CS Afumați a luat un atacant de la Sepsi OSK. Sfatul lui Valentin Suciu, antrenorul care l-a debutat la prima echipă a covăsnenilor

Adi MARICA 09 Jul. 2026, 17:43 Liga 2
CS Afumați a luat un atacant de la Sepsi OSK. Sfatul lui Valentin Suciu, antrenorul care l-a debutat la prima echipă a covăsnenilor

Gabriel Mihoreanu, atacant de la Sepsi OSK Sfântu Gheorghe, unde a apucat să fie utilizat într-un singur joc la echipa de seniori a covăsnenilor, a semnat cu CS Afumați.

Gabriel Mihoreanu, cedat de Sepsi OSK la CS Afumați

Jucătorul în vârstă de 17 ani a ajuns la echipa ilfovană pregătită de Vasile Neagu, semnând un contract valabil pentru un sezon, cu opțiune de prelungire pentru încă un an.

Gabriel Mihoreanu a început fotbalul la vârsta de 6 ani, la CS Junior Brașov, sub îndrumurea antrenorului Radu Turdean. În 2021 a făcut pasul la academia celor de la Sepsi OSK. Mai întâi a jucat la grupele de juniori, 2008 (antrenor Sergiu Brujan) și 2007 (antrenor Marian Todoran).

La 15 ani a făcut pasul la echipa secundă a covăsnenilor, din Liga 3, dar a bifat și un meci la echipa de seniori, în Cupa României, pe când avea 16 ani, într-un meci contra SC Oțelul (scor 0-0), cu Valentin Suciu pe banca tehnică.

Suciu crede în potențialul tânărului atacant. ”Mihoreanu este un jucător interesant, muncitor și talentat. În aceea perioadă se antrena foarte bine, era dornic de afirmare. Din păcate, o accidentare i-a stopat ascensiunea. Pasul la Afumați este o provocare, mă bucur pentru el, important este să reușească se impună. Pentru asta trebuie să muncească foarte mult și să profite de șansa oferită”, spune Valentin Suciu, antrenorul care l-a debutat la echipa de seniori a Sepsi OSK.

Ilfovenii se pregătesc în tăcere pentru noua ediție a Ligii 2

În această vară, la CS Afumați au ajuns Kelechi Nnochiri (atacant nigerian fost la Ceahlăul și CS Gheorgheni), Mihai Costas Sersescu (fundaș central fost la Înainte Modelu), David Dumitrescu (portar fost la LPS HD Clinceni, acontat din iarnă), Patrick Adrian Strizu (portar fost la ARO Câmpulung), Mamourou Sanogo (fundaș ivorian fost la CSM Olimpia Satu Mare și Unirea Tășnad) și Vlad Marica (fost la Progresul Spartac, Metaloglobus și Cetatea Turnu Măgurele).

Echipa ilfoveană a disputat până acum două amicale, cu Rapid (2-9) și Concordia Chiajna (1-1), și se pregătește în tăcere pentru noua ediție de Liga 2, a treia la rând de când a revenit în acest eșalon. În sezonul trecut s-a situat pe locul 4 în Grupa B a play-out-ului, cu 37 de puncte acumulate în total, ceea ce o poziționează pe locul 14 din 22.

Adi MARICA 09 Jul. 2026, 17:43 Liga 2
Pe aceeași temă