Gol show! Giarmata – Poli II 4-5 după prelungiri

16 Aug. 2011, 23:15 Liga 3

Arena CFR și formația Millenium s-au dovedit din nou o rețetă de succes pentru multe goluri. După ce a trecut cu 5-4 de FC Caransebeș în faza anterioară, echipa din Giarmata a pierdut cu același scor, dar după prelungiri, în fața lui Poli II Timișoara.

Giarmata a deschis scorul prin Băișan (17′), acesta a scăpat singur și a concretizat prima ocazie a echipei sale. Poli II a revenit rapid în joc în urma reușitei lui Popovici (29′). Trimis la echipa a doua după gestul din amicalul cu Reșița, atacantul avea să realizeze dubla peste șase minute. Adrian Popa a dus scorul la 3-1 în debutul actului secund, cu o lovitură de cap din centrarea lui Pătraș, de asemenea om de la prima echipă. După nici zece minute „milenarii” revin în joc prin același Băișan, care reia sub transversală mingea respinsă slab de Ostafie. Portar care are partea sa de vină și la golul de 3-3, marcat din lovitură liberă de la distanță de fundașul Gârba (67′).

Hattrick-uri, Băișan și Popovici

În ciuda unei ușoare dominări din partea timișorenilor, jocul a fost împins în prelungiri. Pătraș a dus scorul la 4-3, strecurând balonul deviat de Magdaș printre picioarele lui Narița (102′). „Gazdele” însă n-au cedat, au insistat și au readus egalarea peste cinci minute prin Băișan, care astfel a realizat hattrick-ul. Reușita lui a fost anulată atunci când Alex Popovici a încheiat conturile cu al treilea său gol. O deviere cu capul ce a căzut în plasa de la colțul lung (112′). 5-4 final, pentru echipa a doua a lui Poli!

„Sunt fericit că am putut să ajut echipa a doua. A fost o motivație în plus trimiterea mea la echipa a doua. Îmi fac treaba oriunde și ajut clubul. Am fost trimis la Poli II după acel gest de care îmi pare rău. Am făcut tot posibilul să demonstrez că se poate conta pe mine în continuare și sunt un jucător de valoare pentru Poli Timișoara”, Alex Popovici, atacant Poli Timișoara