ÎnCORONAre cu viruși, ploaie și șampanie!

04 Jun. 2012, 10:00 Stiri

Campioana seriei a VI-a a Ligii a III-a a terminat sezonul pe teren propriu cu o victorie în fața Sănătății Cluj, sărbătorind promovarea în fața propriilor suporteri. Cum deplasarea de la Zlatna din etapa precedentă le asigurase deja promovarea matematică, brașovenii au început mai relaxați meciul cu „Virușii Verzi”, reușind cu greu să pună în pericol poarta veteranului Pâglișan. Mai mult, la singura ocazie mai răsărită în careul clujenilor, Chirciu a sfidat legile fizicii și din plonjon a trimis cu capul mingea… spre centrul terenului. Finalul reprizei a adus un moment încins la o fază în tușă în care Potecu s-a prăbușit după un duel cu un adversar. Fundașul brașovean s-a ridicat și i-a dat un brânci adversarului și spiritele s-au încins un pic fiind liniștite de centralul întâlnirii cu cartonașul galben

Ene, mai bun pasator ca Ibrahimovic!

După câteva minute de la startul reprizei a doua, Ene i-a luat locul lui Postolache și jocul Coronei s-a schimbat în bine. E drept că cea mai mare emoție a fost la poarta lui Marc, acolo unde o lovitură liberă de pe stânga s-a scurs prin fața porții și apoi pe lângă bară. Ploaia ușoară începută după o oră de joc nu a mai contenit până la finalul meciului, transformându-se într-o torențială care le-a pus probleme jucătorilor. Dar a venit minutul 70 cu superexecuția lui Ene. Un balon ajuns în marginea careului, aproape de linia de fund, este retrimis de atacant spre centru cu o pasă cu ceafa, în genul celei date de Ibrahimovic acum 2 ani în meciul Barcelonei cu Mallorca. Balonul a ajunsperfect la Marcăș, care l-a executat pe Pâglișan și a deschis scorul. După un sfert de oră, tabela s-a modificat din nou, nu înainte ca Istrate și Coman au ratat ocazii bune din poziții favorabile. Același Istrate a scăpat pe contraatac și după un dribling reușit, a punctat din marginea careului.

Asediu cu Pâglișan și patronul!

Clujenii nu depun armele, au o tresărire de orgoliu și urmează un final de coșmar pentru Marc. Centrările curg spre poarta Coronei, la fel și șuturile și loviturile de cap pe spațiul porții, la un corner ajungând și portarul advers în careu. Însă Marc este într-o formă de zile mari și scoate cam tot ce vine spre poarta sa, reușind o paradă de excepție la două șuturi consecutive în aceeași fază. Totuși, patronul oaspeților, Ghișa înscrie în cele din urmă golul de onoare al Sănătății la o învălmășeală în careu și meciul se termină cu victoria la limită a brașovenilor, scor 2-1

Bona, aniversare în ziua meciului

Fluierul de final a adus o explozie de bucurie pe banca gazdelor, imediat apărând și sticlele de șampanie pentru a sărbători promovarea în Liga a II-a. Au urmat clasica aruncare în aer a antrenorului, îmbrățisările și pupăturile între jucători și oficiali, lacrimile și scandările de bucurie. Nu au lipsit de la bucuria din teren președintele Szakal, aflat pe banca echipei sale pe tot parcursul meciului, vicepreședinții Gabor și Baston, dar și ceilalți membri ai staffului tehnic. Petrecerea a continuat seara în Poiana Brașov, acolo unde a avut loc banchetul brașovenilor, la clubul Rossignol. Ar mai fi de spus că principalul Bona a aniversat 43 de ani chiar în ziua meciului, astfel că după fiecare gol marcatorul a fluturat un tricou alb pe care scria La mulți ani!

CORONA BRAȘOV – SĂ‚NĂ‚TATEA CLUJ 2-1 (0-0) Marcăș 70, Istrate 85 / Ghișa 90

Corona: Marc – Martac (88 Stanciu), G. Ștefan, Potecu, Ad. Câmpean (71 Istrate) – Postolache (51 M. Ene), Stere (cpt.)(82 Mitran), Vl. Munteanu, Marcăș – Chirciu, I. Coman. Antrenor Daniel Bona. Rezerve nefolosite: Dărăbanț – Sfrijan, Elek
Sănătatea: Pâglișan (cpt.) – D. Bucur, Simioanca, Șos, Hoca (77 R. Roșca) – S. Crișan (80 Ghișa), B. Rus, Al. Ioniță (53 S. Vădana), Văidean, R. Rus – Ceaca. Antrenor Daniel Bona. Rezerve nefolosite: B. Cârlan – Todoran