Miroslava a bifat a șaptea victorie consecutivă în Liga 3

Mihai Andries 21 Oct. 2014, 13:52 Stiri
Miroslava a bifat** a șaptea victorie consecutivă în Liga 3

Meciul de la Miercurea Ciuc dintre formația locală Csikszereda și Știința Miroslava a ținut capul de afiș al rundei a noua din seria I, fiind derbyul dintre ocupantele locurilor 2 (gazdele) și 1 (oaspeții). Meciul dintre cele doua formatii a fost foarte disputat si deschis oricarui rezultat, însă în cele din urmă victoria le-a revenit ieșenilor care nu au mai pierdut niciun punct după eșecul din prima etapă de la Târgu Neamț.

Știința a deschis scorul în minutul 22, după o acțiune solitară a lui Ghiarasim, care a pătruns pe dreapta și a înscris în poarta lui Husar. Prima repriză a mai consemnat o ocazie importantă a gazdelor, prin golgheterul Bajko, dar Avram a fost prezent la datorie. După reluare, Cristi Ungureanu a pus accentul pe apărare, dar le-a dat indicații elevilor săi să iasă pe contraatac de câte ori este posibil. Gergely a ratat egalarea, trimițând peste bară în minutul 60, dar după alte 10 minute a venit rândul ieșenilor să își arate colții, după o contră la care fundașii gazdă l-au scăpat de sub supraveghere pe Talpan și atacantul Științei a făcut 2-0 pentru echipa sa.

Ultimele 20 de minute au fost un asediu al ciucanilor, dar apărarea ieșeană și-a făcut datoria de fiecare dată, până în minutele de prelungire, atunci când gazdele au obținut un penalty, transformat de Bajko. Fluierul de final a consimțit victoria liderului, echipa vizitatoare fiind aplaudată la scenă deschisă de spectatorii prezenți în tribune.

„Mă bucură tare această victorie. Demonstrăm că suntem o echipă puternică, în creștere de formă de la meci la meci și lideri incontestabili în acest moment. Felicit echipa tehnică pentru modul cum a pregătit acest joc și sunt convins că vor avea un cuvânt greu de spus în viitor în rândul tehnicienilor din fotbalul românesc” a declarat după meci Daniel Acatrinei, președintele Științei

FK CSIKSZEREDA – ȘTIINȚA MIROSLAVA 1-2 (0-1) Bajko 90+2 – pen. / Ghiarasim 22, Talpan 70

Husar – Majzik, LÅ‘rincz, Székely, Gál, Gliga (Fodor 65), Ilyés, Csűrös, Kiss (Tankó 90), Gergely (SzÅ‘cs 78), Bajkó. Antrenori: Róbert Ilyés și László Albu

R. Avram – Tăcuțanu, B. Botezatu (Azaharioaei 52), Maxim, Talpan, Chimir, Strungariu, Sărițanu, Gheorghiu (Tofan 60), Giurumescu (D. Munteanu 33), Ghiarasim (Ciobotaru 78). Antrenori: Cristian Ungureanu și Irinel Ionescu