Turul 3 Cupa României | Primele șapte calificate în Play-off. Concordia a trecut de SC Popești Leordeni abia la loviturile de departajare. Jiul Petroșani a învins CSM Deva în prelungiri. Progresul Spartac, eliminată

Marius ANGHEL 13 Sep. 2022, 19:20 Cupa României

Turul 3 al Cupei României, ediția 2022-2023, a avut programate astăzi, 13 septembrie, primele meciuri. Șapte jocuri din totalul de 24 s-au desfășurat de la ora 16:30, două au avut nevoie de prelungiri, iar unul a ajuns până la lovituri de departajare pentru a se cunoaște calificata în faza Play-off-ului.

La finalul timpului regulamentar au obținut calificarea Șoimii Lipova, Ripensia Timișoara, CSC Dumbrăvița, CSM Slatina și CSM Alexandria. Dintre acestea, surpriza a realizat-o CSM Alexandria, care a trecut de echipa din Liga 2 Progresul Spartac.

După prelungiri a obținut calificarea Jiul Petroșani, care a învins-o pe teren propriu pe CSM Deva, iar la loviturile de departajare a câștigat Concordia Chiajna în deplasarea de la SC Popești Leordeni.

16 meciuri din Turul 3 se joacă miercuri, ultimul din cele 24 are loc joi

Alte 16 meciuri se dispută mâine, miercuri, de la ora 15:00, 16:30 sau 19:00, iar ultimul joc are loc joi, de la ora 16:30.

În această fază a competiției evoluează 48 de echipe, adică 29 calificate din Turul 2 (două din oficiu: CSC Dumbrăvița și CS Tunari) și celelalte 19 formații din Liga 2. Printre acestea este și una dintre cele șapte câștigătoare ale Fazei Regionale: Axiopolis Cernavodă (Constanța). Și Viitorul Darabani (Botoșani) se calificase pe teren, după ce trecuse în Turul 2 cu 3-0 de Dante Botoșani, însă FRF a descalificat-o și i-a acordat victoria la ”masa verde” echipei Dante, fiindcă Viitorul a încălcat regulamentul privind un jucător utilizat.

Cele 24 de meciuri din Turul 3 al Cupei României sunt programate să se dispute într-o singură manșă, eliminatorie, pe terenul primei echipe notate în joc. Meciurile au fost stabilite de FRF pe baza așa-zisului criteriul geografic, așa cum a considerat Departamentul Competiții.

Meciuri și rezultate Turul 3 Cupa României, ediția 2022-2023:

marți, 13 septembrie 2022, ora 16:30

SC POPEȘTI LEORDENI – CONCORDIA CHIAJNA 0-0, 0-0, 4-5 după lovituri de departajare

Stadion: Inter Gaz (Popeşti-Leordeni – Ilfov).
Arbitru central: Marius Omuţ (Satu Mare). Arbitri asistenți: Doru Claudiu Lucaciu (Cluj-Napoca) și Nicușor Marin (Suseni – Argeş). Observator arbitri: Bogdan Velicu (Bucureşti). Delegat joc: Mihai Andrieş (Bucureşti).

SC Popești Leodeni: Achiriloaei – Al. Păun, Motroc, Parcea, Măzărache, Neculăiță, A. Pătrașcu, Mih. Sima, Trandafirescu, Rob. Răducanu, M. Vlada (cpt.)
Rezerve: Voican – Kaplan, Fl. Marin, P. Anghel, Al. Anghel, Bragă, Șutru, Val. Niculae, Papanikolau
Antrenor: Valentin Ivan

Concordia Chiajna: Chudy – Maric, Palmeș (cpt.), Stănică, Bușu, D. Codrea, Burcea, Pațurcă, Mustacă, Ghimfus, Rusescu
Rezerve: Chesneau – Leo. Alexandrescu, Negoi, Catrina, Mih. Constantinescu, Llullaku, Vl. Mihalcea, Alb. Voinea, Ndiaye
Antrenor: Ianis Zicu

♦Au marcat pentru Concordia Mediop Ndiaye, Dorin Codrea, Mihai Constantinescu, Raul Palmeș și Giovani Ghimfus și a ratat Vlad Mihalcea. Pentru SC Popești Leordeni au înscris Marian Vlada, Valentin Niculae, Vlad Motroc și Gabriel Bragă și au ratat Alexandru Păun și David Măzărache.
♦Jucătorii Concordiei Chiajna au avut nervii mai tari la loviturile de departajare și au câștigat cu 5-4 în fața celor de la SC Popești Leordeni, obținând, astfel calificarea în Play-off-ul competiției reorganizate în această vară. Prima care a ratat a fost chiar Concordia, în a treia serie a execuțiilor, însă Popeștiul nu a putut marca în a patra și a șasea serie, ultima fiind cea decisivă.
Calificata în play-off se decide în urma loviturilor de departajare. Cele două echipe ilfovene n-au înscris nici în cele două reprize de câte 15 minute de prelungiri
Meciul de la Popești Leordeni intră în prelungiri, după ce SC Popești Leordeni și Concordia Chiajna nu au înscris în timpul celor 90 de minute

JIUL PETROŞANI – CSM DEVA 0-0, 3-0 după prelungiri

Stadion: ”Petre Libardi” (Petroşani – Hunedoara).
Arbitru central: Claudiu Gaitin (Timişoara). Arbitri asistenți: Ioan Daniel Humiță (Armeniş – Caraş Severin) și Patrik Ștefan Sandu (Timişoara). Observator arbitri: Ioan Duma (Sibiu). Delegat joc: Daniel Emanuel Băloi (Târgu Jiu).

Jiul Petroșani: Leo. Mureșan – L. Kis, M. Matei, Torkos, Bădărău – Goilean, R. Sandu (cpt.), Aerts, Ferhaoui – Istratie, Dioum Amadou
Rezerve: Tomescu – Caralicea, Botoroagă, L. Pop, Keszeg, Jurcuț, G. Dănăilă, Gab. Turcu, Mareș
Antrenor: George Zima

CSM Deva: Al. Bădescu – Bg. Vișan, Plută, Al. Iordache, Doboș (cpt.) – Iana, Țoiu, Fl. Stelea, Bloj – Al. I. Popescu, Kayondo
Rezerve: Oct. Ivan – Branea, Pătulea, Sulea, B. Lemac, Creciunesc, Sz. Kelemen, Bedea, Opriș
Antrenor: Ștefan Nanu

Jiul Petroșani a avut nevoie de prelungiri să câștige meciul cu CSM Deva, în cele două reprize înscriind chiar de trei ori, astfel că s-a impus cu 3-0
Min 120 3-0 Sean Aerts pătrunde în careu pe stânga și îl învinge pe portarul Bădescu cu un șut bun
Min 105 Mihai Istratie intră tare în careul Devei asupra lui Narcis Plută, îl trântește la pământ, însă arbitrul lasă jocul să continue. Plută aleargă după Istratie și îl apucă de ceafă și îi lovește, arbitrul vede și acordă direct cartonașul roșu. CSM Deva nu-l mai are pe bancă nici pe antrenorul Ștefan Nanu, eliminat în urmă cu cinci minute pentru proteste
Min 98 2-0 Ferhaoui scapă pe contraatac în flancul stâng, centrează în partea opusă, în careu, George Dănăilă preia și șutează în blocaj, mingea îi revine cu noroc și din a doua încercare, din circa 10 metri lateral dreapta înscrie la colțul lung
♦Min 91 1-0 După startul prelungirilor, mingea e aruncată în față și George Dănăilă înscrie chiar la primul atac. A trecut de doi adversari, a pătruns în careu și a finalizat la colțul lung
Jocul de la Petroșani intră în prelungiri după ce colegele de campionat Jiul Petroșani și CSM Deva au terminat primele 90 de minute de joc la egalitate, scor 0-0. După trei etape în Liga 3, CSM Deva e pe locul 2 în Seria a 7-a, cu 7 puncte, iar Jiul se află pe poziția a 6-a, cu 4 puncte.

ŞOIMII LIPOVA – LOTUS BĂILE FELIX 3-1

Stadion: Sânicolaul Mic (Arad).
Arbitru central: Mircea Salomir (Cluj-Napoca). Arbitri asistenți: Ioan Alexandru Corb (Satu Mare) și George Suciu (Câmpia Turzii). Observator arbitri: Octavian Șovre (Satu Mare). Delegat joc: Dorin Micșa (Timişoara).

Șoimii Lipova: Buta – Criștiu, Dav. Pop, Giosu, Pamfile – Clej, Andr. Gavrilă (Andr. Rusu 88′), Sahli (Susan 82′), Bulza – Filimon (cpt.)(Bădăuță 71′), Românu (Mare 82′)
Rezerve: Jianu – Nagy, Abel Popa, P. Sabău, Dav. Pop II
Antrenor: Adrian Abrudean

Lotus Băile Felix: Beke – Cr. Copil, Oros (Tămas 66′), Gal, Arsene (Sorian 66′) – Fl. Pop (cpt.), Gheban, Codoban (Popovits 77′) – Vl. Costea, C. Sîrbu (Creț 66′), Seb. Cucu (Blăgea 77′)
Rezerve: A. Barabaș – Paublusztig, Sala, Aris Morar
Antrenor: Gheorghe Ghiț

Șoimii Lipova câștigă cu 3-1 meciul cu Lotus Băile Felix și se califică în play-off-ul Cupei României, fază în care intră și 8 echipe din prima ligă
Min 64 3-1 Filimon pasează excelent din stânga și Sergiu Românu îl învinge pe Beke cu un șut puternic din 8 metri
Min 60 2-1 Bulza centrează din stânga, Radu Criștiu apare pe colțul opus și trimite cu capul peste Beke, în plasă
Min 31 1-1 Codoban primește în stânga, pasează pe jos în 6 metri, unde apare Florin Pop, care e mai rapid decât Giosu și Buta și trimite cu exteriorul în poartă
Min 8 1-0 Filimon îi pasează în stânga lui Claudiu Pamfile, care trimite la semiînălțime la colțul lung, în plasă

CSC GHIRODA ȘI GIARMATA VII – RIPENSIA TIMIȘOARA 0-2

Stadion: ”Emilian Pavel” (Ghiroda – Timiş).
Arbitru central: Dan Florin Dreve (Cluj-Napoca). Arbitri asistenți: Robert Meres (Cluj-Napoca) și Marius Ionuț Matica (Oradea). Observator arbitri: Mihai Florin Marcu (Oradea). Delegat joc: Cristian Emil Gîţ (Deva).

CSC Ghiroda și Giarmata Vii: Mosoarcă – Hecsko, Roșus, Sporin, Velcan, Andr. Precup, Mancaș (cpt.), Făgărășanu, Jighici, Vasluian, Mura
Rezerve: Ciocan – Ad. Ilie, P. Popovici, Zavalache, Miclău, Coroiu, Schinteie, Cristodulo, Stupu
Antrenor: Răzvan Leuca

Ripensia: Toroc – Zamfirescu, Țieranu, Zimța, Vermeșan, Mih. Ene, Mogoș, Andr. Macrițchii, Sofran, Stoi (cpt.), Gladun
Rezerve: Șt. Dobre – Piftor, Murariu, Tud. călin, Gavra, Butnărașu, Mihart, Dav. Ciurel, Rob. Stoica
Antrenor: Roberto Ivan

Ripensia a trecut fără mari probleme de CSC Ghiroda și Giarmata Vii, cu câte un gol marcat pe repriză, cu 2-0 la general
Min 71 0-2 Ioan Vermeșan marchează din nou pentru Ripensia, acum după o gafă incredibilă a portarului Mosoarcă, căruia i-a ”furat” mingea la 10 metri
Min 40 0-1 Ioan Vermeșan primește o centrare din stânga, trimisă la firul ierbii de la Ene, trage de la 14 metri și îl învinge pe Mosoarcă

AVÂNTUL PERIAM – CSC DUMBRĂVIȚA 0-1

Stadion: Comunal (Periam – Timiş).
Arbitru central: Ionela Alina Peşu (Craiova). Arbitri asistenți: Doru Zamfir (Slatina) și Daniela Constantinescu (Craiova). Observator arbitri: Nicolae Grigorescu (Timişoara). Delegat joc: Vasile Rad (Arad).

Avântul Periam: Mih. Voinea – R. Mureșan (cpt.), Bg. David, Cr. Mitrea, Gălățan, Gașpar, Kuhn, Pițuc, Siminiceanu, Sîntean, Mager
Rezerve: Burtic – Arm. Popescu, R. Popa, Viasu, Bîlc, Bot, Prața, Ologu
Antrenor: Sorin Bălu

CSC Dumbrăvița: Mikloș – Andr. Olaru, I. Tănase, Tismonar, Bain, Bura-Koț, L. Bodri, Gîsă, Pașcalău, Paulevici, Ghinescu (cpt.)
Rezerve: Trifon – Amariei, Bickling, Dav. Popa, Martinov, Curea, Ad. Ungureanu, Grigoriu, P. Simon
Antrenor: Cosmin Stan

CSC Dumbrăvița a trecut la limită, cu 1-0, în deplasare de Avântul Periam, fostă colegă de campionat în sezonul trecut, în Liga 3, dar și împotriva fostului ei antrenor, Sorin Bălu
Min 37 0-1 Patrick Pașcalău înscrie cu o lovitură de cap, după o centrare din stânga a lui Ghinescu

PETROLUL POTCOAVA – CSM SLATINA 1-3

Stadion: Petrolul (Potcoava – Olt).
Arbitru central: Cristina Mariana Trandafir (Popeşti-Leordeni – Ilfov). Arbitri asistenți: Petruţa Iugulescu (Buftea – Ilfov) și Ramona Doriana Udrea (Târgu Jiu). Observator arbitri: Cristina Babadac (Alexandria). Delegat joc: Ionuţ Cătălin Cuşcă (Alexandria).

Petrolul Potcoava: Vl. Cîrstea – Eug. Militaru, Tib. Mihai, I. Florică (cpt.), Sofaru, Cîrciumaru, Cincă, Strsescu, Ad. Vlad, Magraon, Enăchioaia
Rezerve: C. Soare – Dr. Bîrlădeanu, Giogîrdac, I. Țone, Răcăleanu, Gab. Alexe, A. Toma, Amza, Mih. Militaru
Antrenor: Iulian Pîrvulescu

CSM Slatina: Preduț – A. Stan, M. Manea, M. Șerban, Al. Dinu, Necșulescu (cpt.), Alexandre Oliveira, Cr. Dinu, Neicu, Trancă, Palade
Rezerve: Velcu – Pisăru, C-tin. Radu, L. Nițu, Trașcu, Leață, Mitran, Dav. Oprescu, Al. Popovici
Antrenor: Daniel Oprescu

CSM Slatina a trecut cu scorul de 3-1 de echipa din Liga 3 Petrolul Potcoava
Min 69 1-3 Alexandru Popovici marchează a doua oară în acest joc și asigură un final liniștit echipei sale
Min 59 1-2 Alexandru Popovici, intrat la pauză în locul lui David Palade, readuce Slatina în avantaj
Min 45+2 1-1 Adrian Vlad bate penalty-ul lejer, cu dreptul, în dreapta și egalează. Preduț a sărit în partea opusă. Arbitra a dictat penalty după ce portarul Cîrstea a degajat lung, iar un coechipier a fost împins din spate chiar pe linia de 16 metri a careului Slatinei, în încercarea de a ajunge mingea pe care Preduț avea să o prindă
Min 39 0-1 Trancă primește la 20 de metri ușor lateral stânga, se întoarce și îl surprinde prea în față pe Cîrstea cu șutul său, goalkeeperul respinge în față, Marius Neicu urmărește și împinge balonul dintr-un metru în plasă, cu o lovitură de cap

CSM ALEXANDRIA – PROGRESUL SPARTAC 2-1

Stadion: CSS Peco (Alexandria – Teleorman).
Arbitru central: Iuliana Elena Demetrescu (Râmnicu Vâlcea). Arbitri asistenți: Răzvan Claudiu Tudor (Craiova) și Mihaela Țepușă (Buzău). Observator arbitri: Fevronia Ion (Craiova). Delegat joc: Victor Radu (Bucureşti).

CSM Alexandria: Cristică – Defta, M. Vlad, Vl. Georgescu, Dobrică, I. Teodorescu, Ciocoteală, Mih. Stancu, Iakabfi, Sultan, Laur. Ana
Rezerve: Preoteasa, I. Voicu, Al. Nicola, C. Neagu, Jerdea, Cioablă, Lupoaică
Antrenor: Ștefan Odoroabă

Progresul Spartac: Mărgărit – Bardot, Vl. Alexandrescu, Ed. Radu, Parfeon (cpt.), M. Dumitru, Boiangiu, I. Costea, Tong, Petcu, Visic
Rezerve: Ciontoș – Oct. Nedelcu, M. Andrei, Ustinescu, Sil. Matei, Ohaci, Andr. Grigore, Fărăgău, R. Șt. Zamfir
Antrenor: Andrei Erimia

Progresul Spartac a deschis scorul în secunda 55 a acestui meci, însă la final s-a văzut învinsă de echipa din Liga 3 CSM Alexandria, cu scorul de 1-2. Teleormănenii produc prima surpriză a acestui Tur 3 al Cupei României
Min 49 2-1 Mihai Stancu bate penalty-ul tare, pe jos, în dreapta, și înscrie fără probleme, fiindcă portarul a sărit în partea opusă. Arbitra a dictat penalty la o fază în care Eduard Radu a pretejat mingea, iar adversarul s-a lovit de el. Jucătorii echipei din Liga 2 au protestat, iar antrenorul Erimia a râs de decizie
Min 22 1-1 Pasă pe culoar, pe centru, aproape de la mijlocul terenului a lui Iakabfi, Răzvan Dobrică avansează bine printre doi adversari, Parfeon și Dumitru, rămâne singur cu Mărgărit și îl învinge din 5 metri
Min 1 0-1 Nicolas Tong preia în colțul din stânga al careului și șutează la prima bară, învingând portarul advers încă din secunda 55

Aerostar Bacău – FK Miercurea Ciuc

Conform programului anunțat inițial, în faza următoare, Play-off-ul, vor participa 32 de echipe, 24 calificate din Turul 3 și 8 care joacă acum în prima ligă, adică Rapid, ”FC U” Craiova, UTA Arad, CS Mioveni, Chindia Târgoviște, Petrolul Ploiești, FC Hermannstadt și ”U” Cluj. Meciurile sunt stabilite pentru 28 și 29 septembrie.