Dunărea Călărași, succes de răsunet într-un amical cu Farul. Echipa din Liga 3 a făcut spectacol după pauză

Andrei PASCU 20 Mar. 2024, 15:41 Liga 3

Dunărea Călăraşi, una din echipele văzute cu șanse importante de promovare din Liga 3 în Liga 2 în acest sezon, din cele 10 serii, a reușit o victorie importantă, de moral, într-un amical contra campioanei României, Farul Constanța.

Clasată pe locul 2 în Seria 3 din Liga 3, Dunărea Călărași a primit vizita formației pregătite de Gheorghe Hagi, marți, 19 martie, și a învins-o cu scorul de 4-3.

Dunărea Călărași, victorie cu Farul într-un amical

Farul (locul 5 în play-off-ul SuperLigii României) nu a trimis pe teren cel mai bun prim 11, iar echipa din divizia a treia a reușit să își treacă în cont un succes foarte important, care îi dă încredere în ceea ce privește cursa de promovare din Liga 3 în Liga 2.

A fost o primă repriză fără goluri, terminată cu scor alb, dar în partea secundă au fost consemnate șapte goluri, pe un stadion pe care s-a jucat cu un număr destul de mic de suporteri, dacă ținem cont că la Călărași a ajuns campioana României.

Dunărea Călărași a marcat pentru 1-0 imediat după pauză, la două minute de la reluare, când echipa din Liga 3 a profitat de apărarea mult prea relaxată a Farului, care a comis un lanț de greșeli. Răzvan Vîlea a fost cel care a deschis scorul, în urma unu șut superb cu stângul, de la aproximativ 16 metri, aproape de vinclul oaspeților.

Cu 4-1 a condus Dunărea Călărași campioana Farul

S-a făcut apoi 1-1, Farul marcând prin Amine Benchaib, în minutul 57, dar ulterior Dunărea Călărași a punctat de trei ori la rând. S-a făcut 2-1 în urma golului semnat de Bogdan Vișan, care a marcat în urma unui corner, beneficiind de apărarea inexactă a fundașilor Farului, iar după câteva minute a venit autogolul lui Ionuț Vînă, din minutul 68.

Ultimul gol al Dunării Călărași a fost reușit de Robert Băceanu, de la 11 metri, în minutul 78, după un henț în careu comis de un jucător de la Farul.

Pentru formația pregătită de Gică Hagi au marcat pe final Costin Leonte, minutul 90, și Rivaldinho, minutul 90+3, iar astfel Dunărea Călărași a reușit să se impună cu 4-3.

”(…)  într-o partidă de verificare disputată pe stadionul Ion Comșa din Călărași, Farul Constanța a întâlnit echipa locală Dunărea, clasată pe locul 2 în Seria a 3-a din Liga a III-a, care are ca obiectiv promovarea în eșalonul secund.

A fost un bun prilej pentru conducerea tehnică a marinarilor de a oferi noi șanse tinerilor din cadrul Academiei Hagi, în lotul deplasat la Călărași regăsindu-se cinci jucători născuți în 2006 (Codreanu, Băsceanu, Leonte, I.Croitoru, Gică) și doi născuți în 2005 (Banu și Ștefănescu).

Gazdele s-au impus la final cu 4-3, după un meci spectaculos, în care toate golurile au fost marcate în repriza secundă.

De menționat că Farul are în această perioadă nu mai puțin de 15 jucători convocați la loturile naționale: Louis Munteanu, Constantin Grameni și Gabriel Dănuleasa (U21), Ionuț Cojocaru (U20), Vlad Răfăilă și Rafael Munteanu (U19), Ionuț Cercel și David Păcuraru (U18), John Dumitra, Iustin Doicaru, Alexandru Stoian și Eric Somandru (U17)”, a transmis Farul.

• Primul 11 al Dunării Călărași: Costache – Drăghici, Vișan, Manole, Primaru, Coman, Cîrstocea, A. Valentin (cpt.), Vîlea, Chiriță, Toma.
  • Farul: Mușat – Grosu (Dussaut 46’), M. Popescu (Gică 46’, Leonte 86’), Gustavo (Boli 46’), Ganea (Croitoru 46’, Ștefănescu 86’) – Banu (Băsceanu 46’), N. Popescu (Queiros 46’), Casap (cpt.) (Vînă 46’) – Codreanu (Benchaib 46’), Andronache (Rivaldinho 46’), Budescu (Deaconu 46’).

Dunărea Călărași, locul 2 în Seria 3 a Ligii 3

Dunărea Călăraşi are un sezon promițător în Liga 3, în Seria 3, unde se află pe locul 2, cu 38 de puncte, la patru puncte de liderul CS Afumați. Are 12 victorii, două egaluri și trei eșecuri în 17 meciuri, fiind cu cinci puncte peste locul 3, Agricola Borcea.

Dunărea Călărași a debutat în 2024, în etapa a 16-a, contra Agricola Borcea, în fața căreia a cedat cu 0-3. Apoi, în runda trecută, a învins cu 5-1 Recolta Gheorghe Doja în deplasare.