AFC ASA Târgu Mureș – Concordia Chiajna se joacă ACUM. Mureșenii sunt cei mai buni din campionat în meciurile de acasă

Marius ANGHEL 28 Nov. 2025, 17:44 Liga 2
AFC ASA Târgu Mureș - Concordia Chiajna se joacă ACUM. Mureșenii sunt cei mai buni din campionat în meciurile de acasă

Etapa a 15-a a Ligii 2 debutează în această după-amiază, de la ora 17:30, la Târgu Mureș, cu jocul dintre AFC ASA și Concordia Chiajna, două echipe care luptă pentru accederea în play-off, iar prima poate face un pas important chiar din această seară, dacă va câștiga în fața unei noi contracandidate, în condițiile în care vor mai rămâne puține meciuri de disputat ulterior.

În clasamentul la zi, AFC ASA Târgu Mureș ocupă locul 2, cu 29 de puncte, fiind la trei puncte peste prima formație situată sub locurile calificabile în play-off, FC Bihor Oradea, aflată pe locul 7 și la egalitate cu Metalul Buzău și ACSM Reșița, clasate pe locurile 5, respectiv 6. Mureșenii sunt la șase puncte peste Concordia Chiajna, apoziționată tocmai pe locul 10, cu 23 de puncte.

AFC ASA Târgu Mureș este invincibilă pe teren propriu și e cea mai bine clasată în Liga 2 la jocuri disputate acasă

Etapa trecută, AFC ASA a câștigat cu scorul de 2-1 în deplasare la nou-promovata CS Tunari. În ultimul joc de acasă, trupa mureșeană a spulberat-o pe Politehnica Iași, învingând-o cu scorul de 4-0 și provocând demiterea antrenorului adversarei.

De altfel, în meciurile disputate acasă în acest sezon, formația antrenată de Eusebiu Tudor este cea mai bună din campionat. În clasamentul jocurilor de pe teren propriu, trupa din Târgu Mureș este pe locul 1, cu 19 puncte acumulat din 21 posibile. Este neînvinsă în cele șapte partide disputate pe stadionul Trans-Sil și are și cel mai bun golaveraj: 20-2. Este urmată în acest clasament chiar de Concordia, care are 18 puncte acumulate în opt partide disputate acasă, din șase victorii și două eșecuri.

Mai mult, AFC ASA, FC Bihor și Corvinul sunt singurele echipe neînvinse acasă în această ediție a Ligii 2.

În declarațiile date înaintea acestui meci, Eusebiu Tudor a adus în discuție și duelul din sezonul trecut dintre cele două formații, câștigat de echipa sa, dar care avea să fie jignită de antrenorul din acel moment al ilfovenilor. Unirea Ungheni, echipa care în vară i-a predat locul său în Liga 2 formației din Târgu Mureș, învingea Concordia Chiajna cu scorul de 3-1, la Ungheni, în ultima etapă a sezonului regular. După joc, ”Liță” Dumitru îi numea amatori pe jucătorii lui Tudor, ba chiar și mai amatori pe elevii săi. Concordia avea un comunicat prin care își cerea scuze pentru declarațiile lui Dumitru, apoi îl ștergea, dar și Unirea Ungheni reacționa prin managerul Adrian Pop. ”Liță” Dumitru nu avea să mai antreneze apoi echipa ilfoveană, iar în locul său era numit Nicolae Dică.

”Știu că și anul trecut am mai avut un meci cu ei, când eram la Unirea Ungheni, și practic cinci jucători care au jucat atunci sunt și acum în echipă. Și chiar după ce am câștigat știu că au făcut o remarcă mai nepotrivită, că au jucat cu o echipă de amatori și au pierdut jocul. Știu că și pe parcursul acestui sezon, prin etapa 6-7, au avut o discuție în vestiar și au spus că cine sunt ăștia de la Târgu Mureș, și au dat câteva nume. Noi trebuie să arătăm că suntem echipa aia modestă, luăm salopeta pe noi, lopățica și încercăm să luăm punctele care sunt puse în joc”, a spus, acum, Eusebiu Tudor, printre altele.

  • AFC ASA Târg Mureș în meciurile de acasă: 0-0 cu Corvinul, 4-0 cu CSM Olimpia Satu Mare, 3-0 cu AFC Câmpulung Muscel, 3-0 cu Ceahlăul, 3-0 cu CS Gloria Bistrița, 3-2 cu CSM Slatina și 4-0 cu Poli Iași.

Concordia Chiajna nu stă deloc bine la jocurile din deplasare

De partea cealaltă, Concordia Chiajna vine după un rezultat important obținut pe teren propriu, 1-0 cu FC Bihor Oradea, clasată la acel moment pe podiumul Ligii 2 și care după multe runde avea să pice în afara pozițiilor calificabile în play-off. În schimb, în ultima deplasare, trupa condusă de Andrei Cristea a pierdut un alt joc important, 0-1 la ACSM Reșița, tot o adversară în lupta pentru o clasare finală în Top 6.

În ceea ce privește toate jocurile disputate în deplasare în acest sezon, Concordia este abia pe locul 16 în clasamentul special, cu doar 5 puncte acumulate în șase meciuri. Are o victorie, două remize și trei eșecuri.

  • Concordia Chiajna în meciurile din deplasare: 1-4 la Steaua, 1-1 la FC Bacău, 0-1 la FC Voluntari, 2-1 la CS Afumați, 1-1 la CS Tunari, 2-1 cu CS Dinamo și 1-0 cu FC Bihor Oradea.

CLASAMENT Liga 2 și al golgheterilor

COMENTARIUL LIVE:

AFC ASA TÂRGU MUREȘ – CONCORDIA CHIAJNA 0-0

AFC ASA: Fl. Iacob (cpt.) – Ad. Horşia, Demeter, M. Manea, Senciuc – Bîrnoi, Cruceru, Ekollo, Vl. Bogdan – Zukanovic, Major
Rezerve: Rob. Geantă – Chatziterzoglou, Dohatcă, Gab. Avram, Cr. Ciobanu, Fofana, Vînău, R. Trif, Tout
Antrenor: Eusebiu Tudor

Concordia: Kucher – Ad. Iancu, Mih. Bălașa (cpt.), I. Pop, Dobrescu – Marong, R. Lazăr – Dar. Grigore, Aur. Ciuciulete, Carnat – Samake
Rezerve: Fara – Fabinho, Den. Dumitrașcu, Carp, Cl. Bălan, Dav. Păcuraru, Gîrbiță, Mănică, Boiciuc
Antrenor: Andrei Cristea

Stadion: Trans-Sil (Târgu Mureş – Mureş). Arbitru: George Cătălin Găman (Craiova – Dolj). Asistenți: Mihăiță Adrian Noroc (Botoşani) și Andrei Diaconu (Iaşi). Rezervă: Mircea Salomir (Cluj-Napoca – Cluj). Observator arbitri: Silviu Crângaşu (Ploieşti – Prahova). Delegat joc: Daniel Emanuel Băloi (Târgu Jiu – Gorj).


Min 9 Minge lăsată în spate, în fața careului gazdelor, Dobrescu avansează și șutează din prima, peste poartă, nu foarte departe. Iacob era pe direcție și a lăsat balonul să treacă
Min 7 Centrare din stânga careului a lui Bogdan, Zuganovic ratează de puțin întâlnirea cu mingea în 6 metri, însă de la margine se indică offside pentru poziția sârbului
AFC ASA se bucură din nou de un meci televizat în nocturnă, însă și de această dată joacă cu puțin public în tribune spre deosebire de partidele pe care le-a desfășurat de la ora 11:00, sâmbăta. În loc de câteva mii de spectatori, 3-4 mii, târgumureșenii au sub 1000 de spectatori în tribune.  
Min 5 Grigore avansează în fața careului advers și șutează din 16 metri, cu stângul, puțin pe lângă vinclul din stânga. E prima mare ocazie a jocului.
Andrei Cristea, în schimb, a făcut o singură modificare în primul 11 față de runda trecută, în 1-0 cu FC Bihor. În locul lui Alexandru Boiciuc, care nu este nici pe bancă acum, este Moussa Samake, absent contra orădenilor. Omul meciului trecut, Mihai Neicuțescu, absentează și el astăzi, fiind accidentat.
Eusebiu Tudor a aliniat același prim 11 ca la precedentul joc de acasă, câștigat cu 4-0 contra Poli Iași. Față de jocul trecut, 2-1 la CS Tunari, Tudor l-a titularizat înapoi în poartă pe Florin Iacob în locul lui Robert Geantă. Golgheterul echipei și al campionatului, Cristian Măgerușan, nu este nici acum disponibil, deși clubul comunica asta în urmă u două runde.
Min 1 A început partida de la Târgu Mureș

CLASAMENT Liga 2 și al golgheterilor

Marius ANGHEL 28 Nov. 2025, 17:44 Liga 2
Pe aceeași temă