Unirea Slobozia câștigă la ultima fază, cu trei goluri diferență, returul barajului cu Fotbal Comuna Recea și se menține în Liga 2. Maramureșenii retrogradează în Liga 3. A fost scandal pe teren după golul decisiv

Marius ANGHEL, Petronel TUDOR 22 May. 2021, 13:03 Liga 2

Unirea Slobozia a reușit să întoarcă scorul în returul barajului de menținere în Liga 2 contra celor de la Fotbal Comuna Recea și, astfel, să își asigure rămânerea în eșalonul secund. Maramureșenii au pierdut cu 0-3 la Slobozia, după ce în tur câștigaseră pe teren propriu cu 2-0 și pică în Liga 3, acolo unde au retrogradat în Liga 2 în acest sezon și CSM Reșița, CSM Slatina, Pandurii Târgu Jiu și Aerostar Bacău.

La fel ca în partida tur, și la Slobozia toate golurile meciului au fost marcate în repriza a doua. Christ Afalna, introdus la pauză, a deschis scorul pentru Unirea în minutul 50. Gabriel Lazăr a trimis în poartă, cu o lovitură de cap, în minutul 83, iar când toți se așteptau la prelungiri, Marius Ciobanu a ridiculizat doi adversari în care și i-a trimis printre picioare goalkeeperului, în minutul 90+3, pentru golul care avea să decidă cine se menține în Liga 2 și cine retrogradează în Liga 3.

După acest gol, pe gazon au avut loc momente tensionate, jucătorii Marius Ciobanu și Mihai Adăscăliței, cât și antrenorul secund Costea Enache, de la Unirea, dar și Bryan Mendoza, de la Recea, au fost eliminați.

• În tur, acum o săptămână, Recea s-a impus cu 2-0, prin golurile marcate de Adrian Balha (72) și Gabriel Oiță (90+1).

COMENTARIUL LIVE:

UNIREA SLOBOZIA – FOTBAL COMUNA RECEA 3-0

Christ Afalna 50′, Gabriel Lazăr 83′, Marius Ciobanu 90+3′

Unirea Slobozia: Gurău – Ibrian, Ozkara, Gab. Lazăr, C-tin. Toma (cpt.) – Bg. Vasile (Afalna 46′), Trașcu (Răduca 66′) – Mih. Adăscăliței, Ad. Moldovan (I. Dinu 90+8′), D. Radu (M. Ciobanu 46′) – Mih. Năstase (Vl. Suciu 46′)
Rezerve neutilizate: Poiană – Mih. Lemnaru, Trucă, Fl. Bălan
Antrenor: Adrian Mihalcea
Eliminați: Marius Ciobanu 90+4′, Mihai Adăscăliței 90+4′

Fotbal Comuna Recea: Răilean – B. Mendoza, Oiță, Burdeț, R. Ispas – Micaș (cpt.), Akhmatov – Văsălie (Jucan 66′), Mărieș, Fica (Brata 81′) – Batin (Balha 66′)
Rezerve neutilizate: Bota – Urs, Chinde, Szecui, Potcoavă, Gal
Antrenor: Florin Fabian
Eliminați: Bryan Mendoza 90+4′

Stadion: 1 Mai (Slobozia – Ialomița); Spectatori: 400; Arbitru: Iulian Dima (Bucureşti); Asistenți: Mihăiță Necula (Bucureşti) și Florian Alexandru Vişan (Galaţi); Rezervă: Dorin Burloiu (Galaţi); Observatori: Cristian Nica (Ploieşti) și Horaţiu Stănescu (Craiova).

♦Min 90+8 Fluier final al returului barajului. Unirea Slobozia câștigă in extremis meciul cu Fotbal Comuna Recea, cu 3-0, întoarce rezultatul din tur și reușește menținerea în Liga 2, în timp ce maramureșenii retrogradează în Liga 3
Min 90+7 Meciul s-a reluat după mai multe minute în care spiritele s-au încins pe teren. Unirea a mai efectuat o schimbare. A ieșit Adrian Moldovan și a intrat Ionuț Dinu. Cartonaș roșu a primit și antrenorul secund al Unirii, Costea Enache, fostul antrenor principal, pentru proteste, la îndemnul asistentului sau arbitrului de rezervă.
Min 90+4 ||| După gol, Marius Ciobanu a alergat pe teren de bucurie, fiind urmărit de coechipieri, s-a dus apoi la fotbalistul Gabriel Oiță, cel care dăduse gol în tur în minutul 90+1 și i-a ridiculizat pe jucătorii de la Unirea, și i-a repetat gestul. Arbitrul l-a considerat provocator și i-a arătat cartonașul direct roșu. Apoi s-a format un meleu, în care s-au implicat mai mulți fotbaliști ai celor două echipe. În acel moment, pe teren se aflau inclusiv copiii de pe margine, jucători de rezervă sau oameni de ordine, care s-au năpustit pe gazon după gol și pentru a despărți fotbaliștii aflați în conflict. Mihai Adăscăliței, de la Unirea, și Bryan Mendoza, de la Recea, au văzut și ei cartonașul roșu după acele momente tensionate în care s-au dat piept în piept și s-au împins reciproc.
Min 90+3 3-0 Afalna preia aproape de mijlocul terenului, pasează pe culoar, mingea e deviază și ajunge la Marius Ciobanu, care fentează în careu doi adversari, fundașii centrali, dă mingea pe lângă ei, în stânga, și, rămas singur cu portarul, trimite balonul printre picioarele lui Răilean. Mingea e deviată de portar, însă intră în plasă la colțul lung
Min 90+2 Brata trage în disperare de cauză de 30 de metri, departe de poartă
Min 83 2-0 Toma centrează dintr-o lovitură liberă din stânga, bătută la prima bară, Ciobanu reia cu călcâiul și mingea se duce spre vinclul colțului lung, Răilean scoate în lateral, Răduca preia în 12 metri și centrează în fața porții, iar Gabriel Lazăr, nemarcat, plonjează în 6 metri, la prima bară, și reia cu capul la colțul scurt. La acest scor, 2-0, meciul intră în prelungiri
Min 81 La Recea, intră Ciprian Brata și iese Alin Fica
Min 66 La Recea, Ies Alin Văsălie și Paul Batin și intră Cătălin Jucan și Adrian Balha
Min 66 ⇒ Schimbare la Unirea. Intră Adrian Răduca și iese Andrei Trașcu
Min 65 Micaș centrează din colțul dreapta al careului spre poartă, Akhmatov urmărește și reia din 6 metri, la colțul scurt, însă pe lângă poartă
Min 64 Adăscăliței scapă frontal, portarul plonjează la picioare lui, la 14 metri lateral stânga, pe atacul Unirii, respinge mingea, dar îl trântește și pe jucătorul gazdelor, însă centralul nu acordă lovitură de la 11 metri
Min 59 Fica pătrunde periculos în careul Unirii, în stânga, pătrunde, însă e lobat în momentul șutului, la circa 8 metri lateral, iar mingea se duce cu boltă peste poartă, în corner. Faza fixă rămâne fără rezultat
Min 50 1-0 Pe o fază de contraatac, Afalna recuperează la mijlocul terenului și pleacă în față, îi pasează în centru lui Ciobanu, care fentează și apoi trimite pe culoar, în dreapta, din nou la Christ Afalna, care avansează până la circa 20 de metri ușor lateral dreapta și trage năpraznic în vinclul colțului scurt, fără șanse pentru Răilean. Mingea a șters și transversala. Unirea intră în meci și are nevoie de încă un gol pentru a trimite partida cel puțin în prelungiri
Min 46 S-a reluat meciul
Min 46 Adrian Mihalcea e nemulțumit de joc și vrea să producă un șoc în echipă, efectuând trei schimbări la pauză. La Unirea, intră Christ Afalna, Marius Ciobanu și Vlad Suciu și ies Bogdan Vasile, Dorin Radu și Mihăiță Năstase
Min 45+1 Pauză la Slobozia. E 0-0 între Unirea și Fotbal Comuna Recea. La acest rezultat, maramureșenii se mențin în Liga 2, după ce în tur au câștigat pe teren propriu cu 2-0.
♦Min 45+1 La ultima fază, după un corner bătut din stânga de Vasile, mingea e respinsă în față, Toma, venit din spate reia din 10 metri central într-un adversar care a plonjat pentru a bloca, balonul a sărit la Ibrian, care a tras din prima din 9 metri central puțin peste transversală
Min 43 Akhmatov primește mingea la 30 metri poziție centrală, trage cu boltă, dar portarul este atent și reține fără emoții
Min 33 Ocazie uriașă Recea. Scapat pe contraatac, Batin profită că Ozkara și Lazăr se încurcă reciproc, însă experimentatul atacant, rămas singur cu portarul, trage pe lângă bară din interiorul careului și ratează golul care putea fi decisiv pentru menținerea în Liga 2 a maramureșenilor
Min 20 Meciul e dominat ușor de jucătorii Unirii, însă ocaziile lipsesc. La joc asistă și circa 400 de spectatori, acesta fiind prima partidă în care s-a permis din nou, în mod oficial, accesul publicului pe stadion, după mia bine de un an de când a izbucnit pandemia COVID-19
Strigăt din tribună către cei de la Recea: ”Băi ciobanilor, faceți și voi două-trei poze cu gazonul ăsta, boschetarilor! Din Liga 40, de unde, dracu veniți voi!”. Spectatorul face referire la starea deplorabilă a terenului de joc de la Recea.
Min 4 Văsălie scoate în centru pentru șutul lui Micaș, pe lângă poartă
Min 1 Adăscăliței șutează de la 18 metri, puțin pe lângă poarta apărată de Răilean. Ialomițenii se avântă în atac din primele minute, fiindcă au de recuperat acel 0-2 din tur
Min 1 A început partida de la Slobozia, cu un minut mai devreme față de ora 11:00, la cât era programată

Unirea Slobozia și Fotbal Comuna Recea dispută astăzi, 22 mai 2021, de la ora 11:00, pe stadionul 1 Mai din Slobozia, manșa retur a barajului de menținere în Liga 2.

În tur, acum o săptămână, cele două echipe care au încheiat grupa de play-out din care au făcut parte pe locul 5 din 7 au jucat la Recea, acolo unde formația antrenată de Florin Fabian s-a impus cu 2-0, prin golurile marcate de Adrian Balha (72) și Gabriel Oiță (90+1).

Recea, peste Slobozia în cele două meciuri directe, dar și la finalul sezonului regular al Ligii 2

La finalul sezonului regular, după 21 de etape în care s-au disputat 19 meciuri de fiecare echipă, Fotbal Comuna Recea s-a situat pe locul 14, cu 23 de puncte, iar Unirea Slobozia a fost pe locul 16, cu 19 puncte.

În play-out, Fotbal Comuna Recea (35 puncte) a devansat în Grupa A echipele CSM Slatina (19 puncte) și Pandurii Târgu Jiu (14 puncte), care au retrogradat în Liga 3, și s-a clasat în spatele celor de la Farul Constanța (42 puncte), Metaloglobus București, Universitatea Cluj (ambele cu 39 de puncte) și Ripensia Timișoara (36 puncte).

Unirea Slobozia (29 puncte) a făcut parte din Grupa B a play-out-ului Ligii 2, unde a depășit echipele CSM Reșița (26 puncte) și Aerostar Bacău (11 puncte), care au retrogradat, și s-a clasat după Petrolul Ploiești (42 puncte), Viitorul Pandurii Târgu Jiu (41 puncte), SCM Gloria Buzău (35 puncte) și Concordia Chiajna (34 puncte).

În meciul direct din sezonul regular dintre Recea și Slobozia, desfășurat în etapa a 12-a, la Recea, echipa maramureșeană s-a impus cu 2-0, prin golurile marcate de Alin Văsălie (24) și Arsene Luboya (75). Trupa din maramureș s-a dovedit a fi mai bună și în manșa tur a barajului de menținere în Liga 2, când a trecut tot cu 2-0 de ialomițeni.

Florin Fabian, deranjat de declarațiile lui Adrian Mihalcea: ”E instigare la violență”

Înaintea jocului retur, Florin Fabian a transmis că este deranjat de afirmațiile făcute de Adrian Mihalcea după meciul de la Recea.

Atunci, Mihalcea a declarat că returul va fi un adevărat ”iad” pentru adversari și anunța că echipa sa va face tot ce poate pentru a răsturna rezultatul.

Fabian și-a ”înțepat” adversarul, făcând trimitere la numărul de puncte acumulat în sezonul regular și în play-out de cele două echipe. Totodată, crede că afirmațiile lui Mihalcea au instigat la violență

”Sunt dezamăgit de declarațiile lui Adi Mihalcea, care mi-a fost coleg la licența PRO și pe care-l apreciez, însă să afirmi că ne așteaptă «iadul» la Slobozia este instigare la violență, în condițiile în care la Recea au fost primiți la modul cel mai civilizat, chiar dacă ne-au provocat în multe momente ale jocului, fapt demonstrat și prin cartonașele galbene pe care le-au luat. Faptul că unii antrenori își găsesc alibiuri în calitatea terenului, dar, în același timp, felicită echipa noastră, demonstrează că sunt scuze nefondate și e o lipsă de respect la adresa clubului nostru.

Vreau să scot în evidență faptul că echipa noastră a acumulat până la acest baraj 35 de puncte, în timp ce Slobozia doar 29, iar Recea a acumulat 12 puncte în play-out în timp ce Slobozia doar 10. Avem cele mai multe goluri marcate, avem golgheterul competiției și am obținut în această primăvară victorii la scoruri remarcabile, pe care nicio echipă de Liga a 2-a nu le-a obținut.

Dacă conduceam această echipă foarte tânără încă de la începutul campionatului sunt sigur că ne luptam pentru play-off. Sunt bucuros că acești băieți au preluat din mentalitatea mea profesionistă, lucruri de care are mare nevoie fotbalul românesc!

Îmi doresc un retur care să se desfășoare într-un climat de fair-play și sper ca Federația Română de fotbal să fie cu ochii pe acest meci, iar când veți auzi de antrenorul Florin Fabian, indiferent de context, veți auzi de un antrenor cu valori care militează pentru dezvoltarea fotbalului românesc.”, a spus Fabian.

Iulian Dima arbitrează manșa retur a barajului dintre Unirea Slobozia și Fotbal Comuna Recea

Partida retur a barajului de menținere în Liga 2 dintre Unirea Slobozia și Fotbal Comuna Recea are loc pe stadionul 1 Mai din Slobozia, de la ora 11:00, și va fi arbitrată de centralul Iulian Dima (Bucureşti) și asistenții Mihăiță Necula (Bucureşti) și Florian Alexandru Vişan (Galaţi). Arbitru de rezervă este Dorin Burloiu (Galaţi), iar observatori au fost delegați Cristian Nica (Ploieşti) și Horaţiu Stănescu (Craiova).