Chindia se califică dramatic în 16-imile Cupei României, cu gol marcat la Moreni în minutul 90+6. Gabi Paraschiv, trimis în tribună după ce a vrut să-și scoată echipa de pe teren

Ionuț MARIN, Marius ANGHEL 18 Sep. 2018, 17:03 Stiri
Chindia se califică dramatic în 16-imile Cupei României, cu gol marcat la Moreni în minutul 90+6.** Gabi Paraschiv, trimis în tribună după ce a vrut să-și scoată echipa de pe teren

Turul 4 al Cupei României se încheie astăzi cu derby-ul orgoliilor de la Moreni, Flacăra – Chindia Târgoviște. Meciul ar fi trebuit să aibă loc acum o săptămână, dar a fost reprogramat de FRF din cauza altei amânări, respectiv jocul de campionat al Chindiei cu Petrolul.

Formația pregătită din acest sezon de Viorel Moldovan traversează cea mai slabă perioadă din ultimii ani, cu patru etape la rând în Liga a 2-a fără victorie. Nici morenarii nu stau bine, echipa lui Gabi Paraschiv bifând un singur punct în jocurile oficiale disputate până acum în Liga a 3-a. Confruntarea de la Moreni începe la ora 15:00, iar intrarea pe stadion este liberă.

Din Liga a 2-a, în faza 16-imilor s-au calificat până acum doar nouă echipe: CS Mioveni, „U” Cluj, Academica Cliceni, Sportul Snagov, UTA Arad, Energeticianul, ASU Politehnica Timișoara, Luceafărul Oradea și Dacia Unirea Brăila. Chindia ar putea fi a zecea.

Rezultatul de la Moreni poate amâna tragerea la sorți a meciurilor pentru 16-imi

Interesant este că federația a anunțat că tragerea la sorți a meciurilor din 16-imi va avea loc astăzi, la ora 17:00. Dacă se va califica, Chindia va fi repartizată în urna A, a capilor de serie, deoarece în ediția trecută a ajuns până în fața optimilor. În schimb, în cazul în care Flacăra va câștiga, atunci echipa de Liga 3 va ajunge în urna B.

Există însă și situația ca meciuri să nu se încheie după 90 de minute și, atunci, intervine o problemă. Tragerea la sorți nu va putea avea loc decât după ce partida dintre Flacăra Moreni și Chindia se va încheia. Astfel, în cazul în care calificarea va fi decisă la loviturile de departajare, de exemplu, evenimentul de la Casa Fotbalului nu va putea să înceapă mai devreme de ora 18:00.

„Contează să fie Flacăra acolo, poate să se amâne și cu o oră tragerea”, a comentat antrenorul morenarilor, Gabi Paraschiv.

Meciul de pe stadionul Flacăra din Moreni, care va începe la ora 15:00, va fi arbitrat de centralul Marius Naidin (Pitești) și de asistenții Mihai Marian Ionescu (Suseni – Argeș) și Constantin Pantilimonescu (Ploiești). Observatori au fost delegați Augustus Constantin (Râmnicu Vâlcea) și Laurențiu Dumitru Nistor (Moreni).

AICI poți vedea celelalte echipe care vor participa în 16-imile Cupei României și componența celor două urne înainte de tragerea la sorți.

(articol scris de Ionuț MARIN)

COMENTARIUL LIVE:

â–ºFlacăra: Chiran – M. Oprea, Andr. Costache, Eug. Matei, Oaie, Vîrtej, Dr. Cernea (Al. Negrea 70′), Zidăroiu (Bg. Negrea 75′), Al. Neacșu, Sil. Oprescu (C. Dinu 70′), D. Roman
Rezerve neutilizate: Al. Sîrbu – Vl. Parghel, I. Ilie, G. Preda
Antrenor: Gabriel Paraschiv

â–ºChindia: Ius. Popescu – Martac, Gîșă, Vătavu, Crinel Stoica, Mihaiu (Andr. Șerban 46′), Liv. Mihai, Bg. Vasile (Rogoveanu 72′), Alin Manea, D. Florea, Cr. Neguț (Cherchez 59′)
Rezerve neutilizate: Meilă – Nisipeanu, Acasandrei, Dudea
Antrenor: Viorel Moldovan

â–ºMin 90+9 Final de partidă. Spectatorii huiduie. Chindia câștigă dramatic la Moreni, cu 2-1, și se califică în 16-imi, acolo unde își va afla în scurt timp adversarul

â–ºMin 90+8 Marius Oprea primește al doilea cartonaș galben pentru proteste și este eliminat

â–ºMin 90+6 1-2 Minge trimisă lung în careul Moreniului, Daniel Florea preia dintre doi adversari, îi fentează în dreapta și trimite cu latul, lobat, din 14 metri, lângă bară

â–ºMin 90+4 Florea trage de la 25 de metri lateral stângă, însă mingea se duce mult peste poartă

â–ºMin 90 Meciul e prelungit cu cinci minute. Spectatorii îl huiduie de arbitru

â–ºMin 84 Gabi Paraschiv își pierde cumpătul după ce Chindia egalează și își cheamă jucătorii la marginea careului pentru a le spune să iasă de pe teren. Meciul e oprit, iar antrenorul Moreniului este trimis în tribună. Paraschiv reclamă faza penalty-ului, dar și poziția în care se afla Florea la gol

â–ºMin 83 1-1 Cristian Cherchez bate slab penalty-ul, pe centru, ușor în stânga, Chiran respinge în față, iar Daniel Florea, pe fază, urmărește și înscrie cu latul pe centru, sus

â–ºMin 81 Cristian Cherchez cade ușor în careu după ce simte mâna lui Matei pe el și arbitrul dictează lovitură de pedeapsă. Gazdele protestează

â–ºMin 80 Cherchez bate milimetric pe lângă bara din dreapta o lovitură liberă de la 18 metri central. Chiran sărise târziu

â–ºUltima dată când Chindia a fost eliminată din Cupă de o formație dintr-un eșalon inferior celui în care evoluează s-a întâmplat în 2015, la Păulești, echipă din Liga 4 (scor 1-2)

â–ºMin 75 Ultima schimbare și la Flacăra. Marius Zidăroiu e înlocuit de Bogdan Negrea

â–ºÎnaintea meciului, președintele Chindiei a infirmat orice tratative cu Daniel Oprița sau Vivi Răchită pentru înlocuirea lui Viorel Moldovan

â–ºMin 74 Cherchez are un șut-centrare bun din stânga careului, însă Chiran se întinde bine și respinge de la colțul lung

â–ºMin 72 Ultima schimbare la Chindia. Iese Bogdan Vasile și intră Daniel Rogoveanu

â–ºMin 71 Liviu Mihai trage pe jos de la 14 metri și Chiran respinge salvator în lateral

â–ºMin 70 Dublă schimbare la Flacăra. Ies Alexandru Negrea și Silviu Oprescu și intră Dragoș Cernea și Cosmin Dinu

â–ºSezonul trecut, Chindia a atins faza optimilor, unde a fost egala Astrei timp de 110 minute. Meciul, desfășurat la Giurgiu, a fost pierdut însă în ultimele minute cu 0-2. Târgoviștenii ar fi acum în urna A dacă ar învinge Flacăra, dar e pe cale să irosească această

â–ºMin 64 Șerban face un un-doi cu Cherchez, mingea ajunge apoi la Liviu Mihai, care trage de la 15 metri central, însă Chiran reține în stânga

â–ºMin 61 Florea reia cu capul pe spate o minge centrată din stânga careului și Chiran reține ușor

â–ºMin 59 Cristian Cherchez este introdus pe teren în locul lui Cristian Neguț

â–ºMin 55 Gîsă centrează în blocaj după ce a pătruns în careu pe stânga, iar Chiran a ieșit și a reținut în 8 metri

â–ºMin 52 Vătavu nu ajunge la minge la bara a doua după o centrare a lui Liviu Mihai dintr-o lovitură liberă din stânga terenului

â–ºMin 49 Neguț trimite dintr-o poziție incomodă, puțin peste transversală, din 8 metri, după o centrare dintr-o lovitură liberă bătută din stânga de Liviu Mihai și deviată la colțul lung

â–ºMin 46 S-a reluat meciul de la Moreni

â–ºMin 46 Chindia face o schimbare la pauză. Intră Andrei Șerban și iese Andreas Mihaiu

â–ºMin 45+2 Pauză. Flacăra e la 45 de minute de a produce o nouă surpriză în turul 4 al Cupei. Chindia a fost extrem de slabă în prima repriză

â–ºMin 45+2 Liviu Mihai trimite mult peste poartă dintr-o lovitură liberă de la 25 de metri ușor lateral stânga

â–ºMin 45 1-0 Martac trimite din stânga în centru, mingea fiind ușor deviată, Liviu Mihai reia cu capul înapoi spre propria poartă, însă îl servește ideal pe Daniel Roman, care deschide scorul la Moreni cu un șut bun din 13 metri, în dreapta lui Iustin Popescu

â–ºMin 42 Mihaiu pătrunde în careu pe stânga, încrearcă să își fenteze adversarul, nu poate și apoi trage în blocaj

â–ºMin 39 Oprescu driblează doi adversari și trage din alergare de la 25 de metri central, însă Popescu reține fără emoții

â–ºFostul căpitan al Chindiei până la meciul cu Petrolul, Cristian Cherchez, e rezervă la acest joc. Moldovan îl ține ca „armă secretă” pentru repriza a doua

â–ºMin 32 Flacăra a jucat mai bine decât Chindia în acest start de meci, chiar dacă e o echipă de Liga 3. 1.300 lei cel mai mare salariu la Flacăra, în timp ce la formația târgovișteană mulți dintre titularii obișnuiți câștigă 2.000 de euro

â–ºÎn tribunele stadionului de la Moreni sunt aproximativ 1.500 de spectatori. Flacăra e susținută de două galerii: Peluza „Marian Pîrșă”, repstectiv Sud Moreni. Chindia nu are galerie la acerst derby al Dâmboviței.

â–ºMin 25 Neguț trimite cu capul de la 14 metri central destul de mult pe lângă bara din dreapta lui Chiran

â–ºMin 21 Zidăroiu câștigă duelul la cap cu Martac, la 6 metri, după o centrare din stânga la colțul lung, și deviază cu capul puțin pe lângă

â–ºMin 19 Daniel Roman bate direct în zid o lovitură liberă periculoasă de la 18 metri lateral stânga. Flacăra are corner, Roman bate din nou, iar Martac respinge de la colțul scurt

â–ºMin 15 Neguț are o acțiune în flancul drept, centrează în centrul careului, acolo de unde Florea trimite pe jos, iar Chiran reține fără probleme. Șut slab al lui Daniel Florea

â–ºMin 13 Popescu degajează în față, Neacșu e pe direcție și vrea să trimită pe poartă cu latul, însă o face mult pe lângă

â–ºMin 8 După o centrare din dreapta careului și o recentrare cu capul de la bara a doua, Oprescu deviază cu călcâiul pe spate din 6 metri, Popescu plonjează în dreapta, însă mingea se lovește bara și apoi e respinsă de târgovișteni

â–ºMin 2 Zidăroiu preia la 8 metri central, însă trage dezamăgitor, spre colțul stânga al terenului. Flacăra are prima ocazie a meciului