FRF a stabilit programul primului tur al Cupei României, ediția 2015-2016. Din cele 37 de meciuri, trei nu vor avea loc

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 07 Jul. 2015, 15:48 Actualizat: 09 Jul. 2015, 18:01 Special

Federația Română de Fotbal a stabilit programul primei faze a Cupei României, ediția 2015-2016, care urmează să debuteze miercuri, 15 iulie, de la ora 17:30. În acest tur vor participa 42 de echipe calificare din faza pe județe plus 32 de echipe din Liga a 3-a, adică în total vor fi 74 de echipe care se vor duela în 37 de jocuri.

Dintre cele 37 de meciuri care se vor disputa miercurea viitoare, trei dintre ele nu vor avea loc, deoarece unul dintre adversari s-a desființat. Astfel știm deja primele trei echipe care vor participa în turul II al competiției. Granitul Babadag (TL), Victoria Muntenii Buzău (IL) și Ripensia Timișoara (TM)(foto) s-au calificat mai departe fără să joace, în detrimentul echipelor Oțelul Galați 2 (GL), Viitorul Axintele (IL) și Minerul Mehedinți 2010 (MH), care s-au retras în acest an din Liga a 3-a.

Câștigătoarea Cupei județene în Vâlcea, Flacăra Horezu, încă nu-și cunoaște adversarul, deoarece județul Olt încă nu și-a desemnat reprezentanta. Miercuri, 8 iulie, Avântul Oporelu și AS Milcov vor juca începând cu ora 18:00, pe stadionul „1 Mai” din Slatina pentru a câștiga trofeul și a se califica în primul tur al Cupei României, faza națională.

În cadrul sedinței din 6 iulie 2015 a Comitetului Executiv al Federației Române de Fotbal, membrii acestuia au adoptat cu unanimitate de voturi formatul Cupei României, ediția 2015 – 2016.

În caz de egalitate după 90 de minute de joc, se dispută prelungiri și, dacă egalitatea persistă, se execută lovituri de departajare.

Faza a II-a Cupei României, la care vor participa cele 37 de echipe calificate din faza I plus 5 echipe participante în Liga a 3-a este programată să aibă loc miercuri, 29 iulie 2015, ora 17:30.

 

Iată programul primei faze a Cupei României, ediția 2015-2016:

JOCUL

STADIONUL

LOCALITATE / JUDEȚ

Bucovina 2 Pojorâta (SV) – Bucovina Rădăuți (SV)

Comunal

Ciocănești / Suceava

 Victoria Horia (NT) – CSM Pașcani (IS)

Comunal

Horia / Neamț

Rapid Dumești (IS) – Inter Dorohoi (BT)

Comunal

Dumești / Iași

SC Bacău 2 (BC) – Ceahlăul 2 Piatra Neamț (NT)

Lucrețiu Avram

Bacău / Bacău

Atletico Vaslui (VS) – Sporting Liești (GL)

Municipal

Vaslui / Vaslui

Granitul Babadag (TL) – Oțelul Galați 2 (GL)

Nu se dispută

 

Avântul Valea Mărului (GL) – Metalosport Galați (GL)

Comunal

Valea Mărului / Galați

FC Viitorul 2 (CT) – Callatis 2012 Mangalia (CT)

Orășenesc

Ovidiu / Constanța

FC Puiești (BZ) – Victoria Traian (BR)

Comunal

Puiești / Buzău

Euromania Dumbrăveni (VN) – FC Păpăuți (CV)

Comunal

Dumbrăveni / Vrancea

FC Păpăuți 2 (CV) – FC Zagon (CV)

Comunal

Păpăuți / Covasna

CS Păulești (PH) – AFC Astra 2 (PH)

Comunal

Păulești / Prahova

Victoria Muntenii Buzău (IL) – Viitorul Axintele (IL)

Nu se dispută

 

Voința Buftea (IF) – Inter Clinceni (IF)

Orășenesc

Buftea / Ilfov

FC Chitila (B) – Voința Snagov (IF)

Orăsenesc

Chitila / Ilfov

Victoria Chirnogi (CL) – Viitorul Domnești (IF)

Comunal

Chirnogi / Călărași

Flacăra Moreni (DB) – FCM Târgoviște (DB)

Flacăra

Moreni / Dâmbovița

Unirea Izvoarele (GR) – ACS Urban Titu (DB)

Comunal

Izvoarele / Giurgiu

Voința Budeasa (AG) – CN Dinicu Golescu Câmpulung (AG)

Central

Gălăsești / Argeș

Unirea Brânceni (TR) – CS Vișina Nouă (OT)

Comunal

Brânceni / Teleorman

LSS Voința Sibiu (SB) – Înfrățirea Agromec Hărman (BV)

Comunal

Rășinari / Sibiu

Unirea Cristuru Secuiesc (HR) – Avântul Reghin (MS)

Orăsenesc

Cristuru Secuiesc / Harghita

ASA Târgu Mureș 2 (MS) – CS Iernut (MS)

Trans-Sil 2

Târgu Mureș / Mureș

AS Milcov (OT) – Flacăra Horezu (VL)

Metalurgistul

Slatina / Olt

ACS Dumitra (BN) – Gloria Progresul (BN)

Comunal

Dumitra / Bistrița-Năsăud

Viitorul Ulmeni (MM) – Unirea Dej (CJ)

Orășenesc

Ulmeni / Maramureș

Luceafărul Bălan (SJ) – Sănătatea Cluj (CJ)

Dumbrava

Gâlgău Almașului / Sălaj

Someșul 2010 Apahida (CJ) – Arieșul 1907 Turda (CJ)

Comunal

Apahida / Cluj

Bihorul Beiuș (BH) – Olimpia 2 Satu Mare (SM)

Francisc Matei

Beiuș / Bihor

Performanța Ighiu (AB) – Industria Galda (AB)

Comunal

Ighiu / Alba

Șoimii Lipova (AR) – CS Ineu (AR)

Comunal

Lipova / Arad

Șoimul Băița (HD) – FC Hunedoara (HD)

Comunal

Crăciunești / Hunedoara

CS U Craiova 2 (DJ) – ACSVM Craiova (DJ)

Extensiv

Craiova / Dolj

Pandurii Cerneți (MH) – CS Podari (DJ)

Termo

Drobeta Tr. Severin / Mehedinți

Ripensia Timișoara (TM) – Minerul Mehedinți 2010 (MH)

Nu se dispută

 

Gilortul Târgu Cărbunești (GJ) – Minerul Motru 2008 (GJ)

Orășenesc

Târgu Cărbunești / Gorj

CSM Școlar Reșița (CS) – Știința Turceni (GJ)

Mircea Chivu

Reșița / Caraș – Severin

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Regulamentul Cupei României:

Federația Română de Fotbal, prin Comisia Centrală a Arbitrilor, va delega arbitri pentru fiecare joc.

Cheltuielile de organizare a jocurilor se efectuează de cluburile gazdă, iar, după scăderea cheltuielilor de organizare, suma rămasă din beneficiul net se va repartiza în mod egal ambelor echipe. Beneficiul echipei vizitatoare va fi achitat în maximum 15 zile de la data disputării jocului. Dacă din încasări nu rezultă beneficiu, fiecare club va suporta în mod egal acoperirea cheltuilelilor de organizare.

Pentru faza întâi a Cupei României baremurile de arbitraj sunt nete și vor fi în cuantum de:
Arbitru: 340 RON
Arbitru asistent (1 și 2): 300 RON
Total: 940 RON

În conformitate cu art.31.15 din ROAF, echipele programate în Cupa României nu pot renunța la jocuri și nici nu pot disputa jocuri amicale în zilele în care au fost programate, sub sancțiunea eliminării lor din campionatul în care participă.

Conform art.54, pct.2 din ROAF, la jocurile din Liga I, Liga a 2-a, și Liga a 3-a, campionatul de fotbal feminin, precum și cele din Cupa României (faza națională), pot începe numai dacă la teren sunt prezenți medicul delegat și medicul echipei gazdă.

În caz de litigiu, competența soluționării aparține Comisiei de Disciplină a FRF.

Asociațiile județene de fotbal, respectiv Asociația Municipală de Fotbal București, sunt obligate să comunice prin fax la FRF – Direcția Competiții (021/302.91.93) rezultatele jocurilor din faza I, în termen de 24 ore de la terminarea meciurilor.

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 07 Jul. 2015, 15:48 Actualizat: 09 Jul. 2015, 18:01 Special
Pe aceeași temă