Cele 10 echipe calificate din semifinalele pentru promovarea în Liga 2. Poli Timișoara, mare perdantă. Două meciuri s-au decis după prelungiri, iar altele două după loviturile de deparajare

Marius ANGHEL 25 May. 2024, 20:23 Liga 3

UPDATE: S-au încheiat meciurile retur din faza semifinală a barajului de promovare în Liga 2, iar cele zece echipe calificate în faza finală sunt: CSM Focşani, Metalul Buzău, CS Afumați, CS Dinamo Bucureşti, AFC Câmpulung Muscel, SCM Râmnicu Vâlcea, CSC Ghiroda şi Giarmata Vii, FC Bihor Oradea, Gloria Bistriţa Năsăud și Unirea Ungheni.

Au fost eliminate Bucovina Rădăuţi, FC Bacău, SC Popești Leordeni, Dunărea Călăraşi, Vediţa Coloneşti, Olimpic Zărneşti, SSU Politehnica Timișoara, ACSO Filiaşi, CSM Sighetu Marmaţiei și SCM Zalău.

Dintre acestea, CSM Focşani, CS Afumați, CS Dinamo Bucureşti, SCM Râmnicu Vâlcea, CSC Ghiroda şi Giarmata Vii și Unirea Ungheni au obținut calificarea după finalul timpului regulamentar de joc. Doar Afumați, SC Dinamo și Vâlcea au obținut în retur o nouă victorie, după cea din tur. Focșani a remizat la Rădăuți, la fel și Ungheniul, la Zalău, în timp ce Ghiroda a pierdut acasă.

După reprizele de prelungiri au obținut calificarea AFC Câmpulung Muscel și FC Bihor Oradea, în timp ce Metalul Buzău și Gloria Bistrița Năsăud au avut nevoie de lovituri de departajare pentru a merge în faza finală a barajului.

Cele cinci finale pentru promovarea în Liga 2

Învingătoarele din dubla manșă a fazei semifinale a barajului de promovare în Liga 2 au urcat în faza finală, care are loc în data de 1 iunie, turul, respectiv 5 iunie, returul.

FRF anunță că, în conformitate cu modificarea aprobată în şedinţa Comitetului Executiv al FRF din 13 iulie 2023, prima echipă din fiecare împerechere din cadrul finalelor va fi gazdă în meciul tur, astfel că meciurile tur arată astfel:

F1: CSM Focşani (Învingătoarea B1) – Metalul Buzău (Învingătoarea B2)
F2: CS Afumați (Învingătoarea B3) – CS Dinamo Bucureşti (Învingătoarea B4)
F3: AFC Câmpulung Muscel (Învingătoarea B5) – SCM Râmnicu Vâlcea (Învingătoarea B6)
F4: CSC Ghiroda şi Giarmata Vii (Învingătoarea B7) – FC Bihor Oradea (Învingătoarea B8)
F5: Gloria Bistriţa Năsăud (Învingătoarea B9) – Unirea Ungheni (Învingătoarea B10)

În sezonul trecut, s-a tras la sorți pentru a se decide prima echipă gazdă.

Cele cinci învingătoare ale rundei finale vor evolua în sezonul 2024-2025 al Ligii 2.

Pentru determinarea celei de-a șasea promovate se va disputa o mini-competiţie, la care vor participa cele mai bune patru dintre cele cinci echipe învinse în finalele barajelor. Mini-competiția va fi formată din semifinale și finală (un singur joc pe terenul primei extrase la ”împerechere”), câştigătoarea finalei urmând a promova în Liga 2, care trece de la 20 la 22 de participante.

10 dintre cele 20 de echipe participante în faza semifinală a barajului de promovare în Liga 2 vor face astăzi, 25 mai, încă un pas spre îndeplinirea obiectivului: accederea în eșalonul superior în sezonul 2024-2025.

Meciurile retur ale acestei faze a barajului încep la ora 17:30 și vor avea prelungiri și, dacă este cazul, lovituri de departajare, în situația în care departajarea nu se va face după primele 90 sau 120 de minute de joc.

• Rezultatele din manșa tur le poți vedea AICI. În cele zece meciuri, au fost trei echipe gazdă câștigătoare, patru care s-au impus în deplasare și trei jocuri s-au terminat la egalitate.

În faza semifinală a barajului de promovare în Liga 2 se întâlnesc cele mai bune 20 de cluburi din Liga 3 din sezonul 2023-2024

În Faza a III-a a acestui sezon de Liga 3 participă primele două clasate din play-off-urile celor zece serii. În total, 20 de echipe iau startul în faza semifinală a barajului de promovare, iar după dubla manșă se înjumătățesc și participă în faza finală a barajului pentru accederea Liga 2. Doar la finalul acestui sezon, fiindcă Liga 2 trece de la 20 la 22 de participante, învinsele din faza finală a barajului de promovare primesc o nouă șansă de accedere în eșalonul superior. Vor promova, astfel, în total, șase echipe.

• Dintre cele 20 de echipe care participă în faza semifinală din acest sezon, șapte au evoluat și în ediția trecută a acestei faze. Este vorba despre Metalul Buzău, CS Afumați, SC Popești Leordeni, acestea două având acum din nou meci direct, ACSO Filiași, FC Bihor Oradea, Gloria Bistrița Năsăud și Unirea Ungheni.
  • Acum două sezoane, în semifinală s-au regăsit: SC Popeşti Leordeni, CS Afumați și FC Bihor Oradea (când se numea CA Oradea).

Meciurile retur din faza semifinală a barajului de promovare în Liga 2:

B1: BUCOVINA RĂDĂUŢI (l1S1) – CSM FOCŞANI (l2S2) 1-1 (0-2 în tur)

Stadion: Municipal (Rădăuţi – Suceava).
Arbitru: Cristian Moldoveanu (Sfântu Gheorghe). Asistenți: Claudiu Şchiopeţ (Braşov) și Eugen Petre Alexandru (Buzău). Rezervă: Dragoș Ionuț Țurcanu (Piatra Neamţ). Observator arbitri: Radu Crețu (Botoşani). Delegat joc: Daniel Scânteie (Bacău).

Bucovina Rădăuți: Puianu – Andr. Alecsandru, Derevlean, Mug. Florescu, Ed. Ciobanu, Bejenar (cpt.), Netbai, Iul. Serediuc, Stroe, G. Popovici, Rob. Ciobanu
Rezerve: Butnariu – Căinari, I. Stoian, Pintilei, Grosu, Mih. Nistor, Săhlean, Hopulele, Gafencu
Antrenor: Ovidiu Murariu

CSM Focșani: R. Niczuly – S. Săpunaru (cpt.), Perju, Ciopa, Al. Dumitru, Tobă, Andr. Mazilu, Tchassem, Rob. Enache, Al. Zaharia, Dănăilă
Rezerve: S. Preda – Mih. Negoiță, R. Ungurianu, Tamași, Dănilă, Gorovei, Toader, Mih. Stancu, Dr. Oprea
Antrenor: Călin Moldovan

Final de joc la Rădăuți, unde Bucovina Rădăuți nu reușește să întoarcă scorul din tur, 0-2, ba chiar e egalată în prelungiri și cu scorul de 1-1 în retur în faza finală accede CSM Focșani
♦După fluierul final, între jucători au avut loc mai multe îmbrânceli, un meleu, iar arbitrul i-a arătat direct cartonașul roșu și lui Iosif Netbai
♦Min 90+7 Mugurel Florescu pierde mingea la mijlocul terenului, trage din spate, iar arbitrul îi arată în două-trei secunde de două ori cartonașul galben, implicit pe cel roșu, pribabil și pentru injurii.
♦Min 90+5 1-1 Pe o fază de contraatac, Franck Tchassem primește în dreapta, pătrunde în careu, îl fentează pe Puianu în dreapta și înscrie din 6 metri lateral în poarta goală. Egalează pentru CSM Focșani și risipește emoțiile pentru ultimele secunde de joc
♦Min 23 1-0 Centrare din stânga, Iosif
Netbai reia din prima, cu stângul, din voleu, din centrul careului, lângă bara din stânga. Focșănenii încep să tremure pentru calificare

B2: METALUL BUZĂU (l1S2) – FC BACĂU (l2S1) 4-3 la lovituri de departajare, 2-1 după 90 și 120 de minute (0-1 în tur)

Stadion: Metalul (ex ”Cornel Negoescu”)(Buzău).
Arbitru: Ovidiu Robu (Chitila – Ilfov). Asistenți: Marian Carson (Constanţa) și Lucian Tănase (Piteşti). Rezervă: Ionuț Constantinescu (Galaţi). Observator arbitri: Marian Deaconu (Ploieşti). Delegat joc: Alexandru Muşoiu (Bucureşti).

Metalul Buzău: Ang. Dinu – Ed. Rusu, Makongo, Panaite, Andr. Radu, Șt. Moraru, Borțoneanu, Saim Tudor, Tudorică (cpt.), Val. Robu, Ad. Moldovan
Rezerve: C. Toader – Corniciuc, A. Manea, D. Mihai, M. Manea, Opaiț, P. Banu, Pelivan, Odoh Chika
Antrenor secund: Mircea Ștefan

FC Bacău: Cîmpianu – Șt. Pavel, Cimbru, D. Ganea, Coajă, I. Chirilă, Gab. Cârstean, D. Drugă (cpt.), Rob. Albu, Andr. Pavel, D. Burlacu
Rezerve: Chisăreanu – Luncașu, C. Popescu, Ct. Vraciu, Oasenegre, Ciumașu, M. Ursu, Gherasim, Bordeianu
Antrenor: Constantin Enache

Metalul Buzău se impune la loviturile de departajare cu scorul de 4-3 în fața celor de la FC Bacău și merge în finala cu CSM Focșani, adversară pe care a avut-o în Seria 2 în sezonul regular și în play-off
♦Au înscris de la punctul cu var pentru Metalul Buzău: Alin Manea, Paulian Banu, Andrei Radu și Marius Tudorică. A ratat Valentin Robu.
♦Au înscris de la punctul cu var pentru FC Bacău: Cătălin Vraciu, Abel Coajă și Andrei Pavel. Au ratat Cosmin Popescu și Vlăduț Cimbru.
♦2-1 final și după reprizele de prelungiri. Calificata în finală dintre Metalul Buzău și FC Bacău se decide după loviturile de departajare
Nu s-a mai înscris în repriza secundă, tabela arată tot 2-1, astfel că meciul intră în prelungiri
♦Min 38 2-1 Doar cinci minute a fost rezultatul egal. Valentin Robu, titularizat în acest meci, spre deosebire de cel din tur, reușește dubla
♦Min 31 1-1 Diego Burlacu egalează pentru băcăuani
♦Min 22 1-0
Valentin Robu punctează pentru buzoieni și egalează scorul în cele două manșe

B3: CS AFUMAȚI (l1S3) – SC POPEȘTI LEORDENI (l2S4) 3-1 (1-0 în tur)

Stadion: Comunal (Afumaţi – Ilfov).
Arbitru: Cătălin Buși (Râmnicu Vâlcea). Asistenți: Cristian Cosmescu (Râmnicu Vâlcea) și Roxana Ivanov (Giurgiu). Rezervă: Marius Daniel Bădoiu (Craiova). Observator arbitri: Gheorghe Mihalache (Buzău). Delegat joc: Roxana Berceanu (Bucureşti).

CS Afumați: Chioveanu – A. Lazăr, Al. Duțu, Al. I. Nicola, Cip. Stanciu, I. Zaina (cpt.), Iamandache, Vl. Tudorache, Beșleagă, Robicek, Gheoroae
Rezerve: Obretin – C. Tudose, Ghineț, M. Stancu, Al. Enache, Ciucur, S. Nica, Ed. Burlacu, I. Ionică
Antrenor: Vasile Neagu

SC Popești Leordeni: G. Păduraru – Boiangiu (cpt.), Burnaz, Catrina, Cernițchi, Al. Nic. Gheorghe, Leafu, I. Tudorache, Motroc, Purice, Al. D. Stoian
Rezerve: Andr. Voican – M. Abăluță, M. Geantă, M. Mihai, Neculăiță, Craiu, L. Tudor, Țangulea, Vlaicu
Antrenor: Andrei Cristea

Final de joc. CS Afumați câștigă și manșa retur, acum cu scorul de 3-1, și trece cu 4-1 la general de SC Popești Leordeni. Va întâlni în faza finală CS Dinamo București
♦Min 88 3-1 Ionuț Zaina marchează încă o dată, tot din penalty
♦Min 82 2-1 Marius Vlaicu înscrie pentru Popești
♦Min 66 2-0 Ionuț Zaina mărește diferența pe tabelă pentru Afumați dintr-un penalty
♦Min 45 1-0
Alexandru Iamandache înscrie chiar înainte de pauză, într-un moment psihologic excelent pentru echipa sa și demoralizator pentru adversari

B4: CS DINAMO BUCUREŞTI (l1S4) – DUNĂREA CĂLĂRAŞI (l2S3) 1-0 (3-1 în tur)

Stadion: Dinamo Central (Bucureşti).
Arbitru: Valentin Naidin (Turnu Măgurele). Asistenți: Mihăiță Necula și Viorel Dobre (ambii din Bucureşti). Rezervă: Mihai Laurențiu Ene (Bucureşti). Observator arbitri: Marian Dorobanţu (Buzău). Delegat joc: Camelia Nicolae (Bucureşti).

CS Dinamo: Fara – Uleia, Al. Burlacu (cpt.), D. Lung, Demici, Ciochină, Bg. Barbu, Zătreanu, D. Mihai, Delciu, P. Mihalache
Rezerve:
Antrenor: Mihai Dobre

Final în ”Ștefan cel Mare”! CS Dinamo câștigă și manșa retur cu Dunărea Călărași, doar 1-0 acasă în retur, spre deosebire de 3-1 în tur. Cu 4-1 la general, bucureștenii merg în faza finală, unde o vor întâlni pe CS Afumați
Min 35 1-0 Laurențiu Chiriță deviază în propria poartă la un șut al lui Alexandru Burlacu, iar CS Dinamo își simplifică și mai mult drumul către finala cu CS Afumați, cel mai probabil

B5: AFC CÂMPULUNG MUSCEL (l1S5) – VEDIŢA COLONEŞTI (l2S6) 2-1 după prelungiri, 1-1 după 90 de minute (0-0 în tur)

Stadion: Muscelul (Câmpulung Muscel – Argeş).
Arbitru: Andrei Baciu (Botoşani). Asistenți: Mihăiță Adrian Noroc (Botoşani) și Cosmin Cercel (Piatra Neamţ). Rezervă: Alexandru Nicolae Şuvar (Sibiu). Observator arbitri: Gheorghe Moise (Bucureşti). Delegat joc: Mircea Brînduşă (Călăraşi).

AFC Câmpulung Muscel: M. Voicu – Andr. Stelea, Gîsă, Stănici, Serafim – Șt. Coman, Ntamack – Jenaru, Șt. Ghiță (cpt.), L. Stancu – Ciaccio
Rezerve: D. Mihăescu – M. Ion, D. Popovici, P. Simon, Tjeck, Cacior, Rz. Lungu, Rob. Dumitrescu, Longher
Antrenor: Costin Lazăr

Vedița Colonești: Calotă – Cl. Zamfirescu, Sanda, I. Teodorescu, I. Oprescu, Chircioagă, Bessong, Turcin, Voinescu (cpt.), Izuogo, Rob. Ciobanu
Rezerve: I. Ștefan – Mălin, Mierlea, Al. Neacșu, M. Oprea, Al. Stoica, M. Filip, Ant. Stan
Antrenor: Mircea Stan

Final de joc la Câmpulung Muscel, unde echipa gazdă reușește să înscrie o dată în reprizele de prelungiri, câștigă cu 2-1 returul, după 0-0 în tur la Vedița Colonești, și se califică în faza finală a barajului de promovare în Liga 2, unde va da peste SCM Râmnicu Vâlcea
♦Min 104 2-1 Ciaccio Elvis înscrie pentru argeșeni
Partida retur se încheie la egalitate, scor 1-1, după 0-0 în tur, astfel că se intră în prelungiri
♦Min 90 Petre Simon ratează un penalty și șansa ca Muscelul să scape de prelungiri
♦Min 83 1-1 Petre Simon, adus din Liga 2 în iarnă, de la CSM Alexandria, egalează direct din lovitură liberă și e pe cale să trimită meciul în prelungiri
♦Min 48 0-1 Adelin Voinescu
înscrie rapid după pauză și oltenii sunt acum favoriți la calificarea în finala cu SCM Râmnicu Vâlcea

B6: SCM RÂMNICU VÂLCEA (l1S6) – OLIMPIC ZĂRNEŞTI (l2S5) 6-0 (1-0 în tur)

Stadion: 1 Mai – Municipal (Râmnicu Vâlcea – Vâlcea).
Arbitru: Claudiu Gaitin (Timişoara). Asistenți: Patrik Ștefan Sandu (Timişoara) și Zsolt Kopriva (Carei – Satu Mare). Rezervă: Adelin Pavel (Osica de Jos – Olt). Observator arbitri: Ion Olteanu (Bucureşti). Delegat joc: Silvia Boroneanț (Bucureşti).

SCM Râmnicu Vâlcea: Gherguș – Lăzărescu, Fl. Pîrvu (Simeanu 58′), C. Neagu (I. Olaru 64′), Seb. Ivan (Bîrzan 70′), Bărbuți, R. Georgescu, Ov. Popescu (cpt.)(Rob. Cruceru 64′), I. Lazăr, Bg. Geantă (Tilioiu 70′), Vl. Ionescu
Rezerve neutilizate: Dav. Dumitru – Diaconescu, Săraru, Orbișor
Antrenor: Gabriel Mangalagiu

Olimpic Zărnești: Al. Florescu – Cantauz, C-tin. Albu (Cip. Marcu 75′), Vasu, Gab. Dobre, Andr. Gavrilă, H. Ilie (cpt.), Grideanu (I. Șerban 57′), Mielușoiu (Sg. Mihai 65′), Al. Ilie, Bg. Marinescu
Rezerve neutilizate: Botiș – Hamciuc, Codreanu, Moroe, Mateoiu, Tăgârță

Antrenor: Mihai Stere

Final de joc în Zăvoi, unde SCM Râmnicu Vâlcea a făcut instrucție cu Olimpic Zărnești, mai ales după ce a rămas în superioritate numerică. 6-0 s-a terminat manșa retur, 7-0 la general. În finală va întâlni AFC Câmpulung Muscel, care a trecut abia după reprizele de prelungiri de Vedița Colonești
♦Min 78 6-0 Ionuț Simeanu ridică scorul la proporții de set de tenis de câmp. A marcat cu un șut din întoarcere, din mijlocul careului
♦Min 72 5-0 Radu Bîrzan șutează plasat de la 20 de metri și îl învinge din nou pe portar
♦Min 62 4-0 Sebastian Ivan marchează de la a doua bară, după ce, inițial, șutul său fusese blocat
♦Min 56 3-0 Acțiune șnur în careul oaspeților, Vlad Ionescu finalizează cu un șut plasat de la 12 metri

♦Min 51 2-0 Cosmin Neagu transformă lovitura liberă de la 18 metri și mărește diferența de scor pe tabelă
♦Min 50 Robert Vasu este eliminat pentru fault din postura de ultim apărător, asupra lui Ivan. Vasi îl înlocuise în primul 11 pe Vlad Berloiu, eliminat în manșa tur! Vâlcea joacă în superioritate numerică de acum
♦Min 28 1-0 Cosmin Neagu înscrie din 14 metri lateral stânga, după o acțiune prelungită de atac. A șutat la colțul lung, sus. Vâlcenii sunt și mai siguri de calificare la acest rezultat

B7: CSC GHIRODA ŞI GIARMATA VII (l1S7) – SSU POLITEHNICA TIMIȘOARA (l2S8) 0-1 (2-0 în tur)

Stadion: ”Emilian Pavel” (Ghiroda – Timiş).
Arbitru: Dragoș Nicolae Lunca (Cluj-Napoca). Asistenți: Raul Constantin Ghiciulescu (Lugoj) și Doru Claudiu Lucaciu (Cluj-Napoca). Rezervă: Leopold Herczeg (Băcia – Hunedoara). Observator arbitri: Zaharie Ciev (Timişoara). Delegat joc: Florin Oglindoiu (Drobeta Turnu Severin).

CSC Ghiroda și Giarmata Vii: Tud. Ciocan – Vasluian, Butnărașu, Stupu, Ad. I. Ilie – Jichici, Gab. Precup – Al. Popovici, Trandu, Mancaș (cpt.) – Buțu
Rezerve: Mosoarcă – Coroiu, Bulza, Miclău, Datcu, Hecsko, Dav. Pop, Ad. D. Popa, Cluci
Antrenor: Sorin Bălu

Poli Timișoara: Mikloș – Haloș, I. L. Rotariu, Bocșan (cpt.), R. Ciurel, Pamfile, D. Olariu, Marincu, Dav. Popa, Istratie, Curescu
Rezerve: Murariu – M. Oprea, Aur. Vlaicu, Pureca, Adamcsik, Prună, Sfichi, Cr. Bărbuț, Seb. Avramescu
Antrenor: Paul Codrea

Poli Timișoara nu reușește să înscrie încă un gol pentru a trimite meciul în prelungiri, se impune doar cu scorul de 1-0 în deplasarea de la Ghiroda și ratează promovarea. În finală merge CSC Ghiroda și Giarmata Vii, care va întâlni FC Bihor Oradea, abia calificată după prelungiri, acasă, în fața Filiașiului
♦Min 77
Portarul Ciocan e scos cu targa după ce un coechipier s-a ciocnit de el
♦Min 60 David Popa execută execrabil, pe lângă poartă. Rămâne doar 1-0 pentru Poli
♦Min 59
Butnărașu îl faultează pe Curescu în careu. Poli poate egala la general
♦Min 55
Istratie, din marginea careului, trimite puțin peste poartă
♦Min 39 0-1 Contraatac Poli, după ce a dominat toată prima repriză. Bogdan Istratie are o cursă pe dreapta, pătrunde în careu și trimite la colțul lung, la firul ierbii
♦Min 16
Iosif Rotariu trage de la 23 de metri ușor lateral dreapta, puțin pe lângă colțul lung din dreapta portarului

B8: FC BIHOR ORADEA (l1S8) – ACSO FILIAŞI (lsS7) 1-0 după prelungiri, 0-0 după 90 de minute (1-1 în tur)

Stadion: ”Iuliu Bodola” (Oradea – Bihor).
Arbitru: George Cătălin Roman (Timişoara). Asistenți: Casian Băla (Arad) și Biro Tamas Kopriva (Carei – Satu Mare). Rezervă: Cristian Codrea (Baia Mare). Observator arbitri: Mircea Ciglenean (Cluj-Napoca). Delegat joc: Cătălin Pascanu (Cugir).

FC Bihor Oradea: Pînzariu – C. Jurj, Preklet, Băican, Al. Stoian – Chitaş, Ric. Farcaş (cpt.), Andr. Moga – Sg. Ciocan, Sg. Jurj, Gîdea
Rezerve: Bob – Gagyi, Gal, Hosu, Ioviţă, Gunie, Tincău, Vînău, Bg. Vasile
Antrenor: Florin Farcaş

ACSO Filiaşi: Găgeatu – Armăşelu, M. Florea, Vîlcică, Ed. Dina, Stăiculescu – Mituleţu, Rogoveanu (cpt.), Rob. Petre – Scuturoiu, Cioablă
Rezerve: Afrim – C. Dobre, Foresti, S. Popa, Duriţă, Rob. Oprea, Al. Vulpe, C. Calu, Guţă
Antrenor: Victor Naicu

Final de prelungiri la Oradea, în care FC Bihor a reușit să înscrie o dată, suficient pentru a câștiga cu 1-0 returul, după 1-1 în tur, la Filiași, și a obține calificarea în finala barajului de promovare în Liga 2 cu CSC Ghiroda și Giarmata Vii
♦Min 111 1-0 Centrare din stânga pe bara a doua, Nicolae Gunie, nemarcat în careul mic, pune capul din 3-4 metri și dă la colțul scurt, printre brațele portarului. Bihorul dă lovitura în prelungiri. Spectatorii, câteva mii, scandează: ”Bihorul, Bihorul!”
0-0 în manșa retur, la Oradea, după 1-1 la Filiași, astfel că meciul intră în prelungiri

B9: GLORIA BISTRIŢA NĂSĂUD (l1S9) – CSM SIGHETU MARMAŢIEI (l2S10) 5-3 la lovituri de departajare, 1-1 după 90 și 120 de minute (0-0 în tur)

Stadion: ”Jean Pădureanu” (Bistriţa – Bistriţa Năsăud).
Arbitru: Eduard Ioniță (Tulcea). Asistenți: Florian Alexandru Vişan (Galaţi) și Florin Iftode (Târgu Bujor – Galaţi). Rezervă: Florin Adrian Sava (Vânători – Galaţi). Observator arbitri: Robert Dumitru (Sfântu Gheorghe). Delegat joc: Tiberiu Gabor (Reghin).

Gloria Bistrița Năsăud: Mociu – Uțiu, R. Bălan (cpt.), L. Popa, Gallo – Dat, Țegle, Vl. Mihalcea – Vas. Mihai, Banyoi, Davordzie
Rezerve: Bg. Moga – P. Chiorean, Fl. Bălan, Seb. Itu, Râpan, Sucitu, Em. Zaharia, Hasnăș, Amasihohu
Antrenor: Adrian Falub

CSM Sighetu Marmației: Berințan – Pedro, Anchidin, Pape Ndiaye, Tomșa, Abdullah, D. Andreas, Șofroni, Al. Iul. Zaharia, Theo Yolou, Mitruscsak (cpt.)
Rezerve: Oneț – D. Matiș, Buciuman, Bor, Rostaș, Szecui, Alb. Brașoveanu, Fl. Simion, I. Negruț
Antrenor: George Zima

Gloria Bistrița Năsăud se impune la loviturile de departajare cu scorul de 5-3, eliminând, astfel, cu greu, CSM Sighetu Marmației, după ce în tur a fost 0-0 și în retur a fost 1-1 după 90 și 120 de minute. În finală, echipa lui Adrian Falub întâlnește Unirea Ungheni, adversara sa din Seria 9, din sezonul regular și play-off.
♦Au înscris de la punctul cu var pentru Gloria Bistrița Năsăud: Vlad Mihalcea, Vasile Mihai, Paul Chiorean, Valerio Gallo și Carl Davordzie.
♦Au înscris de la punctul cu var pentru CSM Sighetu Marmației: Deivid Andreas, Alberto Brașoveanu și Florin Simion. A ratat Pedro Paul.
Final de prelungiri. Se vor executa lovituri de departajare la Bistrița, după 1-1 pe tabelă rămas neclintit în prelungiri
♦Min 120
Simion îl faultează pe Mihalcea la 20 metri lateral dreapta, Vasile își făcea pașii să execute, dar arbitrul a fluierat să discute cu jucătorii aflați în careu. Trage Vasile și înscrie, însă golul nu e validat
♦Min 113
Respingere greșită a defensivei Sighetului, mingea ajunge la Vasile Mihai, care trage din 16 metri, din cădere, foarte puțin pe lângă bara din dreapta
♦Min 112
Acțiune prelungită de atac, Gallo centrează din dreapta, Amasihohu reia cu capul din 6 metri peste poartă
♦Min 100 Gheorghe Șofroni primește al doilea cartonaș galben și este eliminat. Sighetu joacă în inferioritate numerică. Eliminarea a venit după o fază penibilă. A șutat în minge după ce a ieșit în aut, balonul a venit înapoi în teren din reclame și a dat cu pumnul în ea
1-1 după 90 de minute. Meciul de la Bistrița intră în prelungiri
Tribunele sunt aproape pline, chiar dacă a plouat în majoritatea timpului
♦Min 90+5
Lovitură liberă din lateral dreapta, Mihalcea paseaza în spate pentru Vasile, care trage de la 25 de metri. Mingea e deviată de un fundaș și trece foarte puțin pe lângă bara din stânga
♦Min 90+4
Din cornerul rezultat pe respingere, Chiorean trage de la 20 metri pe centru, Berințan respinge în lateral, cu emoții
♦Min 90+3
Ocazie mare pentru Gloria. Mihalcea recuperează o minge la centru, pasează în adâncime pentru Carl Davodzie, acesta intră în careu, e singur cu portarul, dar Berințan apără
♦Min 78 1-1 Corner de pe dreapta, respinge fundașul central al Sighetului, Pape Ndiaye, trage Vasile Mihai de la 20 de metri, iar Luca Popa pune latul din 6 metri și o bagă în poartă pentru egalare. Șutul lui ”Ciubuc” Mihai era pe lângă poartă
♦Min 62 0-1 Daniel Anchidin deschide scorul pentru Sighet cu o lovitură de cap, după o centrare din corner. E haos la Bistrița la acest rezultat

B10: SCM ZALĂU (l1S10) – UNIREA UNGHENI (l2S9) 1-1 (0-3 în tur)

Stadion: Municipal (Zalău – Sălaj).
Arbitru: Mircea Ardelean (Arad). Asistenți: Sebastian Păduraru (Gura Humorului) și Marius Bărbulescu (Bucureşti). Rezervă: Silviu Nicolae Iftode (Fălticeni). Observator arbitri: Mihai Florin Marcu (Oradea). Delegat joc: Cristian China (Baia Mare).

SCM Zalău: Poptean – Ct. Stoica, Zimța, Cherecheș, R. Cristea, Negrean, Uzelac, Kun, Nikolic, Meșter, Sg. Pop (cpt.)
Rezerve: Bg. Miron – Pătraș, Bora, Bobaru, Molnar, Fl. Pop, Culda, Mare, Fărcășan
Antrenor: Cristian Lupuț

Unirea Ungheni: P. Ganea – P. Coza, A. Sam. Popa, Mih. Savin, D. Tudoran, I. Bârstan, Ov. Horșia, Piper, Amacio Fortes, Ist. Fulop, Astafei (cpt.)
Rezerve: M. Lupu – Vasiu, R. Trif, R. Balint, Bodor, Rz. Bârstan, T. Becze, Suslak, Ndiesse
Antrenor: Florentin Petre

Final de joc la Zalău, unde SCM Zalău un reușește o revenire pe tabelă, după acel 0-3 din tur, meciul se încheie 1-1 și în faza finală merge Unirea Ungheni cu 4-1 la general în fața liderului din Seria 10
Min 60 Ovidiu Horjea primește al doilea cartonaş galben în acest meci, este eliminat și își lasă echipa, Unirea Ungheni, în inferioritate numerică în ultima jumătate de oră
Min 55 1-1 Sergiu Pop egalează dintr-o lovitură de pedeapsă. Momentan, e doar gol de onoare pentru sălăjeni
Min 23 0-1 Bogdan Piper înscrie pentru Unirea și calificare este și mai sigură pentru echipa din Ungheni

Meciurile tur din faza finală a barajului de promovare în Liga 2

Învingătoarele din dubla manșă a fazei semifinale a barajului de promovare în Liga 2 acced în faza finală, care are loc în data de 1 iunie, turul, respectiv 5 iunie, returul. Ordinea jocurilor, cine vor fi mai întâi echipele gazdă, va fi stabilită de FRF prin tragere la sorți.

• F1: Învingătoarea B1 (Bucovina Rădăuţi / CSM Focşani) – Învingătoarea B2 (Metalul Buzău / FC Bacău)
  • F2: Învingătoarea B3 (CS Afumați / SC Popești Leordeni) – Învingătoarea B4 (CS Dinamo Bucureşti / Dunărea Călăraşi)
  • F3: Învingătoarea B5 (AFC Câmpulung Muscel / Vediţa Coloneşti) – Învingătoarea B6 (SCM Râmnicu Vâlcea / Olimpic Zărneşti)
  • F4: Învingătoarea B7 (CSC Ghiroda şi Giarmata Vii / SSU Politehnica Timișoara) – Învingătoarea B8 (FC Bihor Oradea / ACSO Filiaşi)
  • F5: Învingătoarea B9 (Gloria Bistriţa Năsăud / CSM Sighetu Marmaţiei) – Învingătoarea B10 (SCM Zalău / Unirea Ungheni)