Lot subțire, puncte pe măsură

Marius ANGHEL, Mircea OGLINDOIU 21 Jan. 2015, 10:56 Liga 3

Revenită, după patru ani, în Liga a III-a, Minerul Mehedinți a utilizat 21 de jucători pe parcursul turului din actualul sezon.

Fundașul severinean Claudiu Iordache a fost singurul integralist, cu 1080 de minute, iar în toate cele 12 etape ale turului au mai evoluat gorjenii Alexandru Petrache (1075 minute) și Alexandru Ștefan (1022 minute). Aceștia au fost urmați de jucătorul adus în vară de la Știința Turceni, Radu Lupu, care a ratat doar ultima rundă. De altfel, cei trei gorjeni au fost și singurii jucători ai Minerului care nu sunt originari din Mehedinți.

La polul opus, o singură etapă a jucat severineanul Claudiu Ghighilicea, care, ulterior, a primit o decizie prin care a fost înștiințat că are interdicție, până la finele turului, să mai intre pe stadion, după ce, la meciul de baraj pentru promovare, pe care Minerul îl disputate la Slatina cu Gilortul Târgu Cărbunești, fusese amendat, în calitate de spectator, de jandarmerie pentru că pătrunsese în tribune cu o doză de bere!

Au marcat doar în patru meciuri

Deși a bifat doar 630 de minute, antrenorul-jucător Cristian Boboescu a fost principalul marcator al echipei, cu trei goluri, ceilalți doi marcatori fiind mijlocașul Costinel Stanciu (2) și Mario Porcescu (1). Așadar, doar șase goluri în 12 etape pentru Minerul, care n-a reușit să marcheze în 75 la sută din jocuri.

Astfel, nou-promovata a suferit în atac cu Național Sebiș (0-0), CS Filiași (0-0), Millenium Giarmata (0-1), Vulturii Lugoj (0-1), UTA Arad (0-3), Știința Turceni (0-2), CS Ineu (0-2) și Becicherecu Mic (0-4), jocuri care au adus două puncte pentru Minerul. În runda inaugurală, mehedințenii trecuseră cu 2-0 de ACSVM Craiova, după care au fost învinși în deplasarea de la Pandurii II Târgi Jiu (1-2).

Echipa de la Dunăre a mai marcat cu Minerul Motru (2-1), în etapa a VIII-a, când a bifat a doua victorie a turului, și în ultima rundă, când a fost învinsă pe propriul teren de FC Hunedoara (1-2). Per total, au fost opt puncte, dintre care doar unul adus din deplasare, de la Filiași, în runda a IV-a.

Lotul din tur: Adrian Nedelcea (720 minute / 8 jocuri / 0 goluri), Vasile Lascu (360 / 4 / 0) – Claudiu Iordache (1080 / 12), Alexandru Petrache (1075 /12), Alexandru Marinaș (748 / 9), Bogdan Merluță (557 / 9), Eduard Ilinca ( 414 / 7 ) – Alexandru Ștefan (1022 / 12), Costinel Stanciu (896 / 10 / 2), Radu Lupu (859 / 11), Laurențiu Prundeanu (604 / 8), Florin Drăcea (360 / 4), Dan Dragotesu (321 / 4), Marius Cioabă (135 / 2), Cristian Aldea (118 / 4), Claudiu Ghighilicea (90 / 1) – Ionuț Manda (829 / 11), Cristian Boboescu  (630 /10 / 3), Mario Porcescu (629 / 7 / 1), Andrei Enea (224 / 3) și Sergiu Țuncu (151 / 3)

Linia de clasament: 10. Minerul Mehedinți    12    2    2    8    6-18    8