După îndelungi negocieri, Gicu Grozav a ajuns la un acord cu șefii Coronei pentru un contract valabil pe un sezon.
Fostul căpitan al Petrolului a luat o decizie surprinzătoare în această vară, când a plecat de la Ploiești, deși mai avea contract încă un an! Alegerea lui Grozav este Corona Brașov, echipă nou-promovată în Liga 3.
Motivul pentru care Grozav a ales Corona este că la acest club este legitimată și soția sa, Sorina, jucătoare de bază la echipa de handbal.
În această vară, Gheorghe Grozav a fost dorit și de CSM Unirea Alba Iulia, echipă din orașul natal.
Grozav s-a întâlnit în jurul prânzului zilei de marți, 21 iulie, cu șefii clubului Coronal și a ajuns la un acord pentru semnarea unui contract valabil pe un sezon.
După amiaza, fostul internațional român a fost prezent la antrenamentul echipei brașovene, unde a fost prezentat jucătorilor de către antrenorul Marian Constantinescu.
La Brașov, Grozav se va reîntâlnit cu doi foști colegi de la Petrolul: Alexandru Mateiu și Lucian Dumitriu, acontați și ei în această vară.
”Bine că s-a rezolvat, acum avem deja 1-0. Gicu face diferența”, a spus Mateiu.
”Mă bucur că fac parte din acest grup. Trebuie sa muncim să ne îndeplinim obiectivele”, a fost mesajul lui Gicu Grozav pentru noii săi colegi.
Gicu Grozav (35 de ani) a început fotbalul la Alba Iulia, unde a și debutat în prima ligă din România. În data de 1 august 2009 a evoluat într-un meci disputat pe teren propriu, pierdut cu 0-1 în fața lui FC Brașov.
Ulterior a fost transferat la Standard Liege, formație pregătită atunci de Ladislau Boloni. Belgienii plăteau circa 35000 euro către Unirea Alba Iulia pentru transferul fotbalistului care avea pe atunci 19 ani.
Grozav a mai jucat în România la U Cluj și Dinamo. În străinătate a evoluat pentru Standard Liege, Terek Grozny, Karabukspor, Bursaspor, Kisvarda, Diosgyor și MTK Budapesta.