Ceahlăul și-a anunțat prima achiziție din această vară: un jucător care a mai evoluat pentru clubul atât în Liga 3, cât și în Liga 2

Marius ANGHEL 27 Jun. 2025, 18:34 Liga 3
Ceahlăul și-a anunțat prima achiziție din această vară: un jucător care a mai evoluat pentru clubul atât în Liga 3, cât și în Liga 2

Prima achiziție a clubului Ceahlăul Piatra Neamț pentru noua ediție a Ligii 2, 2025/26, este un jucător care în 2025 a evoluat în Liga 3, la Gloria Ultra.

Este vorba despre Alexandru Anton, care revine, cu această ocazie, la clubul din județul Neamț.

Altfel, trupa condusă de italianul Marco Veronese și-a stabilit încă un adversar în meciurile amicale din această vară.

Alexandru Anton se întoarce la Ceahlăul după un an

Alexandru Anton este originar chiar din Piatra Neamț, are 21 de ani, joacă pe postul de extremă dreaptă și revine la Ceahlăul, pentru care a mai evoluat în trecut, atât în Liga 3, de unde a reușit promovarea alături de nemțeni, cât și în Liga 2, în primul sezon de după promovare.

În sezonul recent încheiat, Anton a fost legitimat la nou-promovata în Liga 2 Metalul Buzău, la care nu a apucat să joace în prima parte a campionatului, iar în iarnă a trecut la Gloria Ultra, în Liga 3, de care s-a despărțit acum.

Pentru Ceahlăul, Anton a evoluat în partea a doua a sezonului 2022/23, de Liga 3, în care nemțenii au promovat în Liga 2, el contribuind cu 4 goluri în 15 meciuri bifate. În sezonul 2023/24 de ligă secundă, mijlocașul a bifat 14 meciuri. Atunci a fost împrumutat de Poli Iași la trupa din Piatra Neamț. Pentru ieșeni, Anton a jucat în Liga 2 în 8 meciuri în acea ediție în care trupa lui Leo Grozavu reușea promovarea în prima ligă.

”Alex Anton se întoarce la CSM Ceahlăul
Alexandru Anton, mijlocaș lateral, a ajuns la un acord cu CSM Ceahlăul și urmează a juca la formația noastră în sezonul 2025-2026. Anton are 21 de ani, iar în primăvara anului 2023 a fost om de bază pentru CSM Ceahlăul în lupta pentru promovarea în Liga 2. Mijlocașul a marcat mai multe goluri în sezonul respectiv, dar cel mai important rămâne cel de 1-0 din finala cu Foresta Suceava.
Format că junior la Piatra Neamț, Alex Anton a mai jucat în carieră la Politehnica Iași (Liga 2), Metalul Buzău (Liga 2) și Gloria Ultra Dorohoi (Liga 3). Fotbalistul mai avea contract cu gruparea botoșăneană până în 2026, dar cu o clauză de a putea pleca fără probleme în cazul unei oferte de la o echipă de nivel superior”, a transmis Ceahlăul.

Amical cu Bucovina Rădăuți înainte de startul noului sezon de Liga 2

Altfel, clubul din Piatra Neamț și-a mai stabilit un adversar în amicalele din această vară, urmând să mai caute încă unul pentru data rămasă liberă.

Trupa antrenată de Marco Veronese a ajuns la un acord, pentru a disputa un joc test, și cu Bucovina Rădăuți, acesta urmând a fi ultimul amical înainte de începerea noului sezon de Liga 2.

”S-a stabilit ultimul adversar din amicale
CSM Ceahlăul Piatra Neamț are deja cinci meciuri amicale programate înainte de startul noului sezon competițional. Așa cum se știe, primul meci în Liga 2 2025-2026 va fi pe 2 august, cel mai probabil, așa că s-a stabilit adversarul pe care galben-negrii îl vor înfrunta cu o săptămână înainte.
Pe 26 iulie, CSM Ceahlăul se va testa într-un meci cu Bucovina Rădăuți. Dacă primul duel al echipei noastre în campionat va fi acasă, atunci jocul cu sucevenii va fi la Piatra Neamț. În caz contrar, partida va avea loc în fieful rivalilor.
Așadar, programul jocurilor de pregătire pentru CSM Ceahlăul în această vară este următorul:
– la Oțelul Galați (Liga 1, 2 iulie)
– la Politehnica Iași (Liga 2, 5 iulie)
– acasă cu FC Bacău (Liga 2, 9 iulie)
– dată liberă 12 iulie
– acasă cu Sepsi Sfântu Gheorghe (Liga 2, 19 iulie)
– cu Bucovina Rădăuți (Liga 3, 26 iulie).”, a comunicat Ceahlăul.

Foto: ACSM Ceahlăul Piatra Neamț

Marius ANGHEL 27 Jun. 2025, 18:34 Liga 3
Pe aceeași temă