ASA, lider în clasamentul play-off, cu toate că e doar pe locul 5

Marius ANGHEL 23 Dec. 2013, 17:58 Seria 2

După disputarea turului și a trei etape din returul Ligii a II-a de fotbal, ASA Târgu Mureș ocupă locul V în clasamentul seriei a II-a, cu 22 puncte, la 6 de primul loc și la trei de al doilea loc promovabil. Acest clasament va fi însă „anulat” la finalul acestei ediții. Primele șase clasate vor disputa turneul play-off, alte 10 etape tur-retur, în care vor conta rezultatele între cele calificate, iar celelalte cel în urma căruia se va decide cine retrogradează.

După cele 14 etape, ASA conduce detașat față de cele cinci care se află momentan pe locurile de play off, cu 12 puncte, urmată de lidera la zi, CS U Craiova, cu 10 și Universitatea Craiova, 9 puncte. ASA este singura din prima jumătate care nu a pierdut niciun meci în confruntarea cu principalele cotracandidate, dar trebuie ținut cont și de faptul că patru din cele șase partide le-au disputat pe teren propriu.

Ierarhia poate suferi serioase modificări în cazul în care după cele opt etape din primăvară apar alte echipe între primele șase locuri, situație în care vor trebui luate în calcul alte rezultate. Dar iată cu se prezintă acest clasament:

1. ASA Târgu Mureș     6 3 3 0 7-  3 12
2. CS U Craiova            8 2 4 2 8-  7 10
3. FC U Craiova            6 2 3 1 2-  1   9
4. Gloria Bistrița           6 2 2 2 6-  6   8
5. Metalul Reșița           7 2 1 4 5-  8   7
6. CSM Râmnicu Vâlcea      5 1 1 3 7-10   4

Dintre primele șase clasate, cea mai constantă evoluție a avut-o lidera, CS U Craiova. Deși a pierdut 7 puncte pe teren propriu, aceasta a strâns tot atâtea puncte și pe terenuri străine câte au obținut pe propriul teren. Primul loc la sfârșitul anului l-au dobândit tocmai din clasamentul deplasărilor, unde sunt lideri detașați. În meciurile de acasă, doar CS Mioveni a ținut pasul cu fruntașele, dar au fost mai puțini productivi în deplasări. Cele mai puternice pe teren propriu s-au dovedit echipele din Râmnicu Vâlcea și Bistrița, dar în deplasări au obținut puține puncte, inclusiv la formații mai slab clasate. Cea vâlceană a obținut puține puncte și în fața primelor clasate, dar se menține în prima jumătate. „Constanță” poate fi numită și evoluția ultimei clasate, Minerul Motru, care deține „lanterna” în ambele clasamente. Acestea arată în felul următor:

Acasă

1.  CSM Râmnicu Vâlcea               7  6  1  0  16-6               19
  2.  Gloria Bistrița                            7  6  1  0    9-1               19
  3.  Universitatea Craiova                7  4  3  0    7-1               15
  4.  ASA Târgu Mureș                      7  4  3  0    8-3               15
  5.  CS Mioveni                                8  4  2  2  10-5               14
  6.  CS U Craiova                             7  4  2  1  10-6               14
  7.  Metalul Reșița                            7  4  2  1    9-6               14
  8.  FC Olt Slatina                            7  3  3  1    8-4               12
  9.  Olimpia Satu Mare                     6  3  3  0    6-2               12
10.  FC Bihor Oradea                        7  2  3  2    6-6                 9
11.  UTA Arad                                   7  1  4  2    6-8                 7
12.  Minerul Motru                           7  2  0  5    7-7                 6

În deplasare

1. CS U Craiova                             7  4  2  1  6-  2                14
  2. Universitatea Craiova                7  1  4  2  5-  6                  7
  3. ASA Târgu Mureș                     7  1  4  2  3-  4                  7
  4. Metalul Reșița                            7  2  0  5  8-10                  6
  5. FC Olt Slatina                            7  1  3  3  3-  6                  6
  6. CSM Râmnicu Vâlcea               7  1  3  3  4-  8                  6
  7. Olimpia Satu Mare                    8  1  3  4  6-11                  6
  8. Gloria Bistrița                            7  1  2  4  6-10                  5
  9. FC Bihor Oradea                       7  1  1  5  5-10                  4
10. UTA Arad                                   7  1  1  5  3-10                  4
11. CS Mioveni                                6  0  3  3  4-11                  3
12. Minerul Motru                           7  0  1  6  2-14                  1

Buhăescu, liderul prezențelor

În această ediție, ASA a folosit din lotul de 27 de jucători 26. În lotul lărgit mai figurează câțiva jucători, în special de la centrul de juniori, care nu au făcut parte însă din primii 18 la vreun joc, au fost doar rezerve, sau sunt împrumutați. Dintre aceștia, Rareș Stoica, o dată rezervă, dar nu se mai află în lot, Florin Bold, Cristian Bloj, Torok, Szabolcs, Robert Candrea sau Sergiu Păcurar.

Liderul prezențelor este atacantul Vasile Buhăescu, singurul care a evoluat în toate cele 14 jocuri disputate, în 11 fiind pe teren toate cele 90 de minute. Este urmat la numărul partidelor bifate în teren de Claudiu Bumba și Alexandru Dan, care au câte 13, Lorand Szilagyi și Alexandru Buhuși cu 12, Valter Heil 11, Răzvan Patriche și Romulus Miclea câte 10, Alessandro Caparco și Mihai Onicaș cu 9, Sergiu Hanca 8, Sergiu Homei, Costinel Gugu, Rareș Vârtic, Alin Roman, Dragoș Huiban și Andrei Crețu, toți câte 7, Ionuț Cioinac, Florin Anițoiu și Yannik Salem câte 5, Ciprian Botoșer și Frank Danquah 4, Florin Bold 3, Adrian Viciu, Alin Stoica 2, Tiberiu Petriș, o singură prezență. Dintre aceștia, doar Gugu, Botoșer și Bold s-au aflat pe teren pe durata întregilor partide în care au jucat.

După Buhăescu, la numărul de meciuri cu 90 de minute se află Szilagyi și Heil, câte 10, în timp ce alți patru nu au niciun joc integral: Roman, Salem, Danquah și Petriș. Ultimul are și cele mai puține minute în teren, 8 în singurul meci.

La capitolul minute jucate conduce tot Buhăescu, totalul fiind de 1158. Pe podium se mai află Bumba, cu 1041 și căpitanul echipei, Szilagyi, cu 1009 minute. Sunt urmați de Alex Dan și Heil, cu 978, respectiv 945 minute. La celălalt pol, Petriș este urmat de A. Stoica, cu un total de 146 minute, Viciu, 147, Salem și Danquah, ambii cu câte 160 minute.

Ca medie a minutelor pe meci, în cele care au intrat, evident se află cei care au evoluat pe întreaga durată. Alți cinci se află în jurul mediei de 85 de minute: Vârtic 86.4, Heil 85.9, Cioinac 84.8, Homei 84.5 și Szilagyi 84.1.

Goluri, golgeteri, eficacitate

Dacă apărarea este, alături de cea a Universității Craiova cea mai bună din serie, cu doar 7 goluri primite, atacul nu se poate lăuda cu același lucru. Cu doar 11 reușite în 14 partide, devansează la acest capitol doar ultimele două clasate, UTA și Minerul Motru, care au înscris câte 9 goluri. În clasamentul golgeterilor, în frunte se află 4 jucători cu câte 5 goluri, 3 cu 4 și 12 cu câte 3. Printre aceștia se află și golgheterul ASA, Bumba, toate cele trei fiind reușite din lovituri de la 11 metri. De câte două ori au înscris Huiban și Szilagyi, restul de patru fiind reușite de Buhăescu, Al. Dan, Hanca și Heil.

Așadar, șapte jucători pentru 11 goluri. Acest fapt arată lipsa unui om de gol, doar trei dintre acestea fiind reușite de atacanți, tot atâtea reușind și cei din apărare. Lipsa de eficacitate a ofensivei mai este dovedită și de faptul că 7 dintre goluri au fost reușite din faze fixe, dintre care trei din penalty. Eficacitatea a fost maximă la acest capitol, trei din trei de care s-a beneficiat, unul în deplasare, la UTA și două pe teren propriu, cu CSU Craiova și CSM Râmnicu Vâlcea. Partida cu vâlcenii are mai multe particularități: Primul în care ASA a înscris mai mult de un gol și singurul cu mai mult de două goluri, singurul în care victoria nu s-a obținut la limită și în care ambele echipe au beneficiat de lovituri de la 11 metri. Mureșenii au fost sanționați cu două lovituri de pedeapsă, ambele pe teren propriu și transformate. De cel de-al doilea a beneficiat Gloria Bistrița.

Jocuri cu mulți nervi

Tot la capitolul sancțiuni, avertismentele. Roș-albaștri au susținut doar șase jocuri în care ambele echipe au avut efectiv complet pe durata întregii partide. Aceastea au fost dublele cu Metalul Reșița și Olimpia Satu Mare și cele de acasă cu CSM Râmnicu Vâlcea și UTA. Mureșenii au suferit șase eliminări în cinci partide, dar practic doar în două au jucat în inferioritate numerică. Două s-au primit în ultimele secvențe ale meciurilor, unul chiar după înceiere, cu CSU Craiova, când și prima eliminare s-a acordat în superioritate numerică. Două roșii a primit Caparco, iar Danquah, Szilagyi, Cioinac și Onicaș câte unul. Acesta din urmă este și „lider” la cele galbene, cu 5, din totalul de 33 al echipei. Numărul acestora a fost în realitate mai mare, dar patru au fost înlocuite cu două roșii, fiind primite de câte un jucător în aceeași partidă. Avertismente au primit un număr de 18 jucători. După Onicaș, Alex Dan se află în pragul unei suspendări, având trei avertismente. Cu două cartonașe sunt nouă jucători, iar cu unul singur alți șapte.