Petrolul a făcut o nouă victimă, „U” Cluj, Delta Tulcea și alte patru echipe s-au calificat la „masa verde”. Surprizele și rezultatele turului 2 al Cupei României

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 22 Aug. 2017, 21:40 Actualizat: 24 Aug. 2017, 11:31 Stiri
Petrolul a făcut o nouă victimă, „U” Cluj, Delta Tulcea și alte patru echipe s-au calificat la „masa verde”.  Surprizele și rezultatele turului 2 al Cupei României

Turul 2 al Cupei României, faza națională a ediției 2017-2018, are programate meciurile astăzi, 22 august, cu începere de la ora 17:30. În această rundă vor evolua cele 26 de câștigătoare ale primei runde și 32 de echipe care au evoluat în ediția precedentă a Ligii 3.

Un singur joc are loc de la ora 19:00, Petrolul Ploiești – Urban Titu, acesta urmând a se desfășura în nocturnă pe stadionul „Ilie Oană” din Ploiești.

Patru echipe se vor califica mai departe la „masa verde” după ce adversarele pe care ar fi trebuit să le întâlnească în această fază s-au retras din competițiile FRF și vor fi dezafiliate. Performanța Ighiu, Universitatea Cluj, Sănătatea Cluj și ACSO Filiași acced în turul 3, în detrimentul echipelor Unirea Jucu, Viitorul Ulmeni, FC Zalău și FC Milcov, acestea din urmă desființându-se.

Meciurile se vor desfășura pe terenul echipei mai slab cotate, într-o singură manșă, iar în caz de egalitate după 90 de minute de joc se vor disputa prelungiri și, dacă egalitatea va persista, se vor executa lovituri de departajare. Partidele pot începe numai dacă la teren sunt prezenți medicul delegat și medicul echipei gazdă.

Faza a 3-a a Cupei României, la care vor participa cele 29 de echipe calificate din faza a 3-a plus cinci echipe participante în ediția precedentă a Ligii 3 și două echipe participante în ediția precedentă a Ligii 2, este programată să aibă loc miercuri, 13 septembrie 2017.

Programul meciurilor din turul al doilea al fazei naționale a Cupei României:

ora 19:00
PETROLUL PLOIEȘTI (PH) – URBAN TITU (DB) 2-0
Stadion: „Ilie Oană” (Ploiești – Prahova);
Arbitru: Ana Maria Terteleac (Berceni – Ilfov); Asistenți: Alexandru Bodolan și Marius Bărbulescu (ambii din București).

â–ºMarcatori: Cosmin Lambru (61′), Nini Popescu (64′)

ora 17:30
SC POPEȘTI LEORDENI (IF) – UNIREA SLOBOZIA (IL) 5-6, după executarea loviturilor de departajare
Stadion: Inter Gaz (Popești Leordeni – Ilfov);
Arbitru: Mădălin Marinescu; Asistenți: Adrian Bogdan Banu și Octavian Ciorescu (toți din Ploiești).

â–ºLa pauză a fost 0-0, iar la final, după 90 minute, a fost 1-1. 1-1 a fost și după 120 de minute. La loviturile de departajare a câștigat Unirea Slobozia cu 5-4. Adrian Răduca a înscris pentru Slobozia în timpul regulamentar, în minutul 71.

VOINȚA LUPAC (CS) – CNS CETATE DEVA (HD)  2-5, după prelungiri
Stadion: Voința (Lupac – Caraș Severin);
Arbitru: Liviu Bălăcescu (Târgu Jiu); Asistenți: Ion Nelu Glavan (Vladimir – Gorj) și Romeo Popa (Craiova).

â–ºMarcatori: Alexandru Coviț (9), Dorel Zamfir (76) / Bogdan Mintaș (19), Robert Cristian (72). A fost 2-2 după 90 de minute de joc. În minutele de prelungiri, pentru Cetate Deva au mai marcat Romică David (106, 116) și Andrei Mihai Șoit (114).

TRANSDOR TUDORA (BT) – CSM ROMAN (NT)  1-4
Stadion: Comunal (Tudora – Botoșani);
Arbitru: Adrian Frățilă (Vadu Pașii – Buzău); Asistenți: Silviu Andreiu și Bogdan Mihai Martinescu (ambii din Buzău).

â–ºMarcatori: … (86′ – pen.) / Daniel Marin (20′), Mădălin Popa (30′, 60′), Ovidiu Petrila (55′)

CIMENTUL BICAZ (NT) – AFK CSIKSZEREDA MIERCUREA CIUC (HR) 1-3
Stadion: Cimentul (Bicaz – Neamț);
Arbitru: Octavian Ciucanu (Brașov); Asistenți: Bogdan Ioan Dragoș (Făgăraș) și Viorel Pânzaru (Brașov).

â–ºMarcatori: Florin Băjănel (75′) / Attila Csuros (30′), Laszlo Hodgyai (31′), Barna Bajko (55′)

UNIREA MIRCEȘTI (IS) – AEROSTAR BACĂ‚U (BC)  0-3
Stadion: Comunal Mircești (Iugani – Iași);
Arbitru: Florin Andrei (Târgu Mureș); Asistenți: Ovidiu Arusoaiei și Florin Mihai Cosma (ambii din Piatra Neamț).

â–ºMeciul nu va mai avea loc din cauza faptului că Unirea Mircești s-a prezentat fără doi medici, astfel că Aerostar Bacău va câștiga jocul la „masa verde”, scor 3-0. Cele două echipe s-au prezentat la centrul terenului, iar arbitrul a fluierat finalul partidei! Aproximativ 200 de suporteri, atâți câți veniseră să vadă meciul, au plecat dezamăgiți acasă.

Unirea, organizatoarea jocului, trebuia să asigure prezența pe durata meciului a unui medic delegat și a medicul echipei. Potrivit duminicapetarla.ro, gruparea ieșeană avea doar un medic și un asistent, însă arbitrul nu a dorit să dea drumul partidei în aceste condiții. Al doilea medic a ajuns cu un minut întârziere după expirarea celor 15 minute de așteptare, însă centralul Florin Andrei a fost de neînduplecat.

CSM FOCȘANI (VN) – METALOSPORT GALAȚI (GL)   5-0
Stadion: Milcovul (Focșani – Vrancea);
Arbitru: Mădălin Dicu; Asistenți: Doru Nicolae Petre și Sebastian Păduraru (toți din Ploiești).

â–ºMarcatori: Valentin Ion (31′), Mădălin Predoiu (49′, 64′), Ionuț Manu (59′), Cosmin Pasăre (73′)

ZIMBRUL SLOBOZIA CONACHI (GL) – AVÂNTUL VALEA MĂ‚RULUI (GL)  3-2
Stadion: Comunal (Schela – Galați);
Arbitru: Cristian Antonio Pascu; Asistenți: Erchian Ionus și Silviu Brândușă (toți din Constanța).

â–ºMarcatori: Spânache (22 – pen., 35, 85 – pen.) / Andrei Frunză (71′), Emanoil Dodan (75′)

SPORTUL CHISCANI (BR) – SPORTING LIEȘTI (GL)   1-3
Stadion: Sportul (Chiscani – Brăila);
Arbitru: Sergiu Anton; Asistenți: Gabriel Neagu și Roxana Ivanov (toți din București).

â–ºMarcatori: Sorin Techiu (57′) / Marius Coman (5′), Voicu (37′), Blănaru (65′)

FC PĂ‚PĂ‚UȚI (CV) – OLIMPIA RÂMNICU SĂ‚RAT (BZ) 0-1
Stadion: Zagon (Zagon – Covasna);
Arbitru: Marian Barbu (Făgăraș); Asistenți: Lucian Țuțu (Tărlungeni) și Constantin Mihai Cantemir (Făgăraș).

â–ºMarcatori: Florin Sava (75)

VIITORUL FÂNTÂNELE (CT) – DELTA DOBROGEA TULCEA (TL)  0-3
Stadion: Comunal (Fântânele – Constanța);
Arbitru: Valentin Porumbel (Oltenița); Asistenți: Alexandru Midvichi și George Turcu (ambii din București).

â–ºDelta se impune la „masa verde” după ce gazdele nu au putut asigura cerința FRF cu privire la prezența la stadion, pe durata jocului, a doi medici.

AGRICOLA BORCEA (CL) – AXIOPOLIS CERNAVODĂ‚ (CT)   2-0
Stadion: Comunal (Borcea – Călărași);
Arbitru: Marius Spînu (București); Asistenți: Gabriel Răduță și Mircea Rusu (ambii din Ploiești).

â–ºMarcatori: Ricardo Mihalache (15 – autogol), Laurențiu Spătaru (76)

ÎNAINTE MODELU (CL) – ACSM OLTENIȚA (CL)  5-1
Stadion: „Vasile Enache” (Modelu – Călărași);
Arbitru: Ovidiu Robu (Popești Leordeni); Asistenți: Petruța Iugulescu (Târgoviște) și Mihaela Țepușă (București).

â–ºMarcatori: Burlacu (13′, 43′), Florin Marin (36′), Florin Anghel (61′), Ionuț Vasile (90+1′) / Andrei Truță (20′)

AFCM ALEXANDRIA (TR) – CS TUNARI (IF)   5-3
Stadion: Municipal (Alexandria – Teleorman);
Arbitru: Marius Naidin (Pitești); Asistenți: Nicușor Marin și Mihai Marian Ionescu (ambii din Suseni – Argeș).

â–ºMarcatori: Floricel (pen.), Terci, Calofir, Oprescu, Desculțu / Stăncioiu (9′), Liviu Osca (21′ – pen.), Andrei Luca (68′ – pen.)

ASTRA PLOSCA (TR) – SPORTING ROȘIORI (TR)   1-5
Stadion: Comunal (Plosca – Teleorman);
Arbitru: Vasile Buzea (București); Asistenți: Cristian Ionuț Măndită (Tunari) și Silviu Goicea (București).

â–ºMarcatori: Stavarache (65′) / Fieraru (30′), Cercel (57′), Brânceanu (80′), Urîtu (82′), Ivănică (90+2′)

GLORIA GAZ METAN CORNEȘTI (DB) – FLACĂ‚RA MORENI (DB)  1-2
Stadion: Comunal Cornești (Cornești – Dâmbovița);
Arbitru: Constantin Alin Olaru (Râmnicu Vâlcea); Asistenți: Ovidiu Dorobanțu (Olanu – Vâlcea) și Marian Silviu Costache (Râmnicu Vâlcea).

â–ºMarcatori: Silviu Mândru (54′) / Alin Neguț (86′, 90′)

ȘTIINȚA TURCENI (GJ) – ACS ȘIRINEASA (VL)  0-3
Stadion: Orășenesc (Turceni – Gorj);
Arbitru: Viorel Nicușor Flueran (Craiova); Asistenți: Andrei Ciuciu (Pitești) și Cristian Daniel Ilinca (Craiova).

â–ºMarcatori: Florian Pîrvu (20′, 41′), Laurențiu Manole (37′)

ȘOIMII LIPOVA (AR) – GLORIA LUNCA TEUZ CERMEI (AR)  3-0
Stadion: Șoimii (Pâncota – Arad);
Arbitru: Marius Omuț (Satu Mare); Asistenți: Călin Cimponeriu (Lugoj) și Ovidiu Timar (Marghita).

â–ºMarcatori: Andrei Vasinc (26′ – pen.), Dumitru Copil (34′), Kevin Trabalka (68′)

VOINȚA BILED (TM) – CSM LUGOJ (TM)  2-1
Stadion: Comunal (Biled – Timiș);
Arbitru: Dorin Petru Voina (Reșița); Asistenți: Răzvan Constantin Nistoran (Reșița) și Casian Băla (Arad).

â–ºMarcatori: Rareș Anghel (36′), Rareș Bloge (72′) / Cristian Pădurariu (45′)

CS DIOSIG BIHARDIOSZEG (BH) – NAȚIONAL SEBIȘ (AR)  0-3
Stadion: Comunal (Diosig – Bihor);
Arbitru: Cristian Codrea; Asistenți: Radu Despa și Cristian Nicolae Lucaci (toți din Baia Mare).

â–ºMarcatori: Claudiu Vereș (17′, 58′), Robert Pîslaru (87′)

PROGRESUL ȘOMCUȚA MARE (MM) – AFC FOTBAL COMUNA RECEA (MM)   2-10
Stadion: Comunal Recea (Săsar – Maramureș);
Arbitru: Zoltan Szekely; Asistenți: Bogdan Mureșan și Gheorghe Vasile Tarba (toți din Baia Mare).

â–ºMarcatori: … (25′ – pen.), Blidar (65′ – pen.) / Ion Opriș (9′), Valer Giurgiu (22′, 75′), Sergiu Ciocan (32′), Viorel Chinde (33′, 37′, 60′, 90′), Bandula Raini (78′), … (83′ – autogol)

UNIREA ALBA IULIA (AB) – UNIREA DEJ (CJ)  1-0
Stadion: Cetate (Alba Iulia – Alba);
Arbitru: Călin Gheorghe Lazăr (Mediaș); Asistenți: Marius Alin Lazăr și Mircea Andrei Roșca (ambii din Bistrița).

â–ºMarcator: Daniel Tat (57′)

â–ºMeciul a început cu 15 minute întârziere, deoarece echipa oaspete a ajuns mai târziu la stadion.

CS IERNUT (MS) – INDUSTRIA GALDA (AB)  0-1
Stadion: „Cornel Orza” (Iernut – Mureș);
Arbitru: Mircea Salomir; Asistenți: Doru Claudiu Lucaciu și Petrică Ionuț Cîmpeanu (toți din Cluj-Napoca).

â–ºMarcator: Daniel Lupșan (75′)

UNIREA CRISTURU SECUIESC (HR) – AVÂNTUL REGHIN (MS)   3-1
Stadion: Unirea (Cristuru Secuiesc – Harghita);
Arbitru: Marius Nechita Chioran (Cluj-Napoca); Asistenți: Marius Bălan (Dej) și Joszef Peter (Sfântu Gheorghe).

â–ºMarcatori: … / Andras Fulop (15′)

ASF ZĂ‚RNEȘTI (BV) – OLIMPIC CETATE RÂȘNOV (BV)  1-5
Stadion: Celuloza (Zărnești – Brașov);
Arbitru: Cristian Anghelina (Pitești); Asistenți: Gabriel Ion Cătană și Adrian Păunescu (ambii din Târgoviște).

â–ºMarcatori: Laurențiu Rogojinaru (5′) / Bogdan Minciună (36′), Vlad Potecu (52′), Emanuel Popa (76′), Vlad Boția (82′), Marian Bârligă (89′ – autogol)

Următoarele partide nu se vor disputa, deoarece echipele cu asterisc s-au retras din competițiile FRF, după începerea fazei naționale a Cupei României, prin urmare fiind dezafiliate provizoriu:

PERFORMANȚA IGHIU (AB) – UNIREA JUCU* (CJ)  3-0
FC UNIVERSITATEA CLUJ (CJ) – VIITORUL ULMENI* (MM) 3-0
FC ZALĂ‚U* (SJ) – SĂ‚NĂ‚TATEA CLUJ (CJ) 0-3
FC MILCOV* (OT) – ACSO FILIAȘI (DJ) 0-3


 

Reguli ale Cupei României:

În faza națională a Cupei României, în toate jocurile se pot efectua maximum trei înlocuiri de jucători pe toată durata celor 90 de minute regulamentare de joc. Totodată, va fi permisă efectuarea unei a patra înlocuiri de jucători numai în reprizele de prelungiri și doar în situația în care celelalte trei schimbări au fost efectuate pe durata celor 90 de minute regulamentare de joc.

Echipele din Liga 1, Liga a 2-a și Liga a 3-a, participante la jocuri din Cupa României, sunt obligate să respecte dispozițiile privind numărul minim de jucători sub 21 de ani, respectiv 19 ani pentru cluburile de Liga a 3-a pe tot parcursul competiției astfel:

– Echipele din Liga 1 sunt obligate să respecte condițiile mai sus menționate în toate jocurile din cadrul Cupei României;
– Echipele de Liga a 2-a și Liga a 3-a sunt obligate să respecte regulile anterior menționate dacă joacă cu echipe din aceeași categorie competițională.

În situația în care cluburile de Liga a 2-a și/sau Liga a 3-a joacă cu o echipă de nivel superior ambele echipe vor trebui să respecte regulile respective astfel cum sunt acestea prevăzute pentru clubul de categorie superioară (de ex. dacă o echipă de Liga a 3-a joacă cu una de Liga a 2-a, atunci ambele echipe vor trebui să folosească pe toată durata partidei numărul minin de jucători prevăzut pentru cluburile de Liga a 2-a).

– Prin excepție de la situațiile de mai sus prevăzute, în cazul în care una din echipe este de nivelul Ligii a 4-a sau inferior, niciuna dintre echipele participante la jocul respectiv nu va trebui să respecte regulile anterior amintite.

În privința numărului maxim de jucători extracomunitari folosiți în jocurile din Cupa României, se aplică următoarele reguli:

a) dacă într-un joc se întâlnesc echipe din aceeași categorie, se aplică regulile stabilite pentru categoria respectivă;
b) dacă într-un joc se întâlnesc echipe din categorii diferite, se aplică regulile stabilite pentru categoria superioară.

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 22 Aug. 2017, 21:40 Actualizat: 24 Aug. 2017, 11:31 Stiri
Pe aceeași temă