VIDEO | Amical spectaculos între FC Buzău și Dinamo, cu cinci reușite. Formația lui Cristian Pustai a oferit fazele meciului: Modibo Keita a marcat golul partidei, Sebastian Ghinga, autogol inexplicabil

Răzvan STÎNGĂ 13 Nov. 2021, 16:32 Liga 2

FC Buzău a jucat un meci amical cu Dinamo, sâmbătă, pe stadionul propriu, Gloria. A avut o prestație destul de solidă, dar la final a cedat cu scorul de 2-3, după ce a condus cu 1-0. Antrenorii Cristian Pustai și Mircea Rednic au căzut la un consens, iar reprizele au durat câte 60 de minute.

Alin Cârstocea, gol și eroare mare la reușita lui Dinamo din prima repriză

FC Buzău a început mai bine și chiar a surprins Dinamo. A reușit să marcheze încă din minutul 8 al primei reprize, când Alin Cârstocea a profitat de o nesincronizare în apărarea ”câinilor” și a făcut 1-0. Avantajul nu s-a menținut prea mult, pentru că Dinamo a restabilit egalitatea în minutul 35.

Culmea, reușita a venit ca urmare a unei erori individuale a lui Cârstocea în cercul de la centrul terenului. Dinamo a pornit pe contraatac, balonul a ajuns la Deian Sorescu, iar acesta l-a învins pe portarul Relu Stoian cu un șut la colțul lung din careu.

Scorul la pauză a fost 1-1, dar Dinamo a venit mult mai montată de la cabine și a reușit să puncteze de două ori la rând. În primă fază s-a făcut 2-1 după un autogol surprinzător al lui Sebastian Ghinga, în minutul 24 al reprizei a doua. Jucătorul Buzăului, sub presiune, cu om în spate, a încercat să trimită în corner și să rezolve faza cât mai simplu, însă a lovit balonul greșit și a trimis în proprie poartă.

FC Buzău s-a mulțumit cu golul meciului, reușit de Modibo Keita

Moralul buzoienilor a fost afectat și s-a făcut 3-1 pentru Dinamo în urma unei noi nesincronizări în apărare. Tomas Vestenicky a marcat în minutul 47 al părții a doua, când a fost găsit singur în careul formației lui Cristian Pustai.

Gazdele au forțat pe final și au reușit să mai marcheze un gol, cedând astfel cu 2-3 în fața lui Dinamo. În minutul 53 al reprizei a doua, Modibo Keita a ieșit în evidență cu cel mai frumos gol al partidei. A trimis aproape de vinclu din afara careului.

FC Buzău: Stoian – Oteliță, Wiktorski, Vîrtej, Oltean, Gaitan, Cârstocea, Munteanu, Manea, Chică-Roșă, Ekollo.
Rezerve: Keita, (…).
Antrenor: Cristian Pustai.

Dinamo: Eșanu – Gluhakovic, Almeida, Grigore, Kainourgios – Sorescu, Itu, Matei, Bordușanu – Țîră, Nunic.
Rezerve: Fara, Chioveanu – Radu, Ehmann, Torje, Grigore, Curea, Borcea, Espinosa, Popa, Ivanovski, Vestenicky, Mihaiu.
Antrenor: Mircea Rednic.

Dinamo trebuia să joace cu Petrolul în primă fază

FC Buzău a ajuns la un acord pentru amicalul cu Dinamo după ce testul bucureștenilor cu Petrolul a căzut. În primă fază, ”câinii” aveau programată partida de verificare cu trupa din Ploiești pentru aceeași dată, sâmbătă, 13 noiembrie, dar aceasta nu a mai avut loc.

Următorul meci din Liga 2, din etapa a 14-a, aduce pentru FC Buzău confruntarea din deplasare, cu CS Comunal Șelimbăr, care va avea loc duminică, 21 noiembrie, de la ora 11:30. FC Buzău e pe locul 5 în campionat, cu 25 de puncte.

Meciul FC Buzău – Dinamo, scor 2-3