Rapid trece fără emoții de FCSB 2, Oțelul e umilit la Buzău. „FC U Craiova” câștigă la scor cu noul antrenor, Reșița pierde la Hunedoara. Rezultatele și marcatorii etapei 19

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 23 Mar. 2019, 17:49 Actualizat: 25 Mar. 2019, 11:31 Rezultate
Rapid trece fără emoții de FCSB 2, Oțelul e umilit la Buzău. „FC U Craiova” câștigă la scor cu noul antrenor, Reșița pierde la Hunedoara.  Rezultatele și marcatorii etapei 19

Rezultatele și marcatorii etapei a 19-a a Ligii 3.

În meciurile de SÂMBĂ‚TĂ‚:

Seria 1: Gloria Buzău a umilit-o pe teren propriu pe Oțelul, învingând-o cu 5-0 și simplificându-și misiunea de a promova. Cum și Miroslava a pierdut la Piatra Neamț, cu 1-3, Buzău a ieșit cea mai câștigată din această etapă.
Seria 2: Rapidul a trecut cu 2-0 de FCSB II a profitat de remiza Afumațiului pe teren propriu, 1-1 cu Făurei, și s-a distanța la cinci puncte de a doua clasată.
Seria 3: Unirea Bascov a înregistrat scorul etapei, învingând cu 6-0 pe FC Hermannstadt 2. În schimb, liderul Turris Oltul Turnu Măgurele a remizat pe teren propriu cu puștii Brașovului, scor 0-0, și i-a permis Craiovei lui Mititelu să se apropie de ea.
Seria 4: Reșița a pierdut la Hunedoara, scor 1-2, și a ratat șansa să se apropie și mai mult de liderul Șoimii Lipova, învins ieri.
Seria 5: Miercurea Ciuc n-a avut nicio problemă în deplasarea de la Iernut, unde a câștigat cu 5-1, în timp ce Minaur a trecut cu 2-0 pe teren propriu de Gaz Metan 2.

În meciurile de VINERI:

Seria 1: Condusă încă din primele minute pe teren propriu, Foresta a reușit să întoarcă scorul împotriva celor de la CSM Râmnicu Sărat abia în minutul 90+4, câștigând, astfel, cu 2-1.
Seria 2: Progresul Spartac merge ceas în 2019, învingând-o și pe Înainte Modelu, cu 4-1, și continuând cu punctaj maxim în retur.
Seria 3: „FC U Craiova”, echipa lui Adrian Mititelu, a defilat la Voluntari, scor 4-0 cu noul antrenor principal pe banca tehnică, Adrian Filip. Același scor, 4-0, l-a obținut și Astra 2 cu Viitorul Domnești, în timp ce satelitul Craiovei din Liga 1 s-a impus cu 2-0 cu FC Pucioasa.
Seria 4: Liderul seriei, Șoimii Lipova își continuă parcursul slab din acest an, acum cedând cu 2-1 la ACS Dumbrăvița, una dintre principalele urmăritoare. Cugirul a câștigat cu 3-2 la Milleniul Giamata, în timp ce Cetate Deva a înregistrat o înfrângere, scor 1-0 la Unirea Alba Iulia, la debutul cu Romulus Gabor antrenor.
Seria 5: Liderul Comuna Recea a trecut doar cu 1-0 de Unirea Dej și se menține la trei puncte în fața Ciucului, care joacă mâine.


 

Etapa a patra a returului Ligii 3 propune câteva meciuri foarte interesante, însă cel dintre SCM Gloria Buzău și SC Oțelul Galați e cu adevărat cel mai așteptat. Primele două clasate din Seria 1 se întâlnesc la Buzău și pot tranșa sau menține în continuare lupta aprinsă pentru promovare. SCM Gloria e deja la cinci puncte în fața Oțelului, iar o victorie îi asigură în mare proporție accederea în Liga 2, cu toate că până la finalul sezonului mai sunt destule meciuri de disputat, însă nu așa de dificile.

Alte jocuri importante în aceast weekend sunt Rapid – FCSB 2, Turris Oltul Turnu Măgurele – SR Brașov sau CS Hunedoara – CSM Școlar Reșita.

Etapa a 19-a debutează astăzi, de la ora 15:00, cu 18 partide din totalul de 37 care mai au loc după cele trei abandonuri (CSM Roman, Seria 1, și CSO Bragadiru și Delta Dobrogea Tulcea, ambele din Seria 2). Sâmbătă, în același interval orar, au loc alte 17 meciuri. Rapid – FCSB 2 începe la ora 15:30, în timp ce Turris Oltul Turnu Măgurele – SR Brașov își are startul de la ora 16:00.

CSM Focșani (Seria 1) și CS Medgidia (Seria 2) vor sta, deoarece CSM Roman și CSO Bragadiru, echipele pe care trebuiau să le întâlnească, au părăsit competiția în tur. În schimb, CS Tunari (Seria 2) profită de abandonul celor de la Delta Dobrogea Tulcea și i-a venit rândul să câștige trei puncte la „masa verde”.

Înaintea desfășurării etapei a patra a returului, liderii celor cinci serii sunt: SCM Gloria Buzău (47 pct., S1 / locul 2: Suporter Club Oțelul Galați, 42 pct.), Rapid (44 pct., S2 / locul 2: CS Afumați, 41 pct.), Turris Oltul Turnu Măgurele (43 pct., S3 / locul 2: Flacăra Horezu, 37 pct.), Șoimii Lipova (39 pct., S4 / locul 2: CSM Școlar Reșița, 35 pct.) și ACS Fotbal Comuna Recea (43 pct., S5 / locul 2: AFK Csikszereda Miercurea Ciuc, 40 pct.).

Liga2.ro vă ține la curent, așa cum v-a obișnuit, cu rezultatele, marcatorii și clasamentele tuturor partidelor din cele cinci serii.

Iată programul celor cinci serii:

SERIA 1, etapa 19

vineri, 22 martie, ora 15:00
Foresta Suceava – CSM Râmnicu Sărat    2-1
Robert Martin (33), Cornel Căinari (90+4) / Dorin Burlacu (18)
FC Botoșani 2 – Metalul Buzău    1-0
Moussa Diakite (63)
CSM Focșani stă.    

sâmbătă, 23 martie, ora 15:00
Șomuz Fălticeni – KSE Târgu Secuiesc    1-0
George Tomescu (40)
Bucovina Rădăuți – Sporting Liești    2-1
Vasile Dănilă (13), Vlad Stănescu (90) / Bogdan Dumitru (38)
SCM Gloria Buzău – Suporter Club Oțelul Galați    5-0
Bogdan Chipirliu (4, 36), Ricardo Mihalache (38), Ciprian Petre (74), Florin Cazan (89)
ACSM Ceahlăul Piatra Neamț – Știința Miroslava    3-1
Alexandru Copoț-Barb (8), Cosmin Țapu (70, 88) / Robert Dodan (90+3)
Sănătatea Darabani – CSM Pașcani     1-4
Andrei Merticariu (50) / Cezar Tătărușanu (43), Andrei Florean (55), Dan Lungu (78 – autogol), Tudor Zaremba (89)

Vezi CLASAMENTUL Seriei I

SERIA 2, etapa 19

vineri, 22 martie, ora 15:00
Înainte Modelu – Progresul Spartac    1-4
Cristian Flisc (28) / Ionuț Tudorache (23), Ciprian Stanciu (45+3 – pen.), Nicolae Leafu (55), Mircea Donca (67)
CS Tunari – Delta Dobrogea Tulcea       3-0
Echipa din Tulcea s-a retras din campionat la finalul turului.
CS Medgidia stă.     

sâmbătă, 23 martie, ora 15:00
Axiopolis Sport Cernavodă – ACSM Oltenița    3-3
Robert Pâslaru (47 – pen.), Ciprian Lolot (52), George Rusu (90+3) / Ionuț Alexa (5, 34, 76)
Unirea Slobozia – SC Popești Leordeni    1-0
Gabriel Teodorescu (26)
Agricola Borcea – Sportul Chiscani    1-5
Laurențiu Parpală (56 – pen.) / Emanuel Moldoveanu (14), Marin Iordache (27), Claudiu Zaharia (41, 50, 57)
CS Afumați – CS Făurei     1-1
Răzvan Onea (66) / Stelian Nicoliță (41)

sâmbătă, 23 martie, ora 15:30
Fotbal Club Rapid – FC FCSB 2     2-0
Marian Drăghiceanu (43, 53)

Vezi CLASAMENTUL Seriei a II-a

SERIA 3, etapa 19

vineri, 22 martie, ora 15:00
U Craiova 1948 CS 2 – FC Pucioasa    2-0
Hrvoje Spahija (54), Ionuț Frăsineanu (83)
ACSO Filiași – Sporting Roșiori    3-2
Mihai Șchiopu (24), Marian Stoenac (35, 85) / Marius Pătrănoiu (10), Alin Roman (19 – pen.)
AFC Astra 2 – Viitorul Domnești    4-0
George Marin (12), Dragoș Mucuță (31), Raul Găvârliță (45+1, 78)
CSM Alexandria – Atletic Bradu    2-1
Alexandru Cîmpanu (21), Alexandru Fotescu (53) / Adelin Voinescu (77 – pen.)
FC Voluntari 2 – U Craiova 1948 SA   0-4
Ovidiu Dănănae (38), Claudiu Bălan (64), Claudiu Codoban (75), Robert Răducanu (81)

sâmbătă, 23 martie, ora 15:00
Unirea Bascov – AFC Hermannstadt 2    6-0
Alin Găișteanu (9), Antonio Stan (20, 54), Adrian Iamandi (43), Robert Dalu (55), Antonio Negru (69)
Flacăra Horezu – Flacăra Moreni   1-1
Ștefan Covalschi (53) / Marius Zidăroiu (69)

sâmbătă, 23 martie, ora 16:00
Turris Oltul Turnu Măgurele – ACS SR Municipal Brașov     0-0

Vezi CLASAMENTUL Seriei a III-a

SERIA 4, etapa 19

vineri, 22 martie, ora 15:00
Unirea Alba Iulia – CNS Cetate Deva    1-0
Alexandru Giurgiu (39)
Millenium Giarmata – Metalurgistul Cugir    2-3
Cristian Daminuță (49), Robert Covăsală (86) / Robert Dican (40), Adrian Cîrstean (69), Andrei Făgărășanu (82)
CSM Lugoj – FC Avrig    0-1
Ionuț Bărculeț (45)
ACS Dumbrăvița – Șoimii Lipova     2-1
Laurențiu Telescu (57), Ioan Boancă (67) / Florin Istrate (78 – pen.)

sâmbătă, 23 martie, ora 15:00
CS Hunedoara – CSM Școlar Reșita    2-1
Sebastian Tătulea (43), Iulian Tecsi (50 – pen.) / Dorin Toma (72)
Crișul Chișineu Criș – CSC Ghiroda și Giarmata Vii    1-0
Alin Ciornei (45+2)
Gloria Lunca Teuz Cermei – Național Sebiș    3-1
Angelo Iuga (28), Claudiu Mațiș (82), Valeriu Mager (84) / Szabolcs Szekely (43)
Industria Galda – CS Ocna Mureș     4-1
Silviu Mureșan (8), Ionuț Cioplântă (38), Alexandru Cioară (43, 66) / Laurențiu Dan (21)

Vezi CLASAMENTUL Seriei a IV-a

SERIA 5, etapa 19

vineri, 22 martie, ora 15:00
AFC Odorheiu Secuiesc – CFR Cluj 2    2-1
Rajmond Balint (52), Cătălin Dinu (75) / Emanuel Dat (62 – pen.)
Unirea Dej – ACS Fotbal Comuna Recea    0-1
Brian Lemac (42)
ACS Unu Fotbal Gloria – AFC Hărman    0-0
MSE Târgu Mureș – Unirea Tășnad    0-3

Angelo Cocian (8), David Vincze (58), Alexandru Talpoș (88)
Sticla Arieșul Turda – Olimpic Cetate Râșnov    0-0
Sănătatea Cluj – Avântul Reghin     1-0

Cristian Paul (23 – pen.)

sâmbătă, 23 martie, ora 15:00
CS Iernut – AFK Csikszereda Miercurea Ciuc    1-5
Codruț Gliz (85) / Bajko Barna (13, 29 – pen., 64, 72), Soufiane Jebari (58)
Minaur Baia Mare – Gaz Metan Mediaș 2     2-0
Ciprian Brata (4), Sandu Bococi (64)

Vezi CLASAMENTUL Seriei a V-a

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 23 Mar. 2019, 17:49 Actualizat: 25 Mar. 2019, 11:31 Rezultate
Pe aceeași temă