FRF a anunțat cifrele ediției 2013-2014 a campionatului Ligii 2

Autor: Mihai Andries Publicat: 17 Jun. 2014, 11:28 Actualizat: 17 Jun. 2014, 11:29 Special
FRF a anunțat cifrele  ediției 2013-2014 a campionatului Ligii 2

S-a încheiat cea de-a 74-a ediție a eșalonului secund, una cu un sistem diferit față de precedentele, apărând așa-numitele play-off și play-out. În pofida finalului, au rămas destule necunoscute care urmează a fi decise la comisii. Există însă destule concluzii cifrice, mai ales legate de jucători și antrenori, expuse în rândurile de față.

După cum se știe, au avut loc trei excluderi. Una chiar înainte de start, FC Sportul Studențesc, alta în timpul returului sezonului normal, FC U Craiova, iar ultima, FC UTA Arad, chiar în cea din urmă fază. Cu toate că unele rezultate au fost anulate confom regulamentului, acestea vor rămâne totuși în statisticile individuale ale jucătorilor.

Jucători
– În acest sezon au apărut pe teren 729 jucători.

– Cei mai mulți, 46, a folosit FC UTA Arad, iar cei mai puțini, 25, FC U Craiova.

– Din totalul lor, 40 au jucat pentru două echipe de eșalon secund: Blănaru (ASC Bacău / FCM Dunărea Galați),Bosoi (CF Brăila / CSMS Iași),Pălimaru (FC Clinceni / CSMS Iași), Stamatin (FC Clinceni / CS Unirea Tărlungeni),Hristian, V. Florea (ambii FCM Dunărea Galați / CSM Unirea Slobozia),Istrate (FCM Dunărea Galați / FC Rapid București), S. Moise (FCM Dunărea Galați / FC Gloria Buzău),Ghiocel (FCM Dunărea Galați / CF Brăila),Coconașu, Bolat (ambii FC Farul Constanța / CSM Unirea Slobozia), N. Crețu (FC Farul Constanța / FC Gloria Buzău),Verdeș (FC Gloria Buzău / FC ASA 2013 Târgu Mureș), M. Matei (FC Gloria Buzău / FCM Dunărea Galați),Drăguț (FC Gloria Buzău / CSM Unirea Slobozia),Cl. Ionescu II (CSMS Iași / FC Olt Slatina),B. Miron (CSMS Iași / FCM Dunărea Galați),Lazea (FC Rapid București / FC UTA Arad), Wallace (FC Rapid București / FC Olt Slatina),Fl. Plămadă (ACS Rapid CFR Suceava / CSMS Iași),Căinari (ACS Rapid CFR Suceava / ASC Bacău),C. Roșu (CSM Unirea Slobozia / CF Brăila),L. Mihai II (CSM Unirea Slobozia / CSMS Iași), C. Dedu (CSM Unirea Slobozia / FC Clinceni),Bitez (CS Unirea Tărlungeni / ACS Berceni),Caparco (FC ASA 2013 Târgu Mureș / CSMS Iași),Patriche-Nichita  (FC ASA 2013 Târgu Mureș / CS Universitatea Craiova),A. Crețu (FC ASA 2013 Târgu Mureș / CSM Râmnicu Vâlcea),M. Stancu (ACF Gloria 1922 Bistrița / FC Bihor Oradea),Tomozei (CSM Metalul Reșița / FC ASA 2013 Târgu Mureș),Vătăjelu (CSM Metalul Reșița / CS Universitatea Craiova),C. Tănasă (CS Mioveni / CSM Râmnicu Vâlcea),Njoh Nkongue (FC Olt Slatina / CSM Râmnicu Vâlcea),D. Ene (FC Olt Slatina / CS Mioveni), Tătaru (CSM Râmnicu Vâlcea / CSM Metalul Reșița), Dragalina (CS Universitatea Craiova / CS Mioveni),Oprița, V. Crețu (ambii CS Universitatea Craiova / CSM Metalul Reșița),Scarlat (CS Universitatea Craiova / FC Gloria Buzău), Bardu (CS Universitatea Craiova / FC Olt Slatina).

– Cel mai vârstinic jucător a fost fundașul Iulian Dăniță (FC Gloria Buzău), n. 18.10.1975, iar cel mai tânăr, portarul Răzvan Stanciu (foto)(FC UTA Arad), n. 30.07.1998.

– Cele mai multe apariții pe teren le-au avut Fâșie (ACS Berceni),Onofraș (CSMS Iași) și Ad.D. Popa (CSM Râmnicu Vâlcea), câte 32.

– Cele mai multe goluri: Pălimaru (FC Clinceni / CSMS Iași)17 goluri din Seria 1 și, respectiv, R. Lukács (FC Bihor Oradea)14 din Seria a 2-a.

14 jucători s-au transferat în timpul sezonului în Liga I: Ciocîlteu (CF Brăila / FC Brașov),Margină (FC Clinceni / FC Ceahlăul Piatra Neamț),Al. Ioniță II (FC Rapid București / AFC Astra), Fl. Iacob, Enceanu (ambii CS Unirea Tărlungeni / FC Brașov),Homei (FC ASA 2013 Târgu Mureș / ASC Corona 2010 Brașov),Cioinac (FC ASA 2013 Târgu Mureș / FC Dinamo București), A. Roman (FC ASA 2013 Târgu Mureș / ACS Poli Timișoara), Danci (CSM Metalul Reșița / FC Botoșani),Staicu (CSM Metalul Reșița / ACS Poli Timișoara),Boboc (CS Mioveni / FC Universitatea Cluj), Bărbulescu (CSM Râmnicu Vâlcea / ASC Săgeata Năvodari),Negruț (CSM Râmnicu Vâlcea / FC CFR 1907 Cluj),Fl. Pîrvu (CS Universitatea Craiova / ASC Corona 2010 Brașov). De asemenea, alți doi jucători, Baruch (CSM Unirea Slobozia / ASC Săgeata Năvodari) și M. Popescu (CS Mioveni / FC Universitatea Cluj), au ajuns la echipe de pe prima scenă, însă nu au jucat vreun meci.

270 din totalul de jucători, adică 37%, au evoluat cândva pe prima scenă.

– Au fost prezenți 57 de jucători străini: Taiye Taofic Abdul Fatai / Nigeria (ACS Berceni);Nnaemeka Emmanuel Ndigwe / Nigeria (CF Brăila);Artavazd Karamian / Armenia, Arman Karamian / Armenia, Godwin Onyeka Konyeha / Nigeria, Emmanuel Mbella / Franța, Ivan Prodan / Republica Moldova, Ben Hamed Koné / Côte d”Ivoire (toți FC Clinceni);Cenk Firat / Germania (FCM Dunărea Galați);Mansur Abdurararzak / Ghana, Mostafa Arafa Tarek Amer El-Desoky / Egipt (ambii FC Farul Constanța); Diego Alexandre Pietri / Brazilia, Paul Abba / Nigeria (ambii FC Gloria Buzău);Tomi Petrescu / Finlanda, Aleksandar RadoviÇ / Muntenegru (ambii CSMS Iași);Darko Lukanovic / Suedia, Rhema Chukwudiamara Obed / Anglia (ambii FC Rapid București);Vasile Vițu / Moldova (ACS Rapid CFR Suceava); Edan Matthew Baruch / Israel (CSM Unirea Slobozia);Yannick Salem Louniangou / Congo, Frank Wiafe Danquah / Olanda, Ousmane Ndoye / Senegal, Amauri Morais Pereira (toți FC ASA 2013 Târgu Mureș);Salif Nogo / Burkina Faso (CSM Metalul Reșița);Raúl Alberto Speroni / Argentina (CS Minerul Motru);Roberto Ayza Berca / Brazilia, Serigne Ousmane Guèye / Senegal (ambii CS Mioveni);Christopher Quist / Ghana, Francis Agbleta / Ghana (ambii FC Olt Slatina); Samson Nwabueze / Nigeria, José Márcio Danilo Pereira da Silva / Brazilia (ambii CSM Râmnicu Vâlcea);Bojan BraÇ / Serbia, Zoran LjubinkoviÇ / Serbia, Ivan DragiÍeviÇ / Serbia, VukaÅ¡in TomiÇ / Serbia, Tome Kitanovski / Macedonia, Nerijus Valskis / Lituania, Jason Lee Vandelannoite / Belgia (toți CS Universitatea Craiova); Stéphane Ghislain Acka / Côte d”Ivoire,Milan MitiÇ / Serbia,Božidar ÆosiÇ / Serbia, Michael Baird / Australia, Julian Vincent Ripoli / Franța,„Jorginho” Jorge Mesqueu Neto / Brazilia (toți FC U Craiova);David Oberhauser / Franța, Francesco Zanardini / Italia, Daniel Santa Moreno / Columbia, Fernando Junior Medina Rogero, Sydney Faye Missehombet / Franța, Daniel Ola / Nigeria, Abdoulaye Diarra / Côte d”Ivoire, Patrice Emery Feussy Fongang / Camerun, Maximiliano Andrés Laso / Argentina, Stanley Ibe / Nigeria(toți FC UTA Arad);Alessandro Caparco (FC ASA 2013 Târgu Mureș și CSMS Iași);Wallace Alves da Silva (FC Rapid București / FC Olt Slatina);Jean-Christian Njoh Nkongue / Camerun (FC Olt Slatina / CSM Râmnicu Vâlcea). Se poate constata că ultimii trei au jucat la câte două echipe de eșalon secund.

Antrenori
– Au activat 37 antrenori principali.

Cinci dintre ei, Constantin Enache, Ștefan Nanu, Adrian Falub, Alexandru Pelici și Erik Lincar, au pregătit câte două echipe de eșalon secund.

– Au purces la schimbări de antrenori 15 grupări: FC Clinceni (Valentin Bădoi et. 1-26 + et. 1pf-2pf / Florentin Rădulescu și Marcel Abăluță et. 3pf-10pf); FCM Dunărea Galați (Ion Balaur et. 1-16 / Constantin Enache et.17-26 + et. 1pt-6pt / Damian Băncilă et. 7pt-10pt); FC Farul Constanța (Ion Răuță et. 1-15 / Ștefan Petcu et. 16 / Ștefan Nanu et. 17-26 + et. 1pt-10pt); CSMS Iași (Constantin Enache et. 1-6 / Marius Lăcătuș et. 7-26 + et. 1pf-10pf); FC Rapid București (Sandu Tăbârcă et. 1-3 / Viorel Moldovan et. 4-26 + 1pf-10pf); ACS Rapid CFR Suceava (Marin Barbu et. 1-5 / Bogdan Tudoreanu et. 6-26 + et.1pt-10pt); FC ASA 2013 Târgu Mureș (Edward Iordănescu et. 1-5 / Ovidiu Sabău et. 6-18 / Claudiu Șomfălean et. 19 / Adrian Falub et. 20-22 + 1pf-10pf); FC Bihor Oradea (Gheorghe Ghiț et. 1-14 / Alexandru Pelici et. 15-22 și 1pt-10pt); CSM Metalul Reșița (Alexandru Pelici et. 1-3 / Marian Pană et. 4-22 + et. 1pf-7pf / Daniel Oprița et. 8pf-10pf); CS Minerul Motru (Ștefan Nanu et. 1-5 / Liviu Cojocaru et. 6-8 / Gabriel Zahiu et. 9-22 + 1pt-10pt); CS Mioveni (Iordan Eftimie et. 1-2 / Ion Moldovan et. 3-16 / Marius Stoica et. 18-22 + 1pt-10pt); CSM Râmnicu Vâlcea (Claudiu Niculescu et. 1-22 + 1pf-2pf / Erik Lincar et.3pf-10pf); CS Universitatea Craiova (Erik Lincar et. 1-4 / Ovidiu Stîngă et. 5-16 / Silviu Lung et. 17 / Gavril Balint et. 18-22 + 1pf-10pf); FC Universitatea Craiova (Nicolo Napoli et. 1-14 / Daniel Bon et. 16-19); FC UTA Arad (Eugen Trică et. 1-14 / Adrian Falub et. 15-18 / Stelian Gherman et. 20-22 / Florian Voinea et. 19 + 1pt-6pt).

– Alte nouă nu și-au schimbat antrenorii cu care au început sezonul: ASC Bacău (Viorel Tănase); ACS Berceni (Marin Dragnea); CF Brăila (Alin Pînzaru); FC Gloria Buzău (Viorel Ion); CSM Unirea Slobozia (Adrian Mihalcea); CS Unirea Tărlungeni (György Bálint), AFC Gloria 1922 Bistrița (Cristian Coroian); FC Olimpia Satu Mare (Tiberiu Csik); FC Olt Slatina (Daniel Oprescu).

Sursa: Comisia de Statistică a FRF
Foto: Sport Arad

Autor: Mihai Andries Publicat: 17 Jun. 2014, 11:28 Actualizat: 17 Jun. 2014, 11:29 Special
Pe aceeași temă