Sepsi OSK bate Petrolul pe „Ilie Oană” și se califică în semifinalele Cupei României. Meciul a fost întrerupt pe final zece minute, din cauza scandărilor

Marius ANGHEL 04 Mar. 2020, 19:34 Cupa
Sepsi OSK bate Petrolul pe

Petrolul a pierdut la limită, cu 1-0, meciul din sferturile Cupei României cu Sepsi OSK Sfântu Gheorghe și a ratat accederea în semifinalele competiției, acolo unde a ajuns de ieri seară Dinamo. Golul care a decis partida de pe „Ilie Oană” a fost reușit în minutul 35 de Andrei Dumiter, fost atacant al Ripensiei, după ce intrase pe teren în minutul 12, în locul accidentatului Safranko.

Petrolul, ultima echipă din Liga 2 rămasă în Cupa României, a dat o replică bună prim-divizionarei Sepsi OSK, iar în prima repriză a avut câteva situații bune de a marca. Divizionara secundă s-a ridicat la nivelul covăsnenilor, însă în partea a doua a partidei ocaziile de gol au lipsit.

Jocul a fost întrerupt în minutul 89 pentru zece minute, pentru scandări rasiste ale suporterilor. În acest timp, arbitrul a băgat cele două echipe la vestiare.

Alături de Sepsi OSK, în semifinalele Cupei României a ajuns, până acum, și Dinamo, care ieri seară a trecut cu 1-0 de Academica Clinceni. Poli Iași – U Craiova și FC Hermannstadt – FCSB sunt celelalte două meciuri care vor decide ultimele două calificate în penultima fază a competiției.

COMENTARIUL LIVE:

â–ºPetrolul: C. Lungu – Bărboianu, Andr. Răuță, Sîrghi, Țicu – Pierce – Saim Tudor, Laur. Marinescu (cpt.)(Gab. Deac 61′), Meza Colli, Pol Roige (Ekollo 81′) – Arnăutu (Younes 61′)
Rezerve neutilizate: R. Avram – Manolache, Vajushi, M. Bratu
Antrenor: Constantin Enache

â–ºSepsi: Niczuly – Celea, Bouhenna, Tincu, Fl. Ștefan – Vașvari (cpt.) – M. Ștefănescu, Deaconu (Achahbar 46′), I. Fulop, Cârnaț (Diaz 77′) – Safranko (Dumiter 12′)
Rezerve neutilizate: Fejer – Velev, L. Fulop, Karanovic
Antrenor: Leontin Grozavu

â–ºMin 90+5 Final de partidă. Sepsi OSK câștigă cu 1-0 meciul cu Petrolul, pe „Ilie Oană”, prin golul marcat în prima repriză de Andrei Dumiter, iar formația din Sfântu Gheorghe merge în semifinalele Cupei României, fază în care a acces și Dinamo.

â–ºMin 90+3 Alexandru Tudor Saim primește cartonaș galben pentru o reacție nervoasă, cu mingea luată în mâini și dată de pământ după ce Celea a căzut de lângă el iar arbitrul a dictat fault

â–ºMin 90 Meciul e prelungit cu patru minute

â–ºMeciul este reluat după aproximativ zece minute

â–ºMin 89 Arbitrul central Iulian Călin (Ștefănești – Argeș) fluieră și le indică ambelor echipe să meargă la vestiare, fiindcă suporterii Petrolului ar fi scandat cuvinte rasiste față de unguri, adică „Ria, Ria Ungaria”. Decizie absolut hilară a centralului. Jocul va fi întrerupt pentru zece minute.

â–ºMin 89 Roland Niczuly primește cartonașul galben pentru că se preface că este accidentat și trage de timp

â–ºMin 86 Cezar Lungu salvează din postură de unu la unu cu Ștefănescu, care era în stânga careului, la 10 metri, după o fază de contraatac

â–ºMin 83 Asistentul Romică Bîrdeș (Pitești) indică un nou offside eronat, acum la o preluare a lui Deac la 23 de metri central

â–ºMin 81 Ultima schimbare și la Petrolul. Iese Pol Roige și intră Serge Ekollo, aflat la debut pentru Petrolul, după ce în prima parte a sezonului a jucat la Dunărea Călărași

â–ºMin 77 Ultima schimbare la Sepsi. Iese Nicolae Carnaț și intră Tomas Diaz

â–ºMin 77 Marius Ștefănescu preia excelent la 14 metri central o minge trimisă lobat din dreapta, jucătorul lui Sepsi e liber și reia peste Lungu, însă balonul cade pe plasa porții și covăsnenii irosesc o mare ocazie de a marca. E prima ocazie a acestei reprize

â–ºMin 76 Petroliștii ratează în mai multe rânduri respingerea din propriul careu, Cârnaț interceptează și centrează în forță din dreapta în fața porții, însă Răuță intervine și trimite în corner

â–ºMin 71 Rachid Bouhenna vede și el cartonașul galben pentru proteste, după un fault făcut asupra lui Younes la mijlocul terenului

â–ºMin 70 Antrenorul Petrolului, Costel Enache, primește și el cartonașul galben pentru proteste

â–ºMin 68 Achahbar trage slab de la 16 metri, iar Lungu reține ușor în dreapta sa

â–ºMin 67 Tudor Saim trage de la 20 de metri ușor lateral stânga destul de puțin peste transversală. Spectatorii îi aplaudă intenția și încep să scandeze: Petrolul, Petrolul

â–ºMin 65 Pol Roige avansează pe stânga, își face mingea pentru un șut cu dreptul, însă e blocat la marginea careului

â–ºMin 64 David Meza Colli primește cartonașul galben pentru proteste, după o intervenție asupra lui Ștefănescu oprită de arbitru pentru fault

â–ºMin 63 Tudor Saim e oprit pentru un offside la o minge primită în flancul stâng, iar spectatorii sunt iritați și protestează. Reluările confirmă că nu a fost offside

â–ºMin 61 Dublă schimbare la Petrolul. Ies Sergiu Arnăutu și Laurențiu Marinescu și intră Younes Hamza și Gabriel Deac. Younes preia banderola de căpitan de la Marinescu

â–ºMin 53 Tudor Saim trage de la 17 metri, după o pătrundere din stânga, Niczuly reține fără probleme

â–ºMin 48 După un corner bătut din dreapta, Meza Colli reia cu capul din 10 metri peste poartă

â–ºMin 46 S-a reluat meciul de la Ploiești. Petrolul joacă în aceeași formulă cu care a început partida

â–ºMin 46 Grozavu face încă o schimbare la pauză. Intră Anass Achahbar și iese Ronaldo Deaconu

â–ºMin 45+1 Pauză. Petrolul e condusă cu 1-0 de Sepsi după prima repriză, una în care meciul a fost echilibrat. Rezultatul e nedrept la cum s-a jucat până acum

â–ºMin 45+1 Tincu scapă mingea printre picioare și Arnăutu o urmărește pentru a scăpa singur cu portarul, însă Niczuly e pe fază și sprintează la 23 de metri și degajează din fața atacantului Petrolului

â–ºMin 45 Prima repriză e prelungită cu un minut

â–ºMin 42  Ștefan Bărboianu primește cartonașul galben după ce îl faultează la mijlocul terenului, prin alunecare, pe Marius Ștefănescu

â–ºLa al doilea său meci oficial în tricoul echipei Sepsi, Andrei Dumiter înscrie primul său gol pentru covăsneni. În prima parte a sezonului Ligii 1, atacantul originar din Timișoara a evoluat în 12 jocuri pentru Chindia, în care a înscris o dată

â–ºMin 36 O nouă mare ocazie pentru Sepsi. Cârnaț pătrunde în careu pe dreapta, intră în unghi, are un șut centrare prin fața porții, iar mingea la nu ajunge Ștefănescu trece milimetric pe lângă bara colțului lung

â–ºMin 35 0-1 Fază de contraatac pentru Sepsi. Cârnaț pătrunde în dreapta și centrează lobat în fața porții, Andrei Dumiter câștigă duelul aerian în 5 metri cu Bărboianu și trimite cu capul în plasă, lângă bara din stânga

â–ºMin 31 Tudor Saim îl fentează în dreapta careului pe Ștefan și centrează cu stângul în fața porții, însă Marinescu ajunge puțin mai târziu și mingea se scurge în aut de poartă. Petrolul se descurcă excelent în acest meci cu o adversară dintr-o ligă superioară

â–ºMin 28 Pol Roige preia mingea la 9 metri ușor lateral stânga, însă imediat un adversar i se pune în față și petrolistul trage în acesta, irosind o mare ocazie. Balonul se duce în centru către Pierce, care îi pasează în stânga lui Pol Roige, însă o face prea tare și mingea iese în aut

â–ºMin 25 Sepsi are și ea prima ocazie. Istvan Fulop trage din prima, cu șiretul, de la 18 metri central, puțin pe lângă bara din stânga. Lungu a plonjat spre minge, dar nu e sigur dacă ar fi ajuns-o

â–ºMin 22 Țicu avansează în flancul stâng până în careu, intră în unghi închis și centrează către poartă, însă o face prin spatele ei

â–ºMin 21 Ștefănescu trage din marginea careului, mingea se duce din blocaj spre Dumiter, care nu poate prelua, iar pericolul e îndepărtat

â–ºMin 14 Acțiune în viteză a Petrolului soldată cu o mare ocazie. Mingea trimisă în diagonală e preluată bine în dreapta de Tudor Saim, care îl fentează în centru pe Ștefan și trage din marginea careului puțin pe lângă bara colțului scurt, în plasa laterală. Gol turcesc și o parte dintre spectatorii de la Tribuna a II-a sar de bucurie, crezând că a fost gol

â–ºMin 12 Sepsi e obligată să facă prima schimbare. Andrei Dumiter, fostul atacant al Ripensiei, îi ia locul accidentatului Pavol Safranko, care nu a mai intrat pe teren

â–ºMin 12 Prima fază de atac a meciului. După o centrare din stânga, Bărboianu preia în dreapta, în careu, are un șut centrare în fața porții, însă Celea blochează și respinge în corner. Faza fixă nu aduce niciun pericol la poarta lui Niczuly

â–ºMin 9 Safranko acuză o accidentare la genunchiul drept și meciul e oprit. Atacantul iese în afara terenului șchioptând

â–ºMin 6 Saim Tudor are nevoie de câteva momente de respiro după ce acuză o lovitură cu cotul în față din partea lui Tincu. Arbitrul oprește jocul, iar petrolistul își revine repede. Până acum, meciul a fost echilibrat, fără ocazii

â–ºEchipa oaspete este susținută la acest meci de circa 30 de fani. Petrolul e încurajată de două galerii mult mai numeroase, care, bineînțeles, cântă neîncetat și asigură un fond sonor superb pe arena „Ilie Oană”

â–ºMin 1 A început partida de la Ploiești. Petrolul joacă în echipamentul de acasă, galben-albastru, Sepsi e îmbrăcată cu un echipament alb cu dungi roșii

–––––––––––––––––––––––––-

După Academica Clinceni și Dinamo, următoarele echipe care intră în scenă în faza sferturilor de finală ale Cupei României, ediția 2019/2020, sunt Petrolul Ploiești și Sepsi OSK Sfântu Gheorghe. Al doilea meci din acest tur are loc astăzi, de la ora 17:30, pe stadionul „Ilie Oană” din Ploiești, acolo unde se întâlnesc o divizionară secundă și o echipă de play-out din Liga 1. Jocul se desfășoară într-o singură manșă, pe durata a 90 de minute, cu posibilitatea de a continua cu prelungiri și, dacă va fi cazul, cu lovituri de departajare, iar învingătoare se califică în semifinale, acolo unde a ajuns deja Dinamo, după succesul la limită de marți seară cu formația din Clinceni, scor 1-0.

Petrolul are șansa, în această seară, să își măsoare forțele și să constate „nivelul real” la care este față de „elita fotbalului românesc”, așa cum spunea antrenorul Costel Enache, în meciul cu Sepsi OSK Sfântu Gheorghe, o formație de primă ligă, care joacă însă în play-out, pentru evitarea retrogradării. Jocul de pe „Ilie Oană” contează pentru sferturile de finală ale Cupei României, fază în care „lupii” au ajuns cu mare noroc, după ce, până acum, în rundele anterioare, a eliminat adversari modești, ca Sportul Snagov, Industria Galda sau Sănătarea Cluj.

Costel Enache: „Am vrea să știm la ce nivel real suntem cu fotbalul românesc, cu elita fotbalului românesc”

Antrenorul Costel Enache (46 ani) are o finală de Cupa României pierdută în prelungiri. În sezonul 2018/2019, când era pe banca echipei Astra, a cedat cu 1-2 jocul decisiv cu Viitorul pentru câștigarea trofeului. Enache apreciază forța echipei pe care Petrolul o întâlnește miercuri și spune că acest joc este un prilej pentru a vedea nivelul real al grupului pe care îl antrenează față de elita fotbalului românesc.

„Încerc să țin o stare de responsabilitate în cadrul lotului, dar și de încredere. E clar, Sepsi pare favorită pentru întrecerea de mâine. Habar nu am cât sunt șansele. Oricum, în fotbal, matematica este una alternativă. 10, 20, 30 la sută, 80, 40, habar nu am. Procentele alea câte sunt, sunt ale noastre și este de datoria noastră să ne luptăm pentru ele. Sepsi e o echipă care arată foarte bine, o echipă organizată, o echipă cu agresivitate, o echipă care primește foarte greu gol, o echipă greu de învins. Asta ne motivează și mai mult, pentru că, pe lângă partea de luptă din Liga a 2-a, am vrea să știm la ce nivel real suntem cu fotbalul românesc, cu elita fotbalului românesc”, a spus Costel Enache la conferința de presă.

Acesta nu exclude și posibilitatea de a se ajunge la loviturile de departajare, acolo unde are trei-patru jucători stabiliți pentru a executa. „Cred că va fi un meci echilibrat, din punctul meu de vedere. Sper ca băieții să fie concentrați, dar, în același timp, să nu depășim limita, să nu avem teamă de adversar. Respectul este una, teama este cu totul altceva. Trebuie să ne jucăm șansele cu încredere, cu energie pozitivă și cu un spirit pozitiv cerut de publicul nostru. Categoric luăm în calcul și loviturile de departajare. Se pot duce lucrurile și până acolo. Detașat pentru aceste lovituri sunt vreo 3-4 jucători. Pentru celelalte poziții lupta este destul de echilibrată. E nevoie de jucători cu moral puternic, cu o execuție clară, care au făcut mai des lucrul ăsta, când vorbim de 5-6 sau 7 jucători”, a mai spus Costel Enache, care, cu acest prilej, se va întâlni din nou cu Leo Grozavu, alături de care a fost coleg de echipă la Ceahlăul, dar și la cursurile pentru antrenorat.

Laurențiu Marinescu: „Au prima șansă, pentru că sunt în prima ligă, dar vom da totul pe teren să mergem mai departe”

Despre meciul cu Sepsi a vorbit și mijlocașul Laurențiu Marinescu (35 de ani), cel care are în palmares trei trofee ale Cupei României, cu trei echipe diferite: FCSB (2010/2011, victorie cu 2-1 cu Dinamo), Petrolul (2012/2013, victorie cu 1-0 cu CFR Cluj) și FC Voluntari (2016/2017, victorie la penalty-uri cu Astra). Căpitanul Petrolului crede că formația din Sfântu gheorghe pornește cu prima șansă în a obține calificarea în faza următoare, însă, totuși, speră într-o surpriză.

„Întâlnim o echipă de Liga 1, o echipă bună. Pot spune că au prima șansă, pentru că sunt în prima ligă, dar, cu siguranță, că vom da totul pe teren să mergem mai departe, pentru că ne dorim, de ce nu, și acest trofeu să fie în palmaresul nostru.

Putem obține o victorie cu multă muncă, dăruire. Astea contează foarte mult. Jucăm și acasă și după semieșecul de la meciul trecut (n.r. – 0-0 cu Farul) eu zic că ar fi bine o calificare în Cupa României. Mi-aș dori să nu jucăm 120 de minute, să ne putem califica în timpul regulamentar, dar vom vedea”, a spus Laurențiu Marinescu, care în finala câștigată de Petrolul cu CFR Cluj nu a jucat, fiind în stare de suspendare la acel meci.

În istoria sa, Petrolul are trei trofee ale Cupei României câștigate, în sezoanele 1962-1963, 1994-1995 și 2012-2013. Sepsi e un club apărut în 2011 și nu are niciun trofeu obținut în istoria sa, nici măcar cel al Ligii 2, fiindcă atunci când a promovat, în ediția 2016/2017, a făcut-o de pe locul 2, după Juventus București, club desființat între timp.

Leo Grozavu: „Nu vrem să avem surprize, de asta ne vom prezenta cu cel mai bun 11 pe care îl putem introduce în momentul actual”

De partea cealaltă, antrenorul echipei Sepsi OSK, Leo Grozavu, revine cu această ocazie pe stadionul „Ilie Oană”, unde a condus Petrolul în primele etape din sezonul trecut. La echipa covăsneană e din luna noiembrie a anului 2019. Grozavu se așteaptă la un meci dificil la Ploiești, în fața unui public „cald”, a unei echipe de tradiție, dar e de părere că formația sa trebuie să își demonstreze superioritatea și să obțină calificarea mai departe în competiție. Acesta va utiliza cel mai bun 11 pe care îl poate trimite în teren în acest moment.

„Suntem în preajma unui meci foarte important pentru gruparea noastră, ținând cont că ne-am calificat în acest sfert de finală și jucăm împotriva unei echipe de tradiție, dar, totuși, o divizionară secundă. E clar că ne dorim să accedem mai departe, să facem cea mai bună performanță până în momentul de față în această competiție, Cupa României. Ne dorim să ne calificăm mai departe, asta e clar, pentru că suntem echipa de ligă superioară. În același timp, știm cu toții că ne așteaptă o partidă dificilă, pentru că, nu întâmplător, Cupa României este numită competiția surprizelor. Noi nu vrem să avem surprize, de asta ne vom prezenta cu cel mai bun 11 pe care îl putem introduce în momentul actual și, sigur, ne dorim ca prestația noastră din teren să fie la înălțime, respectiv să ne calificăm mai departe. Întâlnim o echipă de tradiție, știu foarte bine cât de mult își doresc ploieștenii să acceadă în această competiție cât mai sus, de ce nu, chiar să o câștige, în afara faptului că au și obiectivului câștigării campionatului sau a promovării în prima ligă. Ne așteaptă o atmosferă caldă, ca să nu spun incendiară, un public care mai mult ca sigur că își va susține echipa favorită și, din acest motiv, sunt absolut convins că meciul va fi unul spectaculos. Îmi doresc de la jucătorii mei să fie conectați și să intre pe teren cu multă atitudine și la final să fim noi cei care ne calificăm mai departe”, a spus Leo Grozavu.

Acesta crede însă că nu Sepsi este favorită în acest joc. „Toată lumea ne dă pe noi favoriți, cu toate că eu cred că va fi un meci echilibrat, joacă pe teren propriu, sunt o echipă de mare tradiție, așa că nu cred că e un impediment faptul că ei au doar două meciuri jucate în campionat în acest an. Noi trebuie să fim pregătiți, ne va aștepta o partidă foarte-foarte dificilă.

Sorții ne-au scos în cale o reprezentantă a eșalonului secund și suntem obligați să câștigăm, pentru că suntem echipa, cred eu, cu mai multă experiență și e normal să ne dorim să trecem mai departe. Dar, de aici și până să ne gândim la o eventuală participare în cupele europene, atât de departe, e cale lungă. Prima oară avem meci cu Petrolul, iar, dacă ne vom califica, putem discuta mai departe”, a mai spus Leo Grozavu.

Petrolul și Sepsi OSK nu s-au întâlnit niciodată într-un meci oficial.

Petrolul a eliminat echipe modeste, Sepsi a trecut de Ripensia și Astra

Petrolul a ajuns în această fază a Cupei României după ce a eliminat până acum Sportul Snagov (1-0), în faza a IV-a, Industria Galda (1-0), în 16-imi, și Sănătatea Cluj (7-0), în optimi. De partea cealaltă, Sepsi a obținut calificarea în sferturile de finală după ce a trecut de Ripensia (4-1, în 16-imi) și Astra (4-2, în optimi).

În sezonul trecut, Petrolul a ieșit din turul 3, când a pierdut la CS Tunari (scor 1-2), în timp ce Sepsi a ajuns până în fața sferturilor, unde a cedat acasă cu CFR Cluj (scor 0-1).

În campionat, Petrolul se află pe locul 6 în Liga 2, după 23 de etape, în timp ce Sepsi OSK e pe poziția a 2-a din 8 în play-out-ul Ligii 1, după doar o etapă disputată. În sezonul regulat a terminat pe locul 9 din 14 după 26 de etape.

Meciul Petrolul Ploiești – Sepsi OSK Sfântu Gheorghe, din cadrul sferturilor de finală ale Cupei României, se joacă miercuri, de la ora 17:30, pe stadionul „Ilie Oană” din Ploiești. Partida va fi arbitrată de centralul Iulian Călin (Ștefănești – Argeș) și asistenții George Florin Neacșu (Câmpulung Muscel – Argeș) și Romică Bîrdeș (Pitești – Argeș). Rezervă este Cătălin Buși (Râmnicu Vâlcea – Vâlcea), în timp ce observatori au fost delegați Bogdan Zanfirescu (Botoșani) și Mihai Marius Andrieș (București).

Tot astăzi, de la ora 20:30, se joacă Politehnica Iași – Universitatea Craiova, iar mâine, de la ora 20:00, are loc ultimul meci al sferturilor, FC Hermannstadt – FCSB. În prima partidă a sferturilor, Dinamo a trecut cu 1-0 de Academica Clinceni, prin golul marcat de Deian Sorescu în minutul 84.