OFICIAL | Seria a IV-a a Ligii 3 rămâne cu 14 echipe după un prim abandon. Vezi noul program al turului

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 02 Sep. 2016, 12:41 Actualizat: 26 Sep. 2016, 12:40 Special
OFICIAL | Seria a IV-a a Ligii 3 rămâne cu 14 echipe după un prim abandon.  Vezi noul program al turului

Așa cum Liga2.ro a anunțat încă de miercuri, și Seria a IV-a a Ligii 3 se va desfășura într-un format cu 14 echipe, cum se întâmplă în cazul Seriei a II-a, după ce clubul Mureșul Vințu de Jos a anunțat Federația Română de Fotbal că se află în imposibilitate de a-și continua activitatea, astfel că se retrage din campionat.

Membrii Comitetului de Urgență al FRF reuniți astăzi, 2 septembrie, au luat act de retragerea clubului ACS Mureșul Vințu de Jos din cadrul Seriei a IV-a a Ligii a 3-a și au dispus stabilirea jocurilor fiecărei etape din această seriei conform unei tabele Berger de 14 echipe, fără a afecta desfășurarea primei etape.

În urma acestei decizii, FRF va schimba programul Seriei a IV-a așa cum a procedat și în cazul Ligii 2, după retragerea celor de la FCM Baia Mare. Prima etapă va rămâne în mare parte aceeași stabilită la țintarul de săptămâna trecută, jocurile urmând a arăta altfel din runda a doua. Singura diferență a primei etape va fi că adversarul pe care ar fi trebuit să-l întâlnească acum Mureșul Vințu de Jos, Pandurii II, va fi programat să joace cu CSM Școlar Reșița, formație care ar fi stat în această rundă. Jocul a fost reprogramat pe 20 septembrie.

După refacerea programului pe tabela Berger de 14 echipe, în Seria a IV-a nu vor mai exista etape intermediare, meciurile turului urmând a se desfășura la finalul fiecărei săptămâni, până pe 26 noiembrie.

Echipele care formează Seria a IV-a a Ligii 3, după retragerea clubului Mureșul Vințu de Jos:

CSM Școlar Reșița
Ripensia Timișoara
Gloria Lunca-Teuz Cermei

Performanța Ighiu
Industria Galda
Național Sebiș
CNS Cetate Deva
Pandurii Târgu Jiu II
CSM Lugoj
Nuova Mama Mia Becicherecu Mic
Millenium Giarmata
ACS Poli Timișoara II
UTA Bătrâna Doamnă II

Unirea 1924 Alba Iulia

* Echipele trecute cu albastru sunt nou-promovate din Liga 4
* Echipele trecute cu vișiniu sunt echipe satelit ale cluburilor din Liga 1 sau 2 înscrise la invitația FRF
* Unirea 1924 Alba Iulia e singura echipă din Liga Elitelor care a dorit să se înscrie la Liga 3

Mai jos, Liga2.ro vă prezintă programul turului de campionat al Ligii 3, ediția 2016/2017, pentru SERIA a IV-a:

ETAPA 1

2 septembrie, ora 17:00
Unirea 1924 Alba Iulia – Millenium Giarmata
CNS Cetate Deva – Industria Galda
CSM Lugoj – Performanța Ighiu

3 septembrie, ora 17:00
Gloria Lunca Teuz Cermei – Nuova Mama Mia Becicherecu Mic
UTA Bătrâna Doamnă II – ACS Poli Timișoara II
Ripensia Timișoara – Național Sebiș

20 septembrie, ora 17:00
CSM Școlar Reșița – Pandurii Târgu Jiu II

ETAPA 2, 10 septembrie, ora 17:00

Nuova Mama Mia Becicherecu Mic – Unirea 1924 Alba Iulia
Industria Galda – Gloria Lunca Teuz Cermei
ACS Poli Timișoara II – CNS Cetate Deva
Pandurii Târgu Jiu II – UTA Bătrâna Doamnă II
Național Sebiș – CSM Școlar Reșița
Performanța Ighiu – Ripensia Timișoara
Millenium Giarmata – CSM Lugoj

ETAPA 3, 17 septembrie, ora 17:00

Nuova Mama Mia Becicherecu Mic – Millenium Giarmata
Unirea 1924 Alba Iulia – Industria Galda
Gloria Lunca Teuz Cermei – ACS Poli Timișoara II
CNS Cetate Deva – Pandurii Târgu Jiu II
UTA Bătrâna Doamnă II – Național Sebiș
CSM Școlar Reșița – Performanța Ighiu
Ripensia Timișoara – CSM Lugoj

ETAPA 4, 24 septembrie, ora 17:00

Industria Galda – Nuova Mama Mia Becicherecu Mic
ACS Poli Timișoara II – Unirea 1924 Alba Iulia
Pandurii Târgu Jiu II – Gloria Lunca Teuz Cermei
Național Sebiș – CNS Cetate Deva
Performanța Ighiu – UTA Bătrâna Doamnă II
CSM Lugoj – CSM Școlar Reșița
Millenium Giarmata – Ripensia Timișoara

ETAPA 5, 1 octombrie, ora 15:00

Industria Galda – Millenium Giarmata
Nuova Mama Mia Becicherecu Mic – ACS Poli Timișoara II
Unirea 1924 Alba Iulia – Pandurii Târgu Jiu II
Gloria Lunca Teuz Cermei – Național Sebiș
CNS Cetate Deva – Performanța Ighiu
UTA Bătrâna Doamnă II – CSM Lugoj
CSM Școlar Reșița – Ripensia Timișoara

ETAPA 6, 8 octombrie, ora 15:00

ACS Poli Timișoara II – Industria Galda
Pandurii Târgu Jiu II – Nuova Mama Mia Becicherecu Mic
Național Sebiș – Unirea 1924 Alba Iulia
Performanța Ighiu – Gloria Lunca Teuz Cermei
CSM Lugoj – CNS Cetate Deva
Ripensia Timișoara – UTA Bătrâna Doamnă II
Millenium Giarmata – CSM Școlar Reșița

ETAPA 7, 15 octombrie, ora 15:00

Millenium Giarmata – ACS Poli Timișoara II
Industria Galda – Pandurii Târgu Jiu II
Nuova Mama Mia Becicherecu Mic – Național Sebiș
Unirea 1924 Alba Iulia – Performanța Ighiu
Gloria Lunca Teuz Cermei – CSM Lugoj
CNS Cetate Deva – Ripensia Timișoara
UTA Bătrâna Doamnă II – CSM Școlar Reșița

ETAPA 8, 22 octombrie, ora 15:00

Pandurii Târgu Jiu II – ACS Poli Timișoara II
Național Sebiș – Industria Galda
Performanța Ighiu – Nuova Mama Mia Becicherecu Mic
CSM Lugoj – Unirea 1924 Alba Iulia
Ripensia Timișoara – Gloria Lunca Teuz Cermei
CSM Școlar Reșița – CNS Cetate Deva
UTA Bătrâna Doamnă II –  Millenium Giarmata

ETAPA 9, 29 octombrie, ora 15:00

Millenium Giarmata – Pandurii Târgu Jiu II
ACS Poli Timișoara II – Național Sebiș
Industria Galda – Performanța Ighiu
Nuova Mama Mia Becicherecu Mic – CSM Lugoj
Unirea 1924 Alba Iulia – Ripensia Timișoara
Gloria Lunca Teuz Cermei – CSM Școlar Reșița
CNS Cetate Deva – UTA Bătrâna Doamnă II

ETAPA 10, 5 noiembrie, ora 14:00

Național Sebiș – Pandurii Târgu Jiu II
Performanța Ighiu – ACS Poli Timișoara II
CSM Lugoj – Industria Galda
Ripensia Timișoara – Nuova Mama Mia Becicherecu Mic
CSM Școlar Reșița – Unirea 1924 Alba Iulia
UTA Bătrâna Doamnă II – Gloria Lunca Teuz Cermei
CNS Cetate Deva – Millenium Giarmata

ETAPA 11, 12 noiembrie, ora 14:00

Millenium Giarmata – Național Sebiș
Pandurii Târgu Jiu II – Performanța Ighiu
ACS Poli Timișoara II – CSM Lugoj
Industria Galda – Ripensia Timișoara
Nuova Mama Mia Becicherecu Mic – CSM Școlar Reșița
Unirea 1924 Alba Iulia – UTA Bătrâna Doamnă II
Gloria Lunca Teuz Cermei – CNS Cetate Deva

ETAPA 12, 19 noiembrie, ora 14:00

Performanța Ighiu – Național Sebiș
CSM Lugoj – Pandurii Târgu Jiu II
Ripensia Timișoara – ACS Poli Timișoara II
CSM Școlar Reșița – Industria Galda
UTA Bătrâna Doamnă II – Nuova Mama Mia Becicherecu Mic
CNS Cetate Deva – Unirea 1924 Alba Iulia
Gloria Lunca Teuz Cermei – Millenium Giarmata

ETAPA 13, 26 noiembrie, ora 14:00

Millenium Giarmata – Performanța Ighiu
Național Sebiș – CSM Lugoj
Pandurii Târgu Jiu II – Ripensia Timișoara
ACS Poli Timișoara II – CSM Școlar Reșița
Industria Galda – UTA Bătrâna Doamnă II
Nuova Mama Mia Becicherecu Mic – CNS Cetate Deva
Unirea 1924 Alba Iulia – Gloria Lunca Teuz Cermei

Articol scris de Marius ANGHEL
Foto: Ziarul Unirea

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 02 Sep. 2016, 12:41 Actualizat: 26 Sep. 2016, 12:40 Special
Pe aceeași temă