”Grădinița” din Liga 3. Echipa cu cea mai mică medie de vârstă din campionat, parte din Seria 2. Cei mai tineri jucători au 15 ani

Andrei PASCU 03 Sep. 2025, 16:56 Liga 3
”Grădinița” din Liga 3. Echipa cu cea mai mică medie de vârstă din campionat, parte din Seria 2. Cei mai tineri jucători au 15 ani

Liga 3 abia a început, iar multe dintre echipele care nu își permit să plătească salarii mari, având bugete limitate, preferă să mizeze pe jucători tineri. Asta se întâmplă și la CSM Râmnicu Sărat, care are cea mai mică medie de vârstă din campionat!

Echipa din Râmnicu Sărat are o medie de 18 ani la nivelul vestiarului!

CSM Râmnicu Sărat, echipa cu cea mai mică medie de vârstă din Liga 3

Problemele financiare identificate la CSM Râmnicu Sărat încă din iarnă persistă, motiv pentru putea să se retragă chiar din Liga 3! Exista posibilitatea ca formația pregătită de antrenorul Marius Tîrîlă să anunțe că nu va participa în ediția care a debutat recent, 2025-2026.

S-au cautat sponsori în vară, oameni care să vină să finanțeze pe cât posibil CSM Râmnicu Sărat, și se pare că s-a găsit înțelegere, dar și o variantă pentru ca echipa să reușească să meargă mai departe.

CSM Râmnicu Sărat a luat o decizie drastică în iarnă, pe care a anunțat-o după prima etapă disputată în 2025 în divizia a treia. Clasată pe locul 6 în serie la acea vreme, echipa din Râmnicu Sărat a hotărât să schimbe masiv lotul și să aducă doar fotbaliști tineri, din cadrul centrului propriu de copii și juniori sau elevi de la Liceul Teoretic Ștefan cel Mare din localitate.

Problemele clubului din Râmnicu Sărat, semnalate de luni bune

Precizările au fost făcute la acel moment, la începutul lunii martie 2025 mai exact, chiar de antrenorul Marius Tîrîlă, care a accentuat ideea că, astfel, se va pregăti sezonul următor de Liga 3, 2025-2026. Media de vârstă era și este de numai 18 ani și jumătate.

Acum, în ediția 2025-2026 de Liga 3, CSM Râmnicu Sărat are cea mai mică medie de vârstă din divizie, de numai 18 ani, după cum a transmis formația din divizia a treia pe pagina de Facebook.

Parte din Seria 2 din Liga 3, CSM Râmnicu Sărat a început întrecerea cu o înfrângere, în prima rundă cedând cu 2-3 pe terenul celor de la Sporting Liești.

CSM Râmnicu Sărat aliniază cel mai tânăr lot din toate cele cele de echipe ale Ligii a III-a.

Primul 11 în jocul de debut (n.r. – cu Sporting Liești, din etapa 1 din Liga 3):

Costin Răpeanu (21 ani)
Andrei Lopată (18 ani)
Claudiu Ionescu (22 ani)
Silvian Calotă (21 ani)
Alessio Mocanu (17 ani)
Matteo Tănăsele (19 ani)
Iulian Marin (18 ani)Â
Andrei Ignat (22 ani)
Mădălin Socol (22 ani)
Florin Buda (18 ani)
Dănuț Batrînu (19 ani)

Medie de vârstă titulari: 19 ani.
Medie de vârstă rezerve: 17 ani.
Media de vârstă a lotului: 18 ani.

Rezerve (utilizate și neutilizate):
Andrei Soare (16 ani)
Radu Matache (16 ani)
Mihăiță Lupu (18 ani)
Mihăiță Trandafir (19 ani)
Nicolae Iordache (18 ani)
Mario Micu (20 ani)
Răzvan Moise (17 ani)
Iasmin Puiu (19 ani)
Andrei Minea (15 ani)
Alex Simion (15 ani)

Ei sunt cei care în fiecare final de săptămână vă așteaptă alături, pe stadion , acolo unde, promit să crească prin susținerea dumneavoastră și a întregii comunități!

Hai, OLIMPIA! Hai, CSM!”, a transmis clubul din Liga 3 pe pagina de Facebook.

În runda a 2-a din Liga 3, în Seria 2, CSM Râmnicu Sărat va primi vizita celor de la Unirea Braniștea.

Foto: CSM Râmnicu Sărat

Andrei PASCU 03 Sep. 2025, 16:56 Liga 3
Pe aceeași temă