Metaloglobus, egală cu Petrolul într-un amical în care a deschis rapid scorul și a închis tabela aproape de final. Georgian Honciu și Aurelian Ciuciulete, primele noutăți ale bucureștenilor

Marius ANGHEL 25 Jan. 2023, 18:41 Liga 2

Metaloglobus București a obținut un rezultat important în amicalul disputat miercuri, 25 ianuarie, cu prim-divizionara Petrolul.

2-2 s-a terminat jocul desfășurat pe terenul bazei sportive din Ariceștii Rahtivani (Prahova), trupa din Liga 2 deschizând scorul încă din primul minut și egalând aproape de finalul timpului regulamentar.

Metaloglobus a deschis și închis tabela în amicalul cu Petrolul

Metaloglobus a înscris prima, încă din startul întâlnirii, din minutul 1, când sârbul Milos Zukanovici a punctat cu un șut din interiorul careului.

Petrolul a egalat abia spre finalul primei reprize, în minutul 37, atunci când Mario Bratu a trimis precis de la 12-13 metri, lateral dreapta, la colțul lung, mingea ”mușcând” bara înainte să ricoșeze în plasă, după cum a informat trupa ploieșteană.

Prahovenii au intrat în avantaj în minutul 62, când Lucian Dumitriu a reușit o execuție frumoasă, un șut din afara careului, ce l-a lăsat fără replică pe Nedelcovici.

Totuși, meciul s-a încheiat cu scor de egalitate, după ce fundașul Lucian Cazan, fost în trecut și la Petrolul, a înscris în minutul 88 cu o lovitură de cap, după un corner.

Honciu și Ciuciulete, primele noutăți ale bucureștenilor

Printre noutățile Metaloglobusului s-au numărat doi mijlocași, Georgian Honciu și Aurelian Ciuciulete, primul fost la Gloria Buzău și al doilea fost la Unirea Constanța. Amândoi au ajuns la un acord în privința contractului cu conducerea clubului.

Metaloglobus: Gavrilaș – Pătlăgică, Caramalău, Chatziterzoglu, Sava – Liș, Al. Gheorghe, Honciu, Sin – Zukanovic, Huiban
Au mai evoluat: Nedelcovici – Goge, D. Lung, Cazan, Rob. Neacșu, Liță, Ciuciulete, Andr. Răuță, Chiorean, Ad. Sîrbu, Enache
Antrenor: Eusebiu Tudor

Petrolul: Moroz – Doua, Pashov, Al. Olaru, Velisar – Seto, Jair – M. Bratu, Ioniță, Tucaliuc – R. Bucur
Au mai evoluat: Leitner – Borța, C. Achim, Meijers, Țicu – Purtic, L. Dumitriu – Rob. Moldoveanu, Budescu, Grozav – Irobiso
Antrenor: Nicolae Constantin

Metaloglobus a fost deja într-un mini-cantonament și mai are cinci amicale stabilite

Pentru Metaloglobus, acesta a fost al doilea amical disputat în această iarnă. Primul a avut loc sâmbăta trecută, pe teren propriu, cu echipa din Liga 3 Agricola Borcea. În prima repriză a acestui joc, Eusebiu Tudor a folosit jucători de la echipa u19 a clubului, în timp ce în partea secundă a format o echipă din jucători aflați în probe. 2-2 s-a terminat, după ce în prima repriză Borcea a avut 2-0, iar în partea secundă cei care au evoluat pentru Metaloglobus au egalat.

Trupa aflată pe locul 16 în Liga 2 a fost deja într-un mini-cantonament în perioada 16-21 ianuarie, într-o locație aflată aproape de Snagov, iar în perioada 30 ianuarie – 10 februarie va merge într-un alt stagiu de pregătire, momentan conducerea având de ales între o locație de lângă București și o altă de lângă Brașov.

Metaloglobus mai are stabilite cinci amicale până la reluarea campionatului, cu CS Blejoi (28 ianuarie, acasă), CSM Alexandria (1 februarie, acasă), Steaua (4 februarie, Ghencea), Unirea Slobozia (8 februarie, locație încă nestabilită) și Gloria Buzău (18 februarie, Buzău).