lângă Barna

â–ºMin 41 1-0 Zoran Radu bate perfect în careu o lovitură liberă de pe stânga, iar Adrian Sturz trimite cu capul în dreapta lui Barna, prins pe picior greșit

AVÂNTUL REGHIN (MS)OLIMPIA SATU MARE (SM) 0-3
Stadion: Avântul (Reghin);
Arbitru: Vlad Baban (Iași); Asistenți: Gheorghe Vasile Tarba și Ștefan Daniel Lar (ambii din Baia Mare).

â–ºAvântul: Husar – Ința (Cip. Gliga 55), Dumbrăvean, Merdariu, Sîplăcan – R. Gabor, P. Luca, T. Sbârcea (Adrian Luca 46), T. Truță – Bg. Stavilă (Dezsi 66), Ad. Murar
Rezerve neutilizate: P. Iakob – Ilinca, Bg. Moraru, Laszlo Norbert

Antrenor: Gabriel Stoica Vilmoș

â–ºOlimpia: Șuta – Duruș, Fl. Mureșan, Heil, Iuhas (cpt.) – Krausz, Villand – Kanaloș (Bura 83), Faur, Sil. Pană (Takacs 61) – Tudoran (Erdei 69)
Rezerve neutilizate: Andrei Preda – D. Muntean, V. Pop, Ludușan
Antrenor: Bogdan Andone

â–ºMin 90+2 0-3 Bogdan Faur bate pe centru lovitura de pedeapsă și înscrie. Portarul sărise în lateral

â–ºMin 90+1     Duruș pornește pe contraatac, îi pasează în careu lui Bura, care e tras în careu de Adrian Luca, ca ultim apărător, și vede roșu direct

â–ºMin 81     Krausz ia al doilea galben și este eliminat

â–ºMin 54 0-2 Silviu Pană bate un corner și Valter Heil trimite în plasă cu capul de la colțul scurt

â–ºMin 38 0-1 Contraatac Tudoran, pasă pe culoar printre doi fundași pentru Faur, care este faultat de portarul ieșit la întâlnire. Silviu Pană bate penalty-ul în stânga portarului, fără emoții

SC POPEȘTI LEORDENI (IF) CS BALOTEȘTI (IF) 0-1
Stadion: Inter Gaz (Popești Leordeni).
Arbitru: Cristian Catană (Târgoviște); Asistenți: Adrian Bogdan Banu (Ploiești) și Ștefan Călărașu (Câmpina).

â–ºPopești Leordeni: Rz. Stoica – M. Chiriac, Fâșie, R. Gheorghe, Boiangiu, Al. Radu, N. Dumitru, V: Dinu, Romanescu, Angelescu, Bg. Oprea
Rezerve: N. Manea – Civică, Dinică, Bg. Dincă, Mustață, Amer, Al. Mărgărit
Antrenor: Gabriel Ilas

â–ºCS Balotești: Iordan – A. Grigore, I. Sandu (cpt.), Antoche, Marciuc, Andrei Răuță, Bâtfoi, Cl. Herea, C-tin. Dedu, Cr. Iordache, Val. Andrei
Rezerve: Fulga – N. Filip, Rol. Stănescu, Flămânzeanu, Păduraru, Mirescu, P. Ioniță
Antrenor: Cornel Nica

â–ºMin 65     Cristian Alin Iordache este eliminat pentru un fault stupid

â–ºMin 37 0-1 Portarul Stoica scapă mingea în față la un șut puternic, iar Claudiu Herea este atent și deschide scorul

NAȚIONAL SEBIȘ (AR) LUCEAFĂ‚RUL ORADEA (BH) 0-2
Stadion: Național (Sebiș);
Arbitru: Mihai Domșa (Aiud); Asistenți: Daniel Popa (Aiud) și Alin Marian Botaș (Timișoara).

â–ºNațional: Tomșa – Rosenblum (Ciocan 88), Stupu, Suciu, Siminic – Cârstoiu, Mihuța (Clej 87) – Săulescu, Iuga, Susan – Ion
Rezerve neutilizate: Fișteag – Basici, Roman, Fuchs
Antrenor: Călin Cojocaru

â–ºLuceafărul: Goia – Balla (Arnăutu 80), Feher, Nogo, D. Costea (C-tin. Roșu 65) – Zs. Lukacs, Drăgan (Balea 72), Ban, Ilinca – Bedea, Sorian
Rezerve neutilizate: Egri – Cuc, Moga, Țegle
Antrenor: Erik Lincar

â–ºMin 88     Feher vede al doilea galben și este eliminat

â–ºMin 85 0-2 Sergiu Arnăutu marchează din 5 metri după pasa din lateral a lui Ban

â–ºMin 35 0-1 Istvan Balla preia în marginea stângă a careului, trece de Tomșa, ieșit la întâmpinare, și înscrie în poarta goală

METALOSPORT GALAȚI (GL) – SC BACĂ‚U (BC) 1-0
Stadion: Dunărea (Galați);
Arbitru: Adrian Sorin Costreie (Buftea); Asistenți: Dragoș Radu (Dragomirești) și Răzvan Negoiță (Brăila).

â–ºMetalosport: Vasiliu – R. Oprea, Cîrjă, Gîță, Răgălie – Milea (Perju 78), Munchiu – Chiriac (Al. Istrate 57), Mihu, Bahnașu – Constantinescu (Anastasie 54)
Rezerve neutilizate: Olteanu – Sevastian, Stancu, Zaharia
Antrenor: Mihai Ciobanu

â–ºSC Bacău: Bg. Miron – Corban (Gherman 46), Tătaru, Sascău, Dima, Boghian, Ad. Gheorghiu, Lupu, Întuneric, Lozneanu, Dediu
Rezerve: Sustac – Diaconu, Flenchea, Neagu, Zarzu, Ciubotaru
Antrenor: Gheorghiță Chitic

â–ºMin 78     Căpitanul băcăuanilor, Adrian Gheorghiu este eliminat după încasarea a două cartonașe galbene

â–ºMin 32 1-0 Cristian Bahnașu șutează imparabil din 16 metri și deschide scorul

INTERNAȚIONAL BĂ‚LEȘTI (GJ)CNS CETATE DEVA (HD) 1-3 după loviturile de departajare (0-0 după 90 și 120 de minute)
Stadion: Comunal (Bălești);
Arbitru: Aurel Vărzan (Timișoara); Asistenți: Ovidiu Dorobanțu (Olanu) și Nicușor Marin (Suseni).

â–º

â–ºCetate: Andr. Raț – Vîrtan, Dosan, Oct. Ionică, Al. Doboș, Vajda (cpt.), Vaștag, R. Cristian, Tecsi, Bloj, Lintaru
Rezerve: R. Bodea – Jude, Petresc, Kereki, R. Blaga, Sahru, Velici
Antrenor: Viorel Tănase

â–ºAu înscris la penalty-uri: Alexandru Munteanu / Janos Vajda, Andrei Vaștag, Raul Lintaru

â–ºMin 100 Velici ratează un penalty și Deva pierde șansa să preia conducerea

â–ºMeciul a început cu o întârziere de 15 minute, deoarece ambulanța a întârziat să vină la stadion

marți, 4 octombrie, ora 13:00
DINAMO BUCUREȘTI II (B) – DUNĂ‚REA CĂ‚LĂ‚RAȘI (CL) 2-0
Stadion: Romprim (București);
Arbitru: Vlad Inoan (Florești – Cluj); Asistenți: Gabriel Boncz (Făgăraș) și Csaba Antal (Cluj-Napoca).

â–ºDinamo II: Cobrea – L. Corbu, Vl. Georgescu, M. Popescu, D. Groza, R. Drugă (C. Dobre 60), Tîrcoveanu, Neicuțescu, Mihaiu, P. Petre (Al. Dulca 45), Cotoară (Neață 85)
Rezerve neutilizate: M. Eșanu – R. Anghel, , R. Moldoveanu, Fl. Vasile
Antrenor: Laurențiu Diniță

â–ºDunărea: Gab. Popa (cpt.) – Țenea, Ov. Popescu, Sil. Ilie, Ibrian, V. Petre, P. Radu, Danciu (Kanda 46), Licu, Dincă (Val. Balint 46), Dobra (Gab. Toma 66)
Rezerve neutilizate: Șt. Păun – Dat, Preoteasa, M. Ștefan
Antrenor: Adrian Mihalcea

â–ºMin 86 2-0 Andrei Tîrcoveanu pătrunde în careu pe partea dreaptă și șutează cu stângul în colțul lung, majorând scorul și ducând Dinamo II în 16-imi

â–ºMin 4 1-0 Patrick Petre bate o lovitură liberă, de la aproximativ 20 de metri lateral dreapta, mingea e puțin deviată și îl păcălește pe portarul Dunării

VEZI PROGRAMUL MECIURILOR DE MIERCURI

VEZI PROGRAMUL MECIURILOR DE JOI

METALURGISTUL CUGIR (AB) – FCM BAIA MARE (MM)nu se dispută, deoarece echipa oaspete s-a desființat.


 

Până în șaisprezecimi, echipa gazdă are obligația asigurării costurilor de organizare, cu excepția baremurilor de arbitraj care vor fi suportate în procente egale, 50-50%, de către ambele echipe. Echipa gazdă are obligația de a achita baremul de arbitraj și observare în întregime, echipa oaspete având obligația de a achita ulterior către clubul gazdă jumătate din valoare.

Pentru faza a IV-a a Cupei României, baremurile de arbitraj sunt nete, iar cuantumul acestora este:

– pentru un club organizator din Liga 4 sau mai jos: 940 RON (arbitru 340 RON, fiecare arbitru asistent câte 300 RON);
– pentru un club organizator din Liga 3: 1.966 RON (arbitru 764 RON, fiecare arbitru asistent câte 601 RON);
– pentru un club organizator din Liga 2: 4.660 RON (arbitru 1.630 RON, fiecare arbitru asistent câte 1.330 RON, al patrulea arbitru 370 RON);

Pentru faza a IV-a a Cupei României, se vor achita baremuri de observare, al căror cuantum net este:

– pentru un club organizator din Liga 4 sau mai jos: 600 RON (observator de joc 300 RON și observator de arbitri 300 RON);
– pentru un club organizator din Liga 3: 1.000 RON (observator de joc 500 RON și observator de arbitri 500 RON);
– pentru un club organizator din Liga 2: 2.500 RON (observator de joc 1.250 RON și observator de arbitri 1.250 RON).

În conformitate cu art.31.15 din ROAF, echipele programate în Cupa României nu pot renunța la jocuri și nici nu pot disputa jocuri amicale în zilele în care au fost programate, sub sancțiunea eliminării lor din campionatul în care participă.

Conform art.54, pct.2 din ROAF, jocurile din Liga I, Liga 2 și Liga 3, campionatul de fotbal feminin, precum și cele din Cupa României (faza națională) pot începe numai dacă la teren sunt prezenți medicul delegat și medicul echipei gazdă.

În caz de litigiu, competența soluționării aparține Comisiei de Disciplină a FRF.

În conformitate cu prevederile articolului 12 din regulamentul de disputare a Cupei României, modificat prin decizia Comitetului de Urgență din 18 august, echipele din Liga 1, Liga a 2-a și Liga a 3-a, participante la jocuri din Cupa României, sunt obligate să respecte dispozițiile privind numărul minim de jucători sub 21 de ani, respectiv 19 ani pentru cluburile de Liga a 3-a pe tot parcursul competiției (condiții privind numărul și vârsta jucătorilor fiind stabilite de art.45 din prezentul regulament pentru fiecare categorie competițională), astfel:

– echipele din Liga 1 sunt obligate să respecte condițiile mai sus menționate în toate jocurile din cadrul Cupei României;
– echipele din Liga a 2-a și Liga a 3-a sunt obligate să respecte regulile anterior menționate dacă joacă cu echipe din aceeași categorie competițională. În situația în care cluburile din Liga a 2-a și/sau Liga a 3-a joacă în cadrul Cupei României cu o echipă de nivel superior ambele echipe vor trebui să respecte regulile respective astfel cum sunt acestea prevăzute pentru clubul de categorie superioară (de ex. dacă o echipă din Liga a 3-a joacă cu o Liga a 2-a, atunci ambele echipe vor trebui să folosească pe toată durata partidei numărul minim de jucători prevăzut pentru cluburile din Liga a 2-a);
– în situația în care una dintre echipe este de nivelul Ligii a 4-a sau inferior, niciuna dintre echipe participante la jocul respectiv nu va trebui să respecte regulile anterior amintite.

  • Începând cu această ediție, în Cupa României este permisă efectuarea a doar trei schimbări de jucători pe meci

 

Asociațiile județene de fotbal, respectiv Asociația Municipală de Fotbal București, sunt obligate să comunice prin fax la FRF – Direcția Competiții (021/302.91.93) rezultatele jocurilor din faza a IV-a, în termen de 24 ore de la terminarea meciurilor.

Iată și datele de disputare ale celorlalte runde ale ediției 2016-2017 a Cupei României, faza națională:

26 octombrie 2016 – Șaisprezecimi de finală
14 decembrie 2016 – Optimi de finală
29 martie 2017 – Sferturi de finală
26 aprilie 2017 – Semifinale (tur)
17 mai 2017 – Semifinale (retur)
27 mai 2017 – Finala

Articol scris de Marius ANGHEL
Foto: Emanuel Titus ILIESI (druckeria.ro)

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 04 Oct. 2016, 13:16 Actualizat: 05 Oct. 2016, 18:19 Stiri
Pe aceeași temă