CSM Reșița se îndreaptă cu pași repezi către Liga 2, Pandurii e inclusiv sub Deva și Lupac în Seria a 7-a a Ligii 3. Programul play-off-ului și play-out-ului

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 27 Mar. 2022, 02:15 Liga 3
CSM Reșița se îndreaptă cu pași repezi către Liga 2, Pandurii e inclusiv sub Deva și Lupac în Seria a 7-a a Ligii 3. Programul play-off-ului și play-out-ului

Sezonul regular al Ligii 3, ediția 2021-2022, s-a încheiat în acest weekend, odată cu disputatea meciurilor din etapa a 18-a. Primele patru clasate merg în play-off și vor lupta pentru a ajunge la barajele de promovare, iar echipele situate pe pozițiile 5-10 merg în play-out, unde au ca obiectiv evitarea retrogradării.

  • Locul ocupat de fiecare echipă în clasamentul final al sezonului regular a dat ordinea la stabilirea meciurilor pentru play-off, respectiv play-out. Locul 1 în sezonul regular este poziția 1 în play-off, respectiv locul 5 în sezonul regular este poziția 1 în play-out, ș.a.m.d.
  • Play-off-ul se va juca în format tur-retur-tur, cu un total de 9 etape, în timp ce play-out-ul se va disputa în format tur-retur, totalizând 10 etape.

Echipele intră în noua fază a campionatului cu punctele obținute în sezonul regular.

CSM Reșița, una dintre cele trei echipe neînvinse în acest sezon de Liga 3, alături de Progresul Spartac și CS Hunedoara

Din Seria 7, în play-off s-au calificat echipele: CSM Reșița, CSM Deva, Voinţa Lupac și Pandurii Târgu Jiu.

Acestea vor juca un total de nouă meciuri fiecare. După încheierea Fazei a II-a a campionatului se trece la ultima parte a sezonului. În Faza a III-a vor participa doar primele două clasate din play-off. În manșa semifinală a barajului de promovare, locul 1 din Seria 7 întâlnește în dublă manșă locul 2 din Seria 8, respectiv locul 2 din Seria 7 întâlnește locul 1 din Seria 8. Învingătoarele vor juca una împotriva alteia, tot în dublă manșă, pentru a se stabili promovata în Liga 2.

  • Baraje semifinale au loc în zilele de 25, respectiv 28 mai 2022. Baraje finale au loc în zilele de 4, respectiv 8 iunie 2022.

Nou-promovata Viitorul Şimian a sperat până aproape de final de accederea în play-off

În play-out Seriei a 7-a au ajuns echipele: Viitorul Şimian, CSM Jiul Petroşani, Progresul Ezeriş, Gilortul Târgu Cărbuneşti, Viitorul Pandurii Târgu Jiu 2 și Aurul Brad.

Acestea vor disputa un total de zece meciuri fiecare. La finalul play-out-ului, ultimele două clasare retrogradează direct în Liga 4, însă poate pica și echipa situată pe locul 4, dacă are cea mai slabă linie de clasament din toate cele zece serii.

Clasament Seria 7 Liga 3, echipe play-off:

1. CSM Reșița 18 16 2 0 61-8 50 puncte
2. CSM Deva 18 13 1 4 37-15 40
3. Voinţa Lupac 18 9 5 4 35-24 32
4. Pandurii Târgu Jiu 18 7 9 2 31-14 30

Program meciuri play-off Seria 7 Liga 3:

Etapa 1 – 2 aprilie

CSM Reșița – Pandurii Târgu Jiu
CSM Deva – Voința Lupac

Etapa 2 – 9 aprilie

Pandurii Târgu Jiu – Voința Lupac
CSM Reșița – CSM Deva

Etapa 3 – 16 aprilie

CSM Deva – Pandurii Târgu Jiu
Voința Lupac – CSM Reșița

Etapa 4 – 22 aprilie

Pandurii Târgu Jiu – CSM Reșița
Voința Lupac – CSM Deva

Etapa 5 – 30 aprilie

Voința Lupac – Pandurii Târgu Jiu
CSM Deva – CSM Reșița

Etapa 6 – 4 mai

Pandurii Târgu Jiu – CSM Deva
CSM Reșița – Voința Lupac

Etapa 7 – 7 mai

CSM Reșița – Pandurii Târgu Jiu
CSM Deva – Voința Lupac

Etapa 8 – 14 mai

Pandurii Târgu Jiu – Voința Lupac
CSM Reșița – CSM Deva

Etapa 9 – 21 mai

CSM Deva – Pandurii Târgu Jiu
Voința Lupac – CSM Reșița

Clasament Seria 7 Liga 3, echipe play-out:

5. (1) Viitorul Şimian 18 6 6 6 32-33 24 puncte
6. (2) CSM Jiul Petroşani 18 6 5 7 19-19 23
7. (3) Progresul Ezeriş 18 4 4 10 15-45 16
8. (4) Gilortul Târgu Cărbuneşti 18 4 3 11 22-41 15
9. (5) Viitorul Pandurii Târgu Jiu 2 18 3 4 11 13-41 13
10. (6) Aurul Brad 18 1 3 14 13-38 6

Program meciuri play-out Seria 7 Liga 3:

Etapa 1 – 2 aprilie

Viitorul Şimian – Aurul Brad
CSM Jiul Petroşani – Viitorul Pandurii Târgu Jiu 2
Progresul Ezeriş – Gilortul Târgu Cărbuneşti

Etapa 2 – 9 aprilie

Aurul Brad – Gilortul Târgu Cărbuneşti
Viitorul Pandurii Târgu Jiu 2 – Progresul Ezeriş
Viitorul Şimian – CSM Jiul Petroşani

Etapa 3 – 16 aprilie

CSM Jiul Petroşani – Aurul Brad
Progresul Ezeriş – Viitorul Şimian
Gilortul Târgu Cărbuneşti – Viitorul Pandurii Târgu Jiu 2

Etapa 4 – 22 aprilie

Aurul Brad – Viitorul Pandurii Târgu Jiu 2
Viitorul Şimian – Gilortul Târgu Cărbuneşti
CSM Jiul Petroşani – Progresul Ezeriş

Etapa 5 – 30 aprilie

Progresul Ezeriş – Aurul Brad
Gilortul Târgu Cărbuneşti – CSM Jiul Petroşani
Viitorul Pandurii Târgu Jiu 2 – Viitorul Şimian

Etapa 6 – 4 mai

Aurul Brad – Viitorul Şimian
Viitorul Pandurii Târgu Jiu 2 – CSM Jiul Petroşani
Gilortul Târgu Cărbuneşti – Progresul Ezeriş

Etapa 7 – 7 mai

Gilortul Târgu Cărbuneşti – Aurul Brad
Progresul Ezeriş – Viitorul Pandurii Târgu Jiu 2
CSM Jiul Petroşani – Viitorul Şimian

Etapa 8 – 14 mai

Aurul Brad – CSM Jiul Petroşani
Viitorul Şimian – Progresul Ezeriş
Viitorul Pandurii Târgu Jiu 2 – Gilortul Târgu Cărbuneşti

Etapa 9 – 21 mai

Viitorul Pandurii Târgu Jiu 2 – Aurul Brad
Gilortul Târgu Cărbuneşti – Viitorul Şimian
Progresul Ezeriş – CSM Jiul Petroşani

Etapa 10 – 28 mai

Aurul Brad – Progresul Ezeriş
CSM Jiul Petroşani – Gilortul Târgu Cărbuneşti
Viitorul Şimian – Viitorul Pandurii Târgu Jiu 2

 

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 27 Mar. 2022, 02:15 Liga 3
Pe aceeași temă