Csikszereda a mai pierdut vineri un meci extrem de important. Ciucanii au fost învinși de Dinamo în finala Cupei României Under 17

Marius ANGHEL 27 May. 2017, 08:55 Stiri

În ziua în care echipa mare a clubului Csikszereda pierdea pe teren propriu în fața Științei Miroslava, scor 0-1, și astfel rata promovarea în Liga 2, deși pornea cu prima șansă la îndeplinirea acestui obiectiv în Seria 1 a Ligii 3 înaintea ultimei etape, ceva mai devreme, echipa under 17 a ciucanilor se înclina în finala Cupei României. Vineri, 26 mai, pe stadionul „Anghel Iordănescu” din Voluntari, Dinamo a învins pe AFK Csikszereda cu scorul de 2-0 și a cucerit trofeul Cupei României dedicat formațiilor sub 17 ani.

După ce la pauză scorul a fost 0-0, în urma unui joc extrem de disputat, dinamoviștii au înscris pentru prima dată în minutul 43. Alb-roșii antrenați de Sorin Bucuroaia au marcat prin atacantul Gabriel Răducanu, pentru ca în minutele de prelungiri Viorel Brocea să stabilească scorul final, 2-0.

„Vreau să felicit toți jucătorii pentru câștigarea acestui trofeu. Este o Cupă câștigată cu inima, așa cum le stă bine unor dinamoviști adevărați. Totul pentru Dinamo și pentru unicul căpitan, Cătălin Hîldan”, a declarat, pentru ProSport, antrenorul „câinilor mici”, Sorin Bucuroaia.

La final, jucătorii ambelor echipe au fost recompensați cu medalii și diplome. Alexandru Deaconu, vicepreședintele CCA, i-a premiat pe arbitrii partidei, Felix Grigore, managerul Departamentului Competiții al FRF, i-a premiat pe învinși, în timp ce selecționerul echipei U21 a României, Daniel Isăilă, a oferit trofeul câștigătorilor.

De asemenea, au primit premii și cei mai buni fotbaliști ai finalei:

Cel mai bun portar: Norbert Bencze (AFK Csikszereda) – premiat de Nicolae Constantin (secund echipa națională U21)
Cel mai tehnic jucător: Cătălin Măgureanu (Dinamo) – premiat de Nicolae Constantin (secund echipa națională U21)
Jucătorul meciului: Gabriel Răducan (Dinamo) – premiat de Daniel Isăilă (selecționer echipa națională U21)

DINAMO – AFK CSIKSZEREDA  2-0
Gabriel Răducan 43′, Viorel Brocea 80+3′

Dinamo: Fara – Stancu, Giafer, Oltay, Demici – Crețu, Mitracu, Petruș, Longher – Măgureanu – Răducan
Au mai jucat: Lazăr, Zamfir, Brocea, Ionescu
Antrenor: Sorin Bucuroaia

AFK Csikszereda: Bencze – Berkeczi, Kovacs, Becze, Sito – Bara, Solymosy, Zsombori – Barta, Toaso, Barna
Au mai jucat: Tanko, Racz, Mathis, Csala
Antrenor: Zoltan Dusinski

Arbitru: Ionuț Coza. Asistenți: Vlad Bârleanu, Bogdan Gheorghe. Al patrulea oficial: Sergiu Anton